Haigused

ka liikuv neer;
nefroptoos
Nephroptosis, ren mobilis (lad.k.)
Nephroptosis (ingl.k.)

Selgitus
Nefroptoosiks ehk neeru allavajeks nimetatakse neeru nihkumist, mis ületab hingamisega seoses oleva neeru normaalse liikuvuse. Normaalne füsioloogiline liikuvus on 1-5 cm. Nefroptoosiga on tegemist kui neer langeb inimese püsti tõustes rohkem kui 2-3 selgroolüli võrra allapoole võrreldes lamamisasendiga.

Ülevaade
Nefroptoos esineb suhteliselt harva, sagedamini väga saleda kehaehitusega naisterahvastel.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Nefroptoosi põhjuseks võib olla neeru ja tema veresoonte anatoomiline eripära või nõrgalt arenenud neeru rasvkapsel, mis soodustavad neeru vaba liikumist. Vahel võib põhjuseks olla ka trauma (kukkumine kõrgusest jalgadele või seljale, ülemäärane füüsiline koormus koos selja järskude painutustega), mis põhjustab neeru tugiaparaadi ülevenimist või rebenemist ja selle tagajärjel tekib nefroptoos.
Neeru allavajega võib kaasneda ka neeru pöördumine oma telgede ja veresoonte ümber. Pöördumine võib esiteks esile kutsuda neeru verevarustuse halvenemise ja selle tagajärjel vererõhu tõusu. Teiseks võib neeruvaagna pöördumine põhjustada ureeteri ehk kusejuha niverdumise, millega kaasneb äravoolutakistus neerust ja seega pais neeruvaagnas. Neeruvaagna pais omakorda soodustab neeruvaagna põletike teket.

Sümptomid ehk avaldumine

Peamine kaebus on valu seljas liikuva neeru poolselt. Valu võib suureneda püstiasendis ja füüsilise koormuse korral ja taanduda rahulolekus ja lamades. Tavaliselt on valu tuim ja intensiivistub päeva lõpuks. Valu võib kiirgude ka sama poole kubemesse ja reie sisepinnale.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Diagnoosimisel on oluline küsitlus valude iseloomu ja tekke kohta. Uriinianalüüs aitab välistada põletikku kuseteedes, mis võib samuti olla seljavalu põhjuseks. Täpse vastuse neerude liikuvuse kohta annab kuseteede röntgenuuring kontrastainega ehk intravenoosne urograafia. Vahel kasutatakse ka ultraheliuuringut.

Ravivõimalused

Kergete kaebuste korral on võimalik valu leevendada valuvaigistavate ravimitega. Kui on tegemist, aga juba tugevate kaebustega ja neeru pöördumisega oma telje ümber, mis annab vererõhu kõrgenemist, neeruvaagna paisu või esinevad korduvad neeruvaagna põletikud on vajalik kirurgiline ravi. Kirurgilist ravi on võimalik tänapäeval läbi viia laparoskoopiliselt ehk nn. "torudega" operatsioonina, mille korral instrumendid ja videokaamera viiakse kõhukoopasse läbi väikeste avade ilma suurt lõiget tegemata. Operatsiooni käigus kinnitatakse liikuv neer kõhuseina külge oma õigesse asendisse.

Prognoos

Pärast õigeaegset ja täpsetel näidustustel tehtud edukat operatsiooni kaovad reeglina kaebused täielikult.

Ennetamine

Soovitav tegeleda mõõdukalt kehalise koormusega. Hoida kehakaalu normi piirides ja vältida seljapiirkonna traumasid.

Kasutatud kirjandus

1. Velgre T, “Uroloogia” Tallinn 1979
2. MacFarlane M T, “Urology” 2nd ed. Williams&Wilkins 1995
3. Tanagho E A, “Smith’s General Urology” 15th ed. McGraw-Hill 2000

Tagasi haiguste nimekirja