Haigused

ka emaka verejooks
Metrorrhagia (lad.k)
Vaginal bleeding (ingl.k)

Seletus
Menstruatsioonitsükli väline verejooks.

Ülevaade

Olenevalt vanusest võivad verejooksu põhjused olla väga erinevad - kasvajalised muutused, hormonaalsed muutused, vigastused, põletikud, aga ka mittegünekoloogilised haigused - hüübimishäired, südame-veresoonkonna-, ainevahetus- jm. haigused. Siia alla kuuluvad ka nn. düsfunktsionaalsed verejooksud.

Tekkepõhjused ja mehhanismid

Kõige sagedasem verejooksu põhjus on hormonaalsed häired ja sellest tingitud sekundaarsed muutused emakalimaskestal.

Harvad ei ole ka kroonilisest emakalimaskesta põletikust tingitud veritsused ja määrimised.

Harvemini võivad verejookse põhjustada kasvajad. Emakakaela kasvaja võib veritseda vigastusest , näiteks suguühtejärgselt või siis kui protsess on kaugelearenenud ja kudede lagunemisest tekib verejooks.

Munasarja hea- ja pahaloomulised kasvajad mõjutavad sagedamini hormonaalselt emakalimaskesta ning põhjustavad viimase vohamise ning kontrollimatu verejooksu.

Sümptomid ehk avaldumine

Mentruatsioonitsükliväline veritsus, määrimine või tugev verejooks .

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Eelkõige on vajalik põhjalik küsitlus menstruatsioonitsükli ja ka erinevate seksuaalharjumuste või elusituatsioonide kohta, et selgitada välja, kas tegemist on näiteks stressist tingitud menstruaaltsükli häirumisega, vigastuse tagajärjel tekkinud verejooksuga vm. ja otsustada, millised on edasised uuringud.

Sõltuvalt oletatavast verejooksu põhjusest võidakse teha erinevaid uuringuid - ultraheli, hüsteroskoopia, prooviabrasioon, et välja selgitada metrorraagia põhjust.
Tupest ja emakakaela kanalist võetakse analüüsid põletikunäitajate väljaselgitamiseks. Erandjuhtudel on vajalik ka vereanalüüs hormonaalseteks uuringuteks.

Ravivõimalused

Hormonaalsete häirete korral korrigeeritakse menorraagiat hormoontablettide abil. Põletike ravi toimub reeglina antibiootikumidega. Kasvajate korral on näidustatud operatiivne ravi. Viagstuste ravi sõltub vigastuse tekkepõhjusest ja ulatusest, harva vajab vigastus kirurgilist ravi .

Ennetamine

Ennetada saab tõenäoliselt ainult mingite esemetega tekitatud vigastustest tingitud verejookse. Regulaarselt peab käima günekoloogilisel kontrollil.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

Tagasi haiguste nimekirja