Haigused

ka reumaatiline palavik
rheuma (ld.k)
rheumatic fever (ingl.k)

Seletus
Reuma on streptokokk- allergilene põletikuline haigus, mis võib kahjustada südant, liigeseid, kesknärvisüsteemi, nahka ja  nahaalust kudet.

Ülevaade
Reuma tekib tavaliselt korduvate kurgumandlipõletike järgselt. Reumal esineb kolme liiki haiguspilti: reumaatiline kardiit ehk südamepõletik, äge polüartriit ehk “rändav” suurte liigeste põletik ja väike tantstõbi (aju kahjustusest tekivad kiired ebarütmilised ja tahtmatud jäsemete ja näo sundliigutused).
Reumasse haigestuvad peamiselt 5-15 aasta vanused lapsed. Viimastel aastatel on reumasse haigestumine tunduvalt vähenenud.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Reumat põhjustab A grupi β-hemolüütiline steptokokk, mis tekitab tonsilliiti ehk kurgumandlite põletikku.
Selle tagajärjel ja perekondliku eelsoodumuse korral viiakse rivist välja immuunsüsteem ja vallandub autoimmuunreaktsioon, mis kahjustab ise oma organismi organeid ja kudesid.
Taolise reaktsiooni tulemiks ongi reuma avaldumine.

Sümptomid ehk avaldumine

Pärast tonsilliiti või farüngiiti ehk kurgupõletikku avaldub reuma 10-20 päeva hiljem. Esmasteks sümtomiteks on palavik, peavalu, higistamine, äge rändav liigeste põletik just suurtes liigestes. Liigesed on turses ja tugevalt valulikud.

Nahale tekib reumaatiline anulaarerüteem- rõngakujulised roosad laigud keha tüvel, eriti nabapiirkonnas; nahaalused sõlmed ja harvem sõlmeline erüteem- lillad, vajutamisel valulikud sõlmed säärtel.
Reuma haarab kogu südant, kõige kahjulikumaks on südame klappide kahjustus.

Väike tantstõbi ehk koorea on reuma hilisem ja raskeim kahjustus, mille korral esinevad kontrollile allumatud käte liigutused (supi mahaajamine, nõude lõhkumine). Reuma võib paraneda või anda uusi haigushooge.
Harvem võivad esineda ka kõhuvalu, isutus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Esmaseks reuma uuringuks on vereanalüüs, kus on tõusnud põletikunäitajad ja esinevad streptokokkide vastased antikehad.
Südamekahjustust aitab hinnata kuulatlusleid, elektrogardiogramm ja südame ultraheli, kus hinnatakse südame klappide seisundit ja vedeliku kogunemist südamepauna.

Ravivõimalused

Reuma on ravitav haigus. Kasutatakse penitsilliinravi, põletikuvastase ravi (ibuprofeen, glükokortikoidid).
Korduvate tonsilliitide korral on vajalik tonsillid eemaldada (operatsioon).

Prognoos

Haiguse kulg sõltub südamekahjustusest. Öeldakse, et reuma “lakub liigeseid ja närib südant”. Iga uue reumahooga suureneb oht südameklapi rikke tekkeks. Kui on tekkinud klappide armistumine, siis tablett-ravi enam ei aita, vaid kaalutakse südameklappide operatsiooni.

Ennetamine

Reuma on välditav haigus, kui igat tonsilliiti ravida korralikult antibakteriaalse raviga. Korduvate tonsilliitide korral peaks siiski mõtlema ka mandlite eemaldamisele.

Kasutatud kirjandus:
Herold G. Sisehaigused. Loengule orienteeritud käsitlus. OÜ Greif 1999.
Beers MH, Berow R. ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. USA 1999.

Tagasi haiguste nimekirja