Haigused

ka soole perforatsioon
Perforatio intestinalis (ld.k)
Gastrointestinal perforation (ingl.k)

Seletus
Soolemulgustus ehk perforatsioon tekib, kui ükskõik millise soolestiku osa (söögitorust pärasooleni) seina kõik kihid purunevad.
 
Ülevaade
Soolemulgustuse korral soolesisu väljub soolest ja see põhjustab kõhukelme põletikku ehk peritoniiti. Soolemulgustus on erinevate haiguste tagajärg. Soolemulgustuse ravi on peamiselt kirurgiline.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Soolemulgustus ehk perforatsioon tekib erinevate haiguste tagajärjel. Sagedamini tekib perforatsioon maos või kaksteistsõrmiksooles haavandtõve, jämesooles divertiikulite ja ussripikus ussripiku põletiku tõttu.

Peensoole perforatsiooni põhjustab Crohni tõbi. Lisaks sellele võib perforatsiooni tekitada soolesulgus, sooleinfektsioon, trauma jm.
Perforatsiooni korral väljub kõhuõõnde läbi soole seina sisse tekkinud ava soolesisu. Sõltuvalt perforatsiooni suurusest ja lasukohast võib tekkida ainult lokaalne põletik ning selle tagajärjel abstsess ehk mädakogum, kui rasvik katab perforatsiooni ja takistab põletiku levimist või põletik levib kõhuõõnes ja tekib peritoniit ehk kõhukelme põletik.

Sümptomid ehk avaldumine

Avaldumine on erinev sõltuvalt perforatsiooni lokalistasioonist ja ulatusest. Iseloomulik on tugev kõhuvalu, palavik, iiveldus ja oksendamine.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Tehakse röntgenülesvõte kõhust, kus on nähtav perforatsiooni tõttu soolest väljunud gaas. Mõnikord tehakse ka kompuutertomograafiline uuring.
Vereanalüüsi abil määratakse põletikunäitajaid.

Ravivõimalused

Reeglina on perforatsiooni korral ravi kirurgiline. Operatsioonil perforeerunud koht suletakse ja kõhuõõs puhastatakse. Lisaks kasutatakse antibiootikume põletikku tekitavate bakterite hävitamiseks.

Prognoos

Enamasti on prognoos raviga hea. Väga ulatusliku peritoniidi korral ei ole ravi alati tulemuslik.

Ennetamine

Ennetamine on võimalik perforatsiooni põhjustavate haiguste ravi kaudu. Näiteks haavandtõve puhul saab tüsistusi, ka. haavandi perforatsiooni, ennetada korraliku tablettraviga.

Tagasi haiguste nimekirja