Haigused

Morbus Peyronie, induratio penis plastica (lad.k.)
 Peyronie Disease (ingl.k.)

Selgitus
Peyronie tõbi on haigus, mille tagajärjel tekib peenise deformatsioon ehk kuju muutus. Peyronie tõbe iseloomustatakse ka kui peenise plastilist tihkenemist.

Ülevaade
Haigestuvad keskeas ja vanemaseas mehed. Kõige sagedamini vanuses 45-60 aluaastat. Peyronie tõbe esineb umbes 1%-il valgenahalistest meestest.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Peyronie tõve tekkepõhjus ei ole lõplikult selge. Peenisel tekivad tihked alad ehk naastud mis koosnevad oma olemusel armkoest.

Sümptomid ehk avaldumine

Kaebused on valulik erektsioon ehk suguti jäigastumine, peenise kurvatuur ehk kõverdumine, erektsiooni häired.
Peenise deformatsioon võib olla nii tugev, et ei ole võimalik viia läbi rahuldavat vaginaalset suguühet. Kaebused puuduvad kui peenis ei ole erekteerunud olekus.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Diagnoosimine on suhteliselt lihtne.
Oluline on vaatlus ja palpatsioon ehk peenise katsumine. Peenisel on tuntavad tihked, kõvad naastud. Naastude kuju ja suurus võib olla erinev. Samuti võib mõnikord esineda korraga mitmeid naaste.
Raskete haigusjuhtude korral võib täheldada kaltsifitseerumis või luustumiskoldeid peenisel, mis on hinnatavad röntgenülesvõttel.

Ravivõimalused

Esialgu soovitatakse jälgimist, aga kui iseeneslikku haiguse taandumist ei toimu, kasutatakse mõne kuu jooksul medikamentoosset ravi. Näiteks E-vitamiini tablette või hormoonpreparaatide süsteid peenisesse.
Medikamentoosne ravi annab aga efekti suhteliselt harva.
Taastekkivate ja raskete Peyronie tõve juhtudel kasutatakse kirurgilist ravi. Operatsiooni käigus eemaldatakse kõvad naastud ja asendatakse nahalapiga. Lisameetodina on kasutusel ka kiiritusravi.

Prognoos

Umbes 50%-il juhtudest esineb ilma ravita iseeneslik haiguse taandumine. Kirurgilist ravi vajavatel juhtudel, aga pole sageli võimalik taastada peenist täpselt nii nagu ta oli enne haigestumist. Küll aga on võimalik operatsioonil anda peenisele vähemalt niisugune kuju, mis võimaldab rahuldavat suguühet.

Ennetamine

Kuna haiguse põhjus on täpselt teadmata ei ole ennetamine võimalik.

Kasutatud kirjandus

1. Velgre T, “Uroloogia” Tallinn 1979
2. MacFarlane M T, “Urology” 2nd ed. Williams&Wilkins 1995
3. Tanagho E A, “Smith’s General Urology” 15th ed. McGraw-Hill 2000

Tagasi haiguste nimekirja