Haigused

Kannakõõluse põletik
Tendinitis Achillei ( ld.k.)
Achilles Tendinitis (ingl.k.)

Selgitus
Tegemist on põletikuliste muutustega ja liidete tekkimisega kannakõõluses.

Ülevaade
Kannakõõluse põletik on haigus, mis esineb sagedamini noortel sportlikel inimestel. Põhjuseks on pidev jalgade ülekoormus, vanemas eas ka liigesepõletikud.
Haigus taandub raviga tavaliselt hästi. Kui aga ravijuhiseid ei järgita võib tekkida kannakõõlustupe põletik (peritendiniit), kannakõõluse rebend.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Kannakõõlus on sääre nelipealihase kinnitumisosa kandluule. Seda kõõlust tuntakse ka Achillese kõõluse nime all.
Haiguse arenemise aluseks on kannakõõluse krooniline ülekoormus (sageli on tegemist sportlaste haigusega).
Alguses tekivad kannakõõluses imeväikesed rebendid, millele tekib põletik. Haiguse hilisemas arengufaasis kujunevad kannakõõlusesse liited kõõlustupega, mis takistavad kannakõõluse normaalset liikuvust.

Sümptomid ehk avaldumine

Haiguse põhisümptomiks on valu sääre tagapinnal kannakõõluse piirkonnas. Hilisemas perioodis lisandub turse, võib esineda punetust.
Haiguse edasisel arengul  tekib piiratud ja valulik liikuvus hüppeliigesest, mistõttu ka jalale toetumine võib olla häiritud.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haiguse diagnoosimine põhineb kaebustel ja iseloomulikel sümptomitel.
Valu muutub tugevamaks kui jalalaba enda poole tõmmata. Katsudes võib tunda paksendeid kannakõõluses mis tähendab,et vigastus on muutunud krooniliseks peritendiniidikss.
Uuringutset annavad infot ultraheliuuring või magnetresonantstomograafiline uuring.

Ravivõimalused

Haiguse alguses on võiamlik rakendada tablettravi. Kasutatakse ravimeid, mis on põletikuvastase toimega ja vähendavad valu.
Lisaks tablettide võtmisele tuleb piirata koormust. Kui kõõluselsäärel on tekkinud punetus või turse, