Haigused

ka luuhõrenemine
Osteoporosis (ld.k.)
Osteoporosis (ingl.k.)

Selgitus
Luuhõrenemine ehk osteoporoos on luu haigus, mis väljendub luu tiheduse vähenemises.

Ülevaade
Osteoproos on iseloomulik kesk- ja vanemas eas naistel, harvem esineb luude hõrenemist meestel. Luude hõrenemine tekib enam lülisambas, puusaliigeses ja randmeluudes.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Luude tugevus oleneb nende kaltsiumisisaldusest. Organismi jaoks vajalik kalstium saadakse valdavalt piimatoitudest.
Naistel on määravaks ka naissuguhormoonide ehk östrogeenide tasakaal organismis. Luuhõrenemise korral väheneb kaltsiumi sisaldus luudes ja luud muutuvad hapraks. Vanemas eas naistel peale menstruatsiooni ära jäämist ehk menopausi langeb hormoonide hulk organismis, mis põhjustab luude hõrenemist.
Oluline on ka organismi kaltsiumi omastamisvõime, seda takistavad näiteks must kohv ja suitsetamine.

Eelpool nimetatud põhjustel luutihedus langeb ja luu kaotab oma normaalse tugevuse. Tekib oht luumurdude tekkimiseks.
harvem põhjustavad osteoporoosi teised haigused, näiteks Cushingi sündroom, hüpertüreoidism, hüperparatüreoidism ning luukasvajad.

Sümptomid ehk avaldumine

Haiguse algstaadiumis pole mingeid erilisi sümptomeid.
Võivad esineda tagasihoidlikud valud seljas või puusas.
Luuhõrenemise peamiseks avaldumiseks on luumurru tekkimine ilma erilise tugeva traumata. Luu võib murduda iseenesest, mis on sageli iseloomulik lülisamba murdude puhul vanematel inimestel.

Kui on tekkinud luumurd, siis sümptomid on iseloomulikud antud piirkonna vigastusele. Nii võib olla kehapikkuse vähenemine lülikehade murdude tunnuseks. Luumurd võib tekkida ka sellisest kukkumisest või komistamisest, mis tavaliselt luumurde ei põhjusta.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja minna

Esimeseks uuringu meetodiks on  röntgenfilm, mille alusel saab hinnata luukvaliteeti.
Täpse luumassi hindamist on võimalik mõõta densitomeetria abil. Tekkinud luumurdusid diagnoositakse samuti röntgenfilmi abil.

Ravivõimalused

Tänapäeval on rida ravimeid, millega saab ennetada või ka ravida osteoporoosi (nt. Fosamax, Evista).
Samuti tuleb naistel kasutada hormoonasendusravi, see tähendab tarvitada menopausis neid naissuguhormoone, mida organism ise enam ei tooda.
Tekkinuid luumurdusid ravitakse vastavalt vajadusele ja näidustustele. Lülisamba kahjustuse korral on võimalik kanda ka erilist tuge ehk korsetti.

Prognoos

Taastada kogu luude tihedust ja massi pole võimalik. Küll aga saab pidurdada alanud protsessi ja vältida luumurdude teket.

Ennetamine

Luude hõrnemise ennetamine peaks algama juba lapseeas. Tuleb olla füüsiliselt aktiivne, tegeleda spordiga. Süüa mitmekülgset toitu, kindlasti piimatooteid. Piirata kohvi joomist ja hoiduda suitsetamisest. Naistel on soovitav menopausi tekkides kindlasti konsulteerida günekoloogiga, et saaks alustada vajaliku hormoonaasendusravi.

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja