Haigused

Premenstrual syndroma (ingl.k)

Seletus
Mõned päevad enne menstruatsiooni algust tekkivad kehalised ja psüühilised ilmingud , mis häirivad oluliselt naise töövõimet ja elukvaliteeti.

Ülevaade
PMS esineb kergemal või raskemal kujul ligikaudu 1/3 viljastusvõimelises eas olevatest naistest. Iseloomulik on, et rindade valulikkus, ärritatavus, tursete esinemine, kaalutõus, keskendumisraskused jm.ilmingud algavad kuni kaks nädalat enne menstruatsiooni ja kaovad menstruatsiooni alguseks. PMS halvendab oluliselt naise elukvaliteeti, kuid õige lähenemise korral on seisundit võimalik parandada.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Premenstruualne sündroom esineb suguküpses eas olevatel naistel. See on psüühiliste ja kehaliste haigustunnusete kompleks, mis esineb menstruatsioonitsükli teisel poolel, s.t. kuni 2 nädalat enne menstruatsiooni algust. PMS-st saab kõneleda kui esinevad haigustunnused häirivad märgatavalt naise elu ja töövõimet ja haigustunnused avalduvad 6 kuu jooksul vähemalt 4 menstruatsioonitsükli vältel. Kuna nn. normaalsete menstruatsioonieelsete ja PMS tunnuste vahel võib olla raske vahet teha, siis sündroomi esinemissagedus on väga kõikuv.

Premenstruaalse sündroomi avaldumise eelduseks on munasarjade tsükliline talitlemine normaalsete ovulatsioonidega. Täpset haigumehhanismi ei tunta. On küll erinevaid teooriaid östrogeeni suhtelisest liiast, psüühilisest tasakaalutusest, kesknärvisüsteemi reguleerivate virgatsainete nappusest ja vitamiinide puududsest,elektrolüütide ja vedeliku tasakaaluhäirest, kuid ühest vastust ei ole seni leitud.

Sümptomid ehk avaldumine

Esinevad haigustunnused varieeruvad indiviiditi.

Psüühilistest sümptoomidest esineb ärritatavus, masendus, unetus, pisaratevalmidus, mäluhalvenemine, keskendumisraskused.

Kehalistest tunnustest -rindade paisumine ja hellus, kõhu suurenemine, tursete teke, peavalu, higistamine, peapööritus, kõhupuhitumine, akne intensiivistumine ja kehakaalu tõus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoos põhineb kaebustel. Haigustunnused esinevad ainult enne menstruatsiooni ja menstruatsiooni saabudes kaovad. Kõikide menstruatsioonitsüklite puhul ei pruugi haigustunnuseid esineda.

Ravivõimalused

Kergemate kaebuste puhul ei ole ravi vajalik .

Sümptoomid leevenduvad iseenesest peale 45 eluaastat ja kaovad menopausiga. Igapäevaelu häirivate kaebuste puhul võib arst soovitada hormonaalset ravi. Hästi sobivad kombineeritud rasestumisvastased tabletid, kui naine vajab lisaks ka rasestumisvastast vahendit.

Toetava ravivõttena tulevad arvesse ka muud ravivõtted ja ravimid, mille vajalikkuse otsustavad arst ja patsient koos .
Sel perioodil soovitatakse süüa vähem soolast ja vürtsikat toitu.

Prognoos

Haigus on funktsionaalne s.t ei ole tingitud mingi organi või organsüsteemi haigusest.

PMS ei soodusta teiste s.h. pahaloomuliste haiguste teket. Möödub iseensest menopausi saabudes.

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole ennetatav.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

Tagasi haiguste nimekirja