Haigused

ka Luu -ja liigese tuberkuloos
Tuberculosis articularis et ossis (ld.k)
articular and bone tuberculosis (ingl.k)

Selgitus
Luu- ja liigesetuberkuloos on üks tuberkuloosi vorme.

Ülevaade
Tuberkuloosi esmane kolle on kopsudes, kust ta võib levida teistesse elunditesse ja kudedesse.  Oluline osa haiguse tekkes on organismi immuunsüsteemi seisundil, mis võib pidurdada või soodustada nakkuse levikut.
Esmajoones kahjustuvad pikad toruluud, selgroolülid ja labakäe liigesed.
Enamasti kulgeb liigesetuberkuloos kroonilise ühe liigese põletikuna. Sagedamini on haaratud suuremad liigesed: puusa-, põlve-, või labajala väikesed liigesed.

Tekkepõhjused – ja mehhanismid

Luu- ja liigesetuberkuloos on kopsutuberkuloosi võimalik tüsistus, mis tekib organismi on nõrgestatud seisundis (nälgimine, immuunsüsteemi kurnavad ravikuurid) soodustavate faktorite toimel.
Kui loomulik vastupanuvõime on vähenenud, liigub haigustekitaja vere ja lümfiga luudesse ja liigestesse, kus ta tekitab uued haiguskolded ja tekib uus organite kahjustus.

Sümptomid ehk avaldumine

Kui protsess on juba haaranud liigest, tekib liigeses valu, turse ja vedeliku kogunemine liigesesse.
Lisandub lihaste kõhetumine, luu hõrenemine ja liigesekahjustus. Harva võivad liigese piirkonda tekkida ka mädapõletikud.

Lastel ja noortel esineb sagedamini lülisamba tuberkuloos, mille puhul kahjustunud selgroolüli surutakse kiilukujuliseks kokku. See põhjustab seljavalusid ja liikumispiiratust, eriti lülisamba rinnaosas. Seljalihased on pinges ja katsumisel on lihased valusad.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võiks teha ja miks

Oluline on teada, et tuberkuloosse liigespõletiku tekkimise ajal ei ole kopsutuberkuloos alati veel diagnoositud.
Röntgenülesvõtted tehakse nii kopsudest kui liigestest.
Tuberkuloosi diagnoosimisel tehakse ka tuberkuliintest, mis kinnitab või eitab tuberkuloositekitaja olemasolu organismis.
Lisaks otsitakse tuberkuloositekitajat rögaanalüüsist.

Ravivõimalused

Luu- ja liigesetuberkuloosi ravi on pikk (vähemalt 2 aastat) ja tavaliselt toimub haiglas. Ravi eesmärgiks on tõsta organismi vastupanuvõimet, mis aitab likvideerida tuberkuloosi tekitajaid.
Ravimitena kasutatakse mitmeid erinevaid antibiootikume.

Prognoos

Luu- ja liigesetuberkuloos on tuberkuloosi hilisstaadium. Õigeaegse avastamise ja ravi korral jäävad luud ja liigesed haiguslikust protsessist haaramata.
Kui tuberkuloos on läinud niikaugele, et haaratud on luud ja liigesed, tuleb jälgida kindlat raviskeemi, et protsess ei läheks edasi ning haigustekitaja ei omandaks vastupanuvõimet antud ravimi suhtes.
Liigeste töö osas on prognoos halb, muutused on pöördumatud. Jäsemete liigeste haaratuse korral on oht, et liiges jääb liikumatuks. Selgroo haaratuse korral võivad esineda tugevad närvivalud, käimise ja liigutamise halvenemine.

Ennetamine

Ennetada ja ravida tuleb kopsutuberkuloosi, siis jäävad ka liigesed kahjustamata.

Tagasi haiguste nimekirja