Artiklid

Suvine oht: ujumisega kaasnev väliskõrvapõletik

Ujumisega kaasneb paljudel risk haigestuda suvel väliskõrvapõletikku, mis võib edasiarenedes muutuda eakatele inimestele ja diabeetikutele eluohtlikuks. Väliskõrvapõletik ehk väliskuulmekäigu põletik tekib siis, kui ujumast tulles jääb vesi kõrva ja seal hakkavad vohama halvad bakterid. Neid leidub hulganisti nii järve-, jõe-, mere- kui ka basseinivees. 

Omikroniga nakatumise eest kaitseb kõige kauem sel moel tekkinud immuunsus

Pfizeri või Moderna mRNA-vaktsiini tõhustusdoos annab hea, kuid ajutise kaitse SARS-CoV-2 omikrontüvega nakatumise eest, selgus Katari teadlaste uuringust.

Eestis on raseduste katkestamise arv langustrendis

Tervise Arengu Instituudi värskest statistikast selgub, et võrreldes 2020. aastaga langes raseduse katkestamiste arv eelmisel aastal 159 juhu võrra, naise omal soovil katkestatud rasedusi oli vähem 141 võrra. Omal soovil raseduse katkestamisi on igal aastal eelmisest vähem.

Pinged seljas ja peas muudavad elukvaliteeti märgatavalt kehvemaks

Tänapäeva kiire elutempo, vähese liikumise ja pideva infomüra tõttu on stress ja ärevus väga aktuaalsed teemad. Kuid mida saame ise kodus ära teha, et tekkinud füüsilisi ja vaimseid pingeid leevendada?

Tervise Arengu Instituudi seminar 10.06.2022
„Milline on Eesti inimeste tervis ja mida saame teha, et see paraneks?“

Terveid inimesi vajavad Eestis kõik – inimene ja tema lähedased ise, tööandjad, kogukond, ühiskond tervikuna. Numbreid vaadates näeme, et oodatav eluiga on Eestis olnud küll kasvutrendis, kuid tervena elatud aastates viimase kümne aasta jooksul suurt arengut toimunud ei ole. Samuti on meie inimeste tervisenäitajates suured erinevused hariduse ja piirkondade lõikes.

Teadlased avastasid üllatuslikult, mis väldib koroona süvenemist ja trombide teket

Immuunvastusega seotud ensüümi blokeerimine on paljutõotav raskete Covid-19 sümptomite ennetamisel või ravimisel, vähendades põletikku, koekahjustusi ja verehüübeid kopsudes, näitavad uued uuringud.

1. juunil tähistatakse rahvusvahelist lastekaitsepäeva

Mlullu sündis Eestis varasemast rohkem lapsi. 2021. aastal sündis Eestis kokku 13 143 last, mis on varasema aastaga võrreldes 70 lapse võrra rohkem. Kõikidest mullu sündinud lastest 13 119 puhul oli ema elukohariigiks Eesti, 24 puhul oli ema elukoht välisriigis.

Koroonavastane ninasprei võib tagada parema kaitse kui vaktsiinid

Omikrontüvi nakatab jätkuvalt inimesi üle kogu maailma ning see on märgiks, et koroonaviirus ei pruugi kunagi päriselt kaduda. Seetõttu jäävad vaktsineerimised vajalikuks, et kaitsta inimesi raske haiguskulu ja surma eest. Kas süstitavad vaktsiinid on aga ainuke toimiv lahendus?

Kaed võib olla peatselt võimalik ravida operatsioonita

Revolutsiooniline uus meetod kae ravimiseks on andnud laboratoorsetes katsetes positiivseid tulemusi, andes lootust, et haigusseisundit saab peatselt operatsiooni asemel kõrvaldada ravimitega.

Kuidas päike sinu nahka näeb?

