Haigused

Lülisamba kanali ahenemine
ka spinaalkanali ahenemine.
Stenosis canalis spinalis (lad.k)
Spinal stenosis (ingl. k.)

Selgitus
Selle haiguse puhul on tegemist lülisamba kanali kitsenemisega mingis lülisamba konkreetses osas.

Ülevaade
Lülisamba kanali moodustavad lülikehad. Spinaalakanlis paikneb seljaaju ja seljaajust väljuvad närvijuured. Viimasest lähtuvad närvid, millede kaudu on võimalik jäsemete ja kehatüve tundlikkus ja liigutused. Lülisammas jaotatakse neljaks eri piirkonnaks: kaela osa, rinna osa, nimme osa ja ristluu osa.
Lülisamba kanali ahenemist esineb suhteliselt harva. Haigus tekib sagedamini lülisamba nimmeosas ja veidi harvem kaelaosas. Teistes piirkondades veelgi harvem.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Spinaalkanali ahenemine võib olla kaasasündinud või elu jooksul omandatud.  Omandatud spinaalakanli ahenemise põhjuseks on eelnevad lülisamba traumad või haigused ( spondülolistees, artriit ).
Haiguse arengu käigus lülisamba kanal aheneb ja nii jääb seljaajule ja seda ümbritsevatele kudedele ja närvijuurtele vähem ruumi.
Haigus esineb tavaliselt kitsal alal kahe-kolme lüli  ulatuses, harvem haarab haigus pikemat osa lülisambast.

Sümptomid ehk avaldumine

Haigus kulgeb tavaliselt ebamääraste sümptomitega, millest kõige sagedasem on seljavalu kahjustatud piirkonnas. Valu ägeneb füüsilisel koormusel ja vaibub rahulolekus. Probleeme võib tekitada pikajaline seismine ja käimine. Tüüpiliselt on neil inimestel kergem seista painutades ette, mistõttu see võib harjumuseks saada ka käimisel.
Kui esineb närvijuurte pitsumine, siis võib valu tekkida puusaliigestesse või kanduda alla kuni varvasteni ( haigus on nimmeosas ). Kaela osas spinaalkanali ahenemisel võib valu kiirguda kätesse ja/või põhjustada peavalusid.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks

Haiguse kindlaks tegemisel on abistavateks uuringuteks röntgenülesvõtted, magnetresonantstomograafia ja kompuutertomograafia.
Võidakse teha ka spinaalkanali uuringut kontrastainega, mille puhul viiakse värvaine selgroo kanalisse „seljasüsti“ abil.

Ravivõimalused

Enamikel juhtudest on vajalik tablettravi valuvaigistite ning põletikuvastaste ravimitega ja ravivõimlemine.Kindlatel näidustustel on vajalik operatsioon.

Prognoos

Järgides ravisoovitusi on tulemused rahuldavad. Peab arvestama siiski, et tablettraviga on võimalik vaevusi vaid vähendada.

Ennetamine

Haiguse ennetamise eelduseks on korrapärane füüsiline areng ja vigastustest hoidumine. Kaasasündinud haiguse vormi ennetada võimalik pole. 
 
 Kasutatud kirjandus:
Jaan Seeder „Skeletisüsteemi ülekoormushaigused ja vigastused“.
„Wheeless Orthopaedics textbook“

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

 

Tagasi haiguste nimekirja