Artiklid

Covid-19 põdemine tõstab oluliselt veel ühe tõsise haiguse riski

Saksamaa Düsseldorfi ülikoolis korraldatud uuringus analüüsiti teist tüüpi diabeedi kujunemise riski võrdluses Covid-19 ja muude ülemiste hingamisteede infektsioonide põdemise järel, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri Eesti Arst.

Mürgistusennetusnädal 21.–25. märtsil 

21.–25. märtsil on mürgistusennetusnädal, millega pööratakse tähelepanu enamlevinud mürgistusohtudele ja antakse soovitusi nende vältimiseks. Kõik mürgistused on ennetatavad ja ennetusnädalal jagavad selleks soovitusi mürgistusteabekeskuse spetsialistid. 

Vaimse tervise probleemid kimbutavad raskelt Covid-19 põdenuid

Vähemalt nädal aega raskelt Covid-19 põdenud inimesed kogevad 50–60 protsenti suurem tõenäosus järgneva 16 kuu jooksul depressiooni või ärevust, leiti Tartu Ülikooli teadlaste osalusel valminud rahvusvahelises uuringus.

Oluline tegur, millega käib kaasas suurem dementsuse kujunemise oht

Hinnanguliselt elas 2020. aastal maailmas 55 miljonit dementset inimest ja igal aastaga lisandub neile veel 10 miljonit inimest. Aastakümneid on vaimse tervise häireid peetud dementsuse kujunemise riskiteguriteks, kuid seda hüpoteesi kinnitavad andmed on olnud vastuolulised, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri.

Kriisiks valmistumine annab teatava hingerahu

Päästeameti töötajate soovitus: perel peavad kodus olema varud vähemalt nädalaks. Mõelda tuleks kindlasti ka vajalike ravimite peale.  Kõige haavatavamad on linnaelanikud, ennekõike kortermajade asukad. Peamised juhised leiduvad veebilehtedel kriis.ee, olevalmis.ee ja rescue.ee.  Igal perel tasub hoida kodus seitsme päeva kriisivaru ja autol kütusepaak täis.

Koroona vastu näitab tõhusust üllatav aine

Täisväärtuslikku und soodustav melatoniin on jõudnud ka koroonaviirust uurivate teadlaste huviorbiiti. Mil moel võib ainest kasu olla, kirjutab Tallinna tehnikaülikooli emeriitdotsent Tiiu Liebert.

Esimest tüüpi diabeedist võib saada ravitav haigus

Helsingi ülikooli uurimisrühma koordineeritud uuring sillutab teed diabeedi rakuteraapiatele, sest esimest korda suudeti inimese tüvirakkudest kasvatada täisfunktsionaalsed pankrease beetarakud, mis eritavad insuliini vastavalt vajadusele.

Kuhu pöörduda lapse vaimse tervise mure korral kõige esimesena?

Viimasel kahel aastal on tunduvalt kasvanud vaimse tervise murega laste arv, kuid neid aitavaid psühhiaatreid ja psühholooge pole piisavalt ning järjekorrad on nende vastuvõttudele pikad. 

Teadlaste suur avastus: armastatud jook aitab eemaldada verest kolesterooli

Teadlastel on uus arusaam kofeiini kaitsvast mõjust südame-veresoonkonnale. Kanada teadurite meeskond avastas, kuidas kofeiin «suhtleb» rakkudega, mille tulemusel eemaldatakse vereringest kolesterooli.

Infarkti riskifaktorid, mida saab mõjutada ja mida mitte

Iga infarkt jätab jälje ja seda kogu eluks. Haigekassa eriarstiabi paketi arenduse talituse spetsialist Malle Avarsoo selgitab, milliseid infarkti riskifaktoreid saab oma tegevusega muuta ning milliseid mitte. 

Alkoholitarvitamise häire ravi teenused

Tervise Arengu Instituut panustab jätkuvalt alkoholitarvitamise häire ravi teenuse kvaliteedi parandamisse ja kättesaadavuse suurendamisse. Alates 2014. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) sihipäraselt arendanud alkoholi liigtarvitamisega seotud teenuseid tervishoiusüsteemis, milleks on kasutatud Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid programmist „Kainem ja tervem Eesti“.

 

Vaata järele, kas sind oodatakse vähi sõeluuringule

Alates 26. jaanuarist hakkasid apteekrid 2022. aastal sõeluuringute sihtgruppidesse kuuluvatele inimestele meelde tuletama, et nad on oodatud vähi sõeluuringutele.

Kaasasündinud südamerikete teadlikkuse nädal 7.-14. veebruaril

7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust kaasasündinud südamerikete olemasolust, nende jälgimise ja ravimise vajadusest ning võimalustest.

Teadlased tuvastasid olulise enneaegse surma riskiteguri

Kaasuv psühhiaatriline haigus suurendab kroonilise kopsu- ja südamehaiguse ning diabeediga patsientide enneaegse surma riski, nendivad Ühendkuningriigi Oxfordi ülikooli teadlased. 

Suur Eesti uuring näitas, keda koroona enim ohustab

Tartu Ülikooli suur Covid-19 uuring Eesti inimeste seas näitas, et südamehaigused on haiguse raske kulu oluline riskitegur nii noorematel kui vanematel. Samas on üllatuslikult suur osa haiglaravi vajanutest üsna terved inimesed.

Algab emakakaelavähi ennetamise ja varase avastamise kampaania

Algab emakakaelavähi ennetamise kampaania, millega Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa juhivad naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Alustatakse Patsiendiportaali www.digilugu.ee uuendamisega

14 aastat inimesi teeninud Patsiendiportaalis (digilugu.ee) tehti viimane suurem arendus üheksa aastat tagasi. Alates 2021 aastast sai portaali visiooni loomise ja sisulise poole eest vastutavaks pooleks Tervise Arengu Instituut.

Selgus põhjus, miks osad inimesed koroonaviirusesse ei nakatu

Uuringud näitavad, et keha loomulikud kaitsemehhanismid külmetuse vastu võivad pakkuda kaitset ka Covid-19 vastu. Ajakirjas Nature Communications avaldatud uuringus osales 52 inimest, kes elasid koos kellegagi, kes oli just koroonasse nakatunud.

Rekordnakatumised ja looduslik immuunsus?

Koroona omikrontüve levides nakatub Eestis iga päev juba tuhatkond inimest. Välismaal, kus omikron on laamendanud veidi pikemalt, püstitatakse aga juba enneolematuid nakatumisrekordeid. Sama ootab tõenäoliselt Eestit, ent teadlaste hinnangul võib sellest leida ka midagi head.

Covid-19 sümptomid on muutunud

Kui varem kaevati haistmis- ja maitsmismeele kadumise üle, siis nüüd on nähuks peavalu, nõrkus ja nohu, ütleb Läti perearstide liidu juht Sarmite Veide.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.