Haigused

Otitis media chronica (ld. k)
Chronic otitis media ( ingl. k)

krooniline otiit

äge otiit

Selgitus
Krooniliseks keskkõrvapõletikuks loetakse põletikku, mis on kestnud üle 2 kuu ning mille käigus on tekkinud ka kuulmekile püsiv mulgustus ehk perforatsioon.

Ülevaade
Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustab kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv.
Krooniline keskkõrvapõletiku puhul kujunevad välja keskkõrva limaskesta ja kuulmekile püsivad kahjustused ning tagajärjeks on kuulmise langus. Kroonilisel otiidil on palju erinevaid avaldumisvorme, haigus kulgeb aastaid.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Täpsed tekkemehhanismid ja ka põhjused on teadmata, on palju hüpoteese. Soodustavad seisundid on kuulmetõrve sulgus (kuulmetõri on käik, mis ühendab ninaneelu keskkõrvaga ja mille funktsiooniks on keskkõrva õhutamine), pikale veninud või korduvad ägedad keskkõrvapõletikudtrauma  ja allergia(alandab vastupanuvõimet). Tähtsat rolli omab ka pärilikkus.
Põletiku tagajärjel võib kuulmekile täielikult hävida, kahjustada võivad saada kuulmeluukesed ja ümbritsev luukude. Mõnikord muutub keskkõrva limaskest põletiku tagajärjel paksemaks ja moodustab väljasopistisi ehk polüüpe. Kõik need muutused kujunevad aastate jooksul.

Sümptomid ehk avaldumine

Kroonilisel keskkõrvapõletikul on palju erinevaid avaldumisvorme. Haigus on pikajalise iseloomuga ning kulgeb aastaid. Esinevad ägenemised, mis vahelduvad sümptomite täieliku puudumisega.
Üheks sümptomiks võib olla pidev või hootine mädaeritus kõrvast, mäda on tavaliselt halvasti lõhnav.
Esineb ka kuulmise langus haiges kõrvas.
Üldsümptomid nagu palavik, nõrkus, isutus tavaliselt puuduvad. Kõrvavalu tavaliselt ei ole.
Mõnikord võivad aga kaebused praktiliselt puududa

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva.
Bakterioloogiline külv mädast on vajalik selleks, et välja selgitada, millised mikroobid seal kasvavad.
Kompuutertomograafia peast on väga täpne röntgenuuring, mis tehakse selleks, et uurida, kui ulatuslik on põletik kõrvas ja kas kõrvas on polüüpe või mitte.
Toonaudiogramm on uuring, millega on võimalik täpselt teada saada, kui palju inimene kuuleb. Uuringu käigus pannakse uuritavale pähe kõrvaklapid ja lastakse kuulata erineva tugevuse ning kõrgusega helisid.

Ravivõimalused

Kroonilise keskkõrvapõletiku esialgne ravi sõltub sellest, kas kõrvas on mäda või mitte.
Kui kõrvast tuleb mäda, on vajalik kõigepealt ravi antibiootikumidega. Kasutatakse nii kõrvatilku, kui ka tablette. Antibiootikum valitakse tavaliselt vastavalt sellele, milline mikroob külvis kasvab. Ravikuur kestab niikaua, kuni mädne eritis kõrvast kaob. Vajalik on ka vatipulgaga kuulmekäigu pidev puhastamine väljajooksnud mädast.
Kirurgilise raviga  saab parandada kuulmist. Kirurgiliselt on võimalik eemaldada polüübid, parandada kuulmeluude ahel ja taastada kuulmekile terviklikkus.

Prognoos

Kui haigus kestab mitu aastat, võib olla tagajärjeks tõsine kuulmise kahjustus ja vajalikuks võib osutuda kuulmisaparaadi kasutamine.

Ennetamine

Kuna alati pole teada täpset tekkemehhanismi ja põhjust, pole ka ennetamine võimalik. Ägeda keskkõrvapõletiku adekvaatne ravi ja ninaneelust suurenenud adenoidi eemaldamine võib mõnikord takistada kroonilise otiidi teket.

 

Otitis media acuta (ld. k)
Acute otitis media (ingl. k)

Selgitus
Äge keskkõrvapõletik on ägedalt algav ja lühiageselt kestev põletik keskkõrvas, mis tavaliselt järgneb ägedale ülemiste hingamisteede põletikule (näiteks nohule).

