Artiklid

Covid-19 järgne seisund

WHO esitas Covid-19 järgse seisundi definitsiooni. Sagedasemateks kaebusteks on väsimus, hingeldus ja kognitiivsed häired, kuid võivad esineda ka muud sümptomid, mis mõjutavad igapäevast toimetulekut, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri.

Tükitunne kurgus – kas süütu nähtus või ohtlik sümptom?

Globus pharyngis on ebameeldiva aistingu ladinakeelne nimi, mis viitab sellele, et justkui oleks midagi kurku kinni jäänud. Samal ajal olete kindel, et te pole midagi üleliigset alla neelanud ja söögitorus pole mingeid võõrkehi. 

Koroonaviiruse ravi ja kahjustused

Esimene spetsiifiline viirusevastane ravim ootab müügiluba — tootja on andnud ravimiametitele ülevaate efektiivsusest ja ohutusest, imendumisest, eritumisest, koostoimtest, kõrvaltoimetest, tootmisprotsessist ja veel paljust muust, ja ravimiametid hindavad ravimi riski-kasu suhet. 

Septembris puhkas alkoholist üle 50 000 inimese

Septembris toimus Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Septembris ei joo“, millega kutsuti kõiki eestimaalasi septembrikuus alkoholist puhkama. Sel aastal osales kampaanias hinnanguliselt 51 550 inimest! Uuri Apotheka netiapteegist, kuidas toetada keha alkoholikahjustustest taastumisel.

Rasedus. Mis roll on müoinositoolil?

Raseduse planeerimisel tärkab igas naises loomulik soov anda endast parim, et rasedus kulgeks vaevusteta ja sujuvalt. On üsnagi loomupärane, et lapsevanemaks saamise otsusega kaasneb ka soov oma keha võimalikult hästi selleks ette valmistada. Mis on tähtis?

Pühapäeval 10.10.2021 tähistatakse kogu maailmas vaimse tervise päeva

Eestis toimub sel puhul virtuaalne vaimse tervise mess „üksildus“. Spetsialistide nõuanded ja arutelud ning tuntud inimeste kogemuslood on messil kavas kell 11.00 – 13.30, edasi toimuvad vaimse tervise organisatsioone tutvustavad töötoad.

Teadlased tuvastasid lihtsa mooduse soolevähi ennetamiseks

Texase A&M ülikooli terviseteaduse keskuse uus uuring näitab, et spinati söömine võib ennetada käärsoolevähki.

 

Covid-19 ja vaimse tervise kriis

Värskelt alanud vaimse tervise kuu on pühendatud üksildusega hakkama saamisele. Covid-19 tingitud kriisis puutusid paljud just üksildusega eriti teravalt kokku. Täna alanud vaimse tervise kuu on suunatud üksildustundega hakkamasaamisele. WHO algatusel on vaimse tervise teemad oktoobris kogu maailmas fookuses ning kuu avasündmuseks on 10-nda oktoobri ülemaailmse vaimse tervise päev, mida Eestis tähistatakse virtuaalse messiga „üksildus“. Messi saab jälgida VATEKi kodulehel: www.vatek.ee

Uuring: õigeaegselt ravimata depressioon läheb Eesti riigile maksma miljoneid eurosid aastas

Eestis uuriti esimest korda raviresistentse ehk ravile raskesti alluva depressiooni levikut, sellega seotud suitsiidide esinemissagedust ning haiguse mõju majandusele.

Kuidas tugevdada immuunsust?

Kas tunned, et vajaksid sügis-kevadisel ajal lisaks D-vitamiinile veel midagi ekstra? Tutvustame sulle nelja viimase aja kõige populaarsemat immuunsust tugevdavat preparaati, mille kohta apteegist kõige enam küsitakse.

Ülemäärase kehakaaluga on 30% algklasside õpilastest

Tervise Arengu Instituut (TAI) avaldas esimese ja neljanda klassi õpilaste seas 2019. aastal  läbiviidud õpilaste kasvu uuringu tulemused, mille kohaselt oli 30% lastest ülemäärase kehakaaluga. Liigne kehakaal oli rohkem levinud poiste seas, väiksemates asulates ning suurenes koos vanusega.

Tervisedenduse konverents 2021 „Seksuaaltervisest – piiridest ja piirideta“

Iga-aastane tervisedenduse konverents keskendub sel aastal seksuaal- ja reproduktiivtervisele.

Vaimse tervise päev toob selgust üksilduse teemal

10 oktoobril tähistatakse Maailma Tervishoiu Organisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise päeva ja ka Eestis saab osaleda vaimse tervise edendamiseks korraldatud tasuta virtuaalsel messil, mis on seekord pühendatud üksildusega toimetulekule.

Eestis saab nüüd tellida ööpäevaringset hooldusabi ka koju

Eesti idufirma CareMate vahendusel saab sellest sügisest tellida kodust hooldusteenust korraga 24 tunniks, mis võimaldab igapäevaselt pereliiget hooldataval inimesel sõita pikemaks puhkama või tööreisile. Uue teenuse lisamise vajadus selgus kliendiküsitluse tulemustest, kus 93% vastanutest ööpäevaringse hoolduse vastu huvi tundis. 

Kuidas saada lahti halvast hingeõhust?

Halval hingeõhul võib olla erinevaid põhjuseid alustades ebapiisavatest hügieeniharjumustest kuni sisehaigusteni. Enamasti on põhjuseks siiski halvad hügieeniharjumused või valede vahendite kasutamine.  

Suu tervis annab märku ka muudest terviseprobleemidest

Suus toimuv peegeldab tervislikku seisundit. Järgnevad ilmingud võivad olla märk, et terviseprobleemid ohustavad või on juba kimbutamas.

Üle mõistuse suured hambaravikulud?

Kuidas kaitsta end üle mõistuse suurte hambaravikulude eest? Hambaarsti juures soovitatakse käia keskmiselt kaks korda aastas, kuid hambaravi hinnad on üldjuhul väga krõbedad. Eesti Haigekassa poolne toetus täiskasvanud ravikindlustatud inimesele on 40 eurot aastas, ent olenevalt hammaste seisukorrast või ootamatult juhtunud õnnetusest võivad raviarved ulatuda mitmetesse tuhandetesse eurodesse.

26 000 naist saavad emakakaelavähi sõeluuringu raames teha HPV-testi kodus

Sellest nädalast alustavad Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Eesti Haigekassa pilootuuringuga, mille käigus pakutakse osale emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma naistest uudset võimalust teha soovi korral HPV-test ise kodus. 

Teadlased tuvastasid üllatava aine, mis hävitab rakkudes koroonaviirust

Uus uuring tuvastas mitmeid ravimikandidaate, mis blokeerivad või vähendavad rakkudes SARS-CoV2 nakkust ja mida kasutatakse juba muudel eesmärkidel.

Covid-19 on seotud kehas peituva teise viiruse reaktivatsiooniga

Kaks hiljuti avaldatud uuringut viitavad, et Epstein-Barri viiruse (EBV) reaktivatsioon võib mängida rolli nii raske Covid-19 kui ka niinimetatud pika Covidi kujunemises.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.