Küsi arstilt

Seksuaaltervis

Seksuaalsus

Tere.Pöördun Teie poole murega oma elukaaslase pärast.Ta on 48-aastane mees.Viimase kolme kuu jooksul on tal tekkinud probleemid seksuaalsel tasandil.Soov suguühteks on olemas kuid kahjuks ei teki erektsiooni.Kas oleks lühidalt võimalik teada saada oletetavad põhjused? Mees on suitsetaja,vabal ajal armastab õlut pruukida,tihti umbes 3 l korraga.Töö iseloom on pingeline.Töötab turvatöötajana patrullekipaazis ning tööaeg on 24 tundi ööpäevas.Loodan,et saite lühida ülevaate.

Tere! Laias laastus võib eristada psühhogeenseid häireid, mil põhiprobleem on inimesel pigem kõrvade vahel, ja siis on olemas öised erektsioonid, suguti kõvastumine masturbatsioonil ning sageli ka eelmängu ajal, kuid häire ilmneb just siis, kui erektsiooni väga vaja oleks. Kui tegemist mingi kehalise põhjusega (hormonaalsed häired, veresoonkonna probleemid vms), siis erektsiooni ei ilmne või on see püsivalt nõrgapoolne. Kirjast ilmneb, et mees tarvitab sageli alkohoolseid jooke ja nii ei ole välistatud maksakahjustus või juba tublima õllekõhu olemasolul ka metaboolne sündroom, mille korral tekib oluline ainevahetuslik ja hormonaalne nihe. Kindlasti ei ole siin üles loetud kõik häirete põhjused, kuid selge on see, et asi tahab arstlikku sekkumist ja enne seda ka uurimist. Ehk siis : mees tuleks saata tohtri juurde ja sobilikuks spetsialistiks oleks seksuoloog või androloog.

Munasarjad

Viimasel ajal valutavad munasarjad. Eriti vasakul poolel. Vahepeal suht tugev valu. Ning sees tubes tuntud olema mingi ümar muna. Isegi mu elukaaslane tunneb seda. Kas võib olla et emakas on alla vajunud. Vahekorra ajal ja peale seda valud. Vahel valud meeletud.

Tere! Võimalik, et tegemist munasarja tsüstiga või muu kasvajalise moodustisega, kuid võimalik ka, et seal hoopis jämesoole väljasopistus vms. Üsna selge on see, et e-maili teel ei saa siin diagnoosi panna ega ka ravi soovitada. Ehk siis : tuleb võtta kätte ja minna naistearsti vastuvõtule. Parimat Imre Rammul

Emaka emaldamine.

Kas emaka eemaldamine on ainuõige otsus kui on müoom 3 cm suurune.Kuidas mõjutab se seksuaalsust. Kas on võimalik peale selle ka orgasi veel saada.

Reeglina ei toimu sellist operatiivset sekkumist üksiku sellise suurusega müoomisõlme korral – kui on välja pakutud sellist lahendust, siis peavad olema mingisugused teised täiendavad põhjused. Peaksite oma raviarstiga ehk asja täpsustama. Emaka rolli orgasmi saavutamise seisukohast ei ole põhjust üle hinnata. Orgasmi seisukohast ei oma see organ võtmerolli ja sagedamini on pigem probleemiks sellise operatsiooni järgselt mingid sellised mõtted, et „kas ma olen pärast seda kõike piisavalt naine“. Ka siis kui on toimunud nt mõlema munasarja eemaldamine, saab abi hormoonasendusravist või ka teistest medikamentidest seksuaalfunktsiooni säilitamiseks.

Orgasm ja valulikkus

Probleem on selles, et ma kas ei saa orgasmi või olen saanud aga ei tea seda. Kuidas orgasm väljendub? Kas on võimalik Mitte saada orgasmi? Kas mul on midagi viga? Mida teha ? Teiseks on seksi ajal tupes valulikus. Eriti kui elukaaslane sügavamale lükkab. Mida teha ?

Kui naine saavutab orgasmi, siis küllap ta ka selle ära tunneb. Orgasmi korral tekkivad spontaansed lihaste kokkutõmbed väikesevaagna erinevates lihastes ja elundites, kuid neid ei tunneta tihti kumbki partneritest vahetult – orgasm toimub ikka enam kõrvade vahel. Tundub, et seda kõike ei ole Teiega toimunud ja oleks mõistlik spetsialisti poole pöörduda. Kui mehel on suhteliselt suur suguti, siis võib mõne asendi korral tõesti ilmneda valulikkus, kuid seda saab ju siis asendivalikuga välistada. Kui valulikkus ilmneb siiski sõltumatuna sellest, siis oleks asjakohane sellest naistearstiga rääkida.

Teie küsimustele vastavad psühhiaater-seksuoloog dr Imre Rammul, perearst dr Lauri Laas, psühholoog-seksuoloog-pedagoog Tõnu Ots

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)