Ülevaade
Ägeda keskkõrvapõletiku puhul on põletikus kuulmekile ja keskkõrva limaskest.
Kuigi ägedat keskkõrvapõletikku võib esineda igas eas on haigestumine kõige sagedam  vanusegrupis 6ndast elukuust kuni 2 aastani.
Ägedat kõrvapõletikku esineb kõige sagedamini külmadel aastaaegadel.
Umbes 40 % juhtudest on kõrvapõletik kahepoolne, mida väiksem on laps, seda suurem on tõenäosus, et põletik on  kahepoolne.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Inimese kõrv koosneb kolmest osast: väliskõrv, mille moodustab kõrvalest ja väliskuulmekäik, keskkõrv, mis asub kuulmekile taga ja kus painevad kolm kuulmeluukest ning sisekõrv, kus asub kuulmisnärv.

Ägedat keskkõrvapõletikku tekitavad enamusel juhtudest bakterid, mõnikord ka viirused. Põletiku tekitajad satuvad keskkõrva ülemiste hingamisteede kaudu, nimelt on ninaneel ühenduses keskkõrvaga väikese käigu ehk kuulmetõrve kaudu. 
Kuna äge keskkõrvapõletik tekib tavaliselt ülemiste hingamisteede põletiku ajal või kohe selle järel, võib näiteks nohu pidada kõrvapõletiku üheks kõige olulisemaks riskiteguriks.
Lisaks soodustavad haigestumist viibmine lastekollektiiviskokkupuude tubakasuitsuga (vähendab limaskestade vastupanuvõimet) ja suurenenud adenoid (paikneb ninaneelus ja häirib kuulmetõrve funktsiooni, milleks on keskkõrva õhutamine).

Sümptomid ehk avaldumine

Tavaliselt eelneb ägedale keskkõrvapõletikule äge nohu. Esinevad üldsümptomid nagu palavikpeavalulihasvaludväsimus ja isutus, mis on iseloomulikud peaaegu kõikidele ägedatele põletikkudele.
Keskkõrvapõletikule on iseloomulik kõrvavalusurvetunne kõrvas ja kuulmise langus haiges kõrvas, kuna keskkõrvaõõs on täidetud mädaga.
Kõrvavalu algab tavalisetl öösel, kui laps on pikaliasendis.
Mädane eritis kõrvast tekib siis, kui mäda murrab end läbi kuulmekile välja, tavaliselt siis kõrvavalu kaob.
Haigus kestab keskmiselt 5-10 päeva.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Vaatluse käigus vaadeldakse kõrvapeegliga kõrva. Tavaliselt piisabki diagnoosimiseks vaid vaatlusest.
Tümpanomeetria võidakse teha selleks, et hinnata kuulmekile liikuvust.
Bakteriologiline uuring mädasest eritisest võimaldab välja selgitada, millised bakterid on põletiku põhjustajaks.

Ravivõimalused

Põhiline ravimeetod on tablettravi antibiootikumidega, mille eesmärgiks on hävitada põletikku tekitav bakter. Esmavaliku ravimiks on amoksitsilliin või penitsilliin. Ravikuuri kestus on keskmiselt 7 päeva.
Lisaks tablettravile on vajalik ka üldine toetav ravi, milleks on valu vaigistamine (Paratsetamool) ja ninalimaskesta turset alandavate ninatilkade kasutamine (Xymelin, Otrivin).
Kui keskkõrvas on palju mäda ja valu on väga tugev, võib osutuda vajalikuks kuulmekile paratsenteesehk protseduur, mille käigus eelnevalt tuimestatud kuulmekile perforeeritakse ja lastakse mäda kõrvast välja.

Prognoos

Tavaliselt täielik paranemine 7-10 päeva jooksul. Kui äge keskkõrvapõletik sageli kordub võib olla tagajärjeks kroonilise kõrvapõletiku teke.

Ennetamine

Ägedat keskkõrvapõletikku ei ole otseselt võimalik ennetada. Samas aga vähendab suurenenud adenoidi kirurgiline eemaldamine ning hoidumine viirusinfektsioonidest korduvate keskkõrvapõletikkude sagedust.

 

Tagasi haiguste nimekirja