Haigused

Lõhestav osteokondriit
Osteochondritis dissecans ( ld.k )
Osteochondritis dissecans ( ingl.k)

Selgitus
Lõhestava osteokondriidi puhul on tegemist kõhrega kaetud luutükkide irdumisega liigese pinnalt.

Ülevaade
Haigus esineb sagedamini noortel meestel 20-ndates eluaastates. Haigus tekib enamasti põlveliigeses ning avaldub valu ja liikumistakistusena.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Liigese moodustavad kaks või enam luud. Normaalses liigeses katab liigest moodustavaid luid kõhrkude. Viimane on oluline, et liiges valutult liiguks.

Lõhestava osteokondriidi tekkepõhjusi ei teata. Haiguse tekkimist seostatakse traumaga, kuid kindlalt seda väita ei saa.
Mingil põhjusel tekib osas luus verevarustuse häire, mis viib luutüki irdumiseni koos teda katva kõhrega. Samuti ei osata põhjendada, millest oleneb irduva luutüki suurus. Luutükk võib jääda seotuks luuga sidekoe kaudu või luust täielikult irduda ja jääda liigesesse. Sel juhul nimetatakse lahtist tükki vabaks kehaks või liigeshiireks.

Sümptomid ehk avaldumine

Põhiliseks kaebuseks on valu põlveliigeses. Valu tekib ilma erilise põhjuseta ja ei ole tavaliselt seotud füüsilise koormusega.
Juhul kui liigeses on lahtine luutükk, siis võib see takistada liigese liikuvust, põhjustades sirutustakistuse.
Hilisemas staadiumis kõhetuvad reielihased, kuna valu tõttu kasutatakse haiget jalga ettevaatlikumalt.
Harvemal juhul võib liigesesse koguneda vedelik.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja  minna

Alustada tuleks alati põlve katsumisest, millega määratakse kindlaks kõige valulikum punkt, liigese liikuvus ja vedeliku olemasolu liigeses.
Seejärel tehakse röntgenülesvõte, millega saab diagnoosida vaba keha liigeses.
Samuti on võimalik luutüki irdumist kindlaks teha ka magnetresonantstomograafial.

Ravivõimalused

Selle haiguse raviks on kaks võimalust: kas tablettravi või operatsioon.
Valu korral tuleb liigesele rahu anda ja tarvitada põletikuvastaseid tablette (Diklofenak, Ibuprofen).
Operatsiooiga on võimalik vaba keha eemaldada või tehakse irdumisfaasis oleva luutüki läbipuurimine. Viimasega on võimalik saavutada verevarustuse taastumine ja luutükk kasvab kinni.         
Peale operatsiooni või tablettravi ajal pole soovitav liigest koormata. Võib teha koormuseta reielihaseid tugevadvaid harjutusi. Treeninguid võib alustada siis kui valu liigeses pole ja lihasjõudlus taastunud.

Prognoos

Paranemine oleneb paljuski luutüki suurusest, kui palju on kahjustatud liigespind. Tavaliselt on paranemine siiski praktiliselt täielik.
Üksikjuhtudel, kui  irdunud liigespinna osa haarab suurema osa liigesest võib kujuneda liigese artroos ja liiges jääb valulikuks ja kulub kiirmeini.

Ennetamine

Kuna täpset tekkepõhjust pole teada, siis ennetada haigust pole võimalik. Küll aga on võimalik säästa liigest kulumisest, kui haigus on diagnoositud.

Retsenseerimine: dr. Kaidu Meitern

 

Tagasi haiguste nimekirja