Haigused

ka koledohholitiaas;
kolangiit;
sapijuhapõletik
Choledocholithiasis, cholangitis acuta(ld.k)
Choledocholithiasis, cholangitis (ingl.k)

Seletus
Koledohholitiaasi puhul on sapiteedes sapist tekkinud kivi.
Kolangiit on sapiteede äge põletik.

Ülevaade
Osal sapikivitõbe põdevatest inimestest (10-15%) liiguvad kivid sapipõiest sapiteedesse. Harvem esinevad kivid ainult sapiteedes.
Tekkiv äge põletik on bakterite poolt põhjustatud protsess, mis tekib, kui  sapi äravool on takistatud.
Sapiteede põletiku korral on tegemist ägeda haigestumisega, tekib külmavärinatega palavik, naha kollasus ning valu kõhus.


Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Maks toodab sappi, mis koguneb sapipõide. Sapiteede kaudu liigub sapp maksast sapipõide ja sealt edasi soolde. Sapist võivad tekkida kivid (tavaliselt sapipõide) --  see on sapikivitõbi.
Ühissapijuha kivitõbi ehk koledohholitiaas tekib enamasti siis, kui kivid liiguvad sapipõiest sapiteedesse (harvemini on sapikivid juba algselt sapiteedes). Kivid ei anna endast alati märku, kuid võivad tekitada mööduvat või püsivat sapiteede ummistust.

Sapiteede põletik ehk kolangiit tekib, kui sapiteedes on takistus (näiteks kivi), sapp ei pääse soolde ja hakkavad paljunema põletikku tekitavad bakterid.
Ühissapijuha kivi on kõige sagedasem sapiteede sulguse põhjustaja, kuid see võib tekkida ka sapiteede ahenemise ja kasvaja korral.

Sümptomid ehk avaldumine

Ühissapijuha kivitõve puhul võivad vaevused täielikult puududa.
Samas võib tekkida tugevaid sööstvalusid ehk koolikuid ning ikterust ehk nahakollasust, millega kaasneb nahasügelus ja mõnikord muutub väljaheide heledaks.

Ühissapijuha ummistus põhjustab sapiteede põletikku. Sel juhul on iseloomulikuks tugev valu ülakõhus, ikterus ehk nahakollasus ja palavik koos kümavärinatega. Sapiteede põletiku tagajärjel võib tekkida sepsis ehk veremürgistus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Ühissapijuha kivitõve puhul võib vereanalüüsist leida sapi äravoolu takistusele viitavaid muutusi. Kolangiidi korral leitakse ka kõrged põletikunäitajad ning  põletikku tekitavaid bakterid veres.

Järgnevaid uuringuid, mille abil saab näha kivide olemasolu ja asukohta sapiteedes tehakse nii ühissapijuha kivitõve kui ka sapiteede põletiku korral:

· Ultraheliuuringul  vaadatakse, kas sapijuhad on laienenud ja mõnikord leitakse kivi sapiteedes.
· Sapiteede kontrastaineuuring ERCP (endoskoopiline retrograadne kolangiopankreatograafia) ja PTC (perkutaanne transhepaatiline kolangiograafia) on samaaegselt diagnostilised- ja raviprotseduurid. Nende tegemisel viiakse maosondi kaudu (ERCP) või läbi naha  (PTC) sapiteedesse peenike toru ja kontrastainet, et saada täpne ülevaade kivist ja sapiteede seisundist ning samaaegselt püütakse kivi või takistus sapiteedest kõrvaldada.

Harvemini tehakse kompuutertomograafiline uuring.

Ravivõimalused

Ühissapijuhakivitõve raviks on kivide eemaldamine.
Võimalusel eemaldatakse kivid ja laiendatakse ühissapijuha suubumiskohta peensoolde ERCP (endoskoopiline retrograadne kolangiopankreatograafia) käigus. Teiseks võimaluseks on operatsioon, kus koos sapipõiega eemaldatakse kivid ka sapiteedest.

Sapiteede põletiku puhul kasutatakse antibiootikume põletikku tekitavate bakterite hävitamiseks ning taastatakse sapi vaba väljapääs sapiteedest, enamasti ERCP käigus.

Prognoos

Sapiteede sulgumine kivide tõttu ja äge kolangiit võivad olla eluohtlikud. Õigeaegse ravi korral on paranemine tavaliselt hea.

Ennetamine

Sapiteede põletikku saab ära hoida sapikivitõve ja ühissapijuha kivitõve raviga.

Tagasi haiguste nimekirja