Haigused

Kannakõõluse rebend;
ka Achilleuse kõõluse rebend
Ruptura tendinis Achillei (ld.k)
Rupture Achilles(ingl.k.)

Milles seisneb vigastus?
Tegemist on kannakõõluse järjepidevuse katkemisega. Seda vigastust esineb umbes 2%-l elanikkonnast, sagedamini meestel vanuses 30-50 eluaastat.

Kuidas tekib vigastus?

Kannakõõlus on sääre kolmpealihase osa, mille abil see lihas kinnitub kandluule.
Tavaliselt tekib kannakõõluse rebend sportimisel, sagedamini pallimängus, kõrgushüppel või tennist mängides. Harvemal juhul võib vigastus tekkida ootamatust tasapinna muutusest, näiteks  astumisel auku või trepilt alla.
Kannakõõluse rebend tekib sääre alumises osas.

Millised on sümptomid?

Rebendi tekkimise momendil tunneb inimene teravat valu (nagu keegi oleks löönud kaikaga vastu säärt) sääre alumises tagumises osas. Mõne aja möödudes kujuneb sääre tagapinnale turse, mis võib olla väga tagasihoidlik.
Inimene suudab küll käia, kuid pole võimeline tõusma kikivaruvule. Kannakõõluse täieliku rebendi korral on sääre alaosas kannakõõluse rebendi kohal katsudes tunda „auk“.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja minna

Kannakõõluse rebendit on võimalik kindlaks teha kindlate tunnuste järgi:
Kannatanu asetatatkse kušetile põlvili nii, et jalalabad on ripppu üle ääre. Seejärel pigistatakse haige jala sääremarja. Kui  jalalaba selle võtte tulemusena ei liigu, siis on tegemist kannakõõluse rebendiga. Samuti ei saa sellel jalal tõusta pöiale.
Lisauuringutest  võib anda  informatsiooni ultraheli uuring, mille abil hinnatakse rebendi suurust.

Ravivõimalused

Kannakõõluse  rebend vajab kirurgilist ravi. Üksikjuhtudel on võimalik kasutada ka kipsravi või spetsiaalset ortoosi ehk tuge.
Operatsioonil õmmeldakse kannakõõlus kokku, sellele järgneb kipsravi, spetsiaalne ortoos umbes 5-6 nädala vältel. Haavalt eemaldatakse õmblused 12-14 päeval peale operatsiooni. Valude korral võib tarvitada valuvaigistavaid tablette (Ibuprofeen, Diklofenak või Profenid).
Juhul, kui leitakse juba ammu tekkinud kannakõõluse rebend, on võimalik teha plastiline operatsioon kõõluse taastamiseks.
Taastusravi: Peale kipsi eemaldamist toimub  taastusravi ehk ravivõimlemine. See on vajalik selleks, et taastuks hüppeliigese liikuvus.
Treeninguid võib jätkata alles siis, kui kaebusi enam ei esine. Soovitav on treeningute algperioodil kanda tugisidet ehk ortoosi.

Prognoos

Tavaliselt paraneb kannakõõluse rebend täielikult. Harvematel juhtudel võib jääda hüppeliigese liikuvuse piiratus või hüppeliigese jäikus. Samuti võib operatsioonihaav paraneda keloidarmiga.

Kuidas vältida vigastust?

Treenigut peab alati alustama soojendus- ja venitusharjutustest. Samuti peab olema sobiv spordijalats vastavalt harrastatavale spordialale. Ettevaatlikud peaksid olema veteransportlased, kes aastatepikkust lähevad jälle sportima ja arvestavad, et nad on endises vormis.

Millistel spordialadel tekib kannakõõluse rebend kõige sagedamini?

Korvpall, võrkpall ja teised pallimängud.
Kergejõustik (kõrgushüpe, kaugushüpe, tõkkejooks).
Tennis, korvpall

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

 

Tagasi haiguste nimekirja