Päikeseliste kevadilmade saabumise puhul tasub meeles pidada, et meie nahk vajab kaitset kahjuliku päikesekiirguse eest. Tõestamaks päikesekreemi võimet blokeerida UVA ja UVB kiirgust pakuti inimestele tänaval võimalus end läbi spetsiaalse UV-kaamera vaadata.

Kevadine ere päike. Silmaarst selgitab, millal on vaja päikeseprille

«Rusikareegel on see, et kui päiksevalgus tundub nii ere, et ajab kissitama, võiks ikkagi päikseprillid ette panna. Inimeste valgustundlikkus on erinev ja just igaühe enda enesetundest peakski lähtuma,» ütleb dr Stina Tuubel, Ida-Tallinna keskhaigla oftalmoloog.

Uus ravim aitas teadlaste sõnul vabaneda pika Covidi sümptomitest

Teadlaste sõnul võib kõrge riskiga Covid-19 patsientide raviks kasutatav viirusevastane ravim olla kasulik ka pika Covidiga patsientidele.

Teadlased nuputasid välja uue võimaluse ravida jämesoolevähki

Jämesoolevähi operatsiooni on muutnud keerukaks tõik, et mikroskoopilised vähirakud võivad jääda operatsiooni ajal maha. Seetõttu kasutatakse lisaks veel tihti ränka keemiaravi. Texase ülikooli teadlased töötavad välja odavat, minimaalselt invasiivset traadita seadet, mis pakub täpset ja ohutut vähiravivõimalust.

TalTech ja PERH loovad tervishoius innovatsiooni

21. aprillil räägivad Põhja-Eesti Regionaalhaigla eksperdid ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased virtuaalsel koostöökonverentsil „Teadus, tehnoloogia ja meditsiin“ arengutest Alzheimeri tõve diagnostikas, aga ka andmepõhistest otsustest tervishoius.

Veredoonorite arv on veelgi vähenenud

2021. aastal loovutas verd 28 859 inimest, mis on varasema aastaga võrreldes tuhande võrra ehk 3,6 protsenti vähem. Kui üle 45-aastaste veredoonorite arv kasvas, siis üldine vähenemine tulenes nooremate doonorite arvu langusest.

Uudne koroonavaktsiin näitab tõhusust

Vähihaigete ja kaasasündinud immuunpuudulikkusega inimeste kaitsmiseks mõeldud uudne koroonavaktsiin näib olevat tõhus, kirjutab Frankfurter Allgemeine.

Eelmine aasta tõi sõeluuringutes mitmeid olulisi muudatusi

Kuigi vähkkasvajate sõeluuringud aitavad haigusi avastada varases staadiumis, on uuringutes osalemise protsent Eestis väike. Võrreldes 2020. aastaga, kasvas mullu rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringu osalusaktiivsus, kuid eesmärgi täitmiseks peaks osalema vähemalt 70 protsenti sihtrühmast. Eelmine aasta tõi sõeluuringute korraldusse mitu olulist uuendust, mis muudavad teenuse kättesaadavaks rohkematele inimestele.

Eestlasi kimbutab ohtlik südametervise probleem

Üle poole Eesti täisealiste inimeste vereproovidest näitab liiga kõrget kolesteroolitaset, selgus kolme viimase aasta SYNLABi analüüside statistikast.

Ukraina sõda on kahekordistanud psühholoogide visiite

Ukraina sõda on hüppeliselt kasvatanud Eesti inimeste hulka, kes kasutavad tööandja ravikindlustust selleks, et mitte ootama jääda riigi ravijärjekorda, vaid pääseda kiiresti psühholoogi vastuvõtule.

Mürgistusennetusnädal: Oma ravim võib tekitada mürgistuse, kui seda võtta liiga palju

Ravimite topelt või mitmekordse võtmisega seotud mürgistused moodustasid 39% kõigist üle 65-aastaste inimeste mürgistusnõustamistest. Paljudel kordadel võetakse ravimeid ette nähtust rohkem hajameelsuse tõttu.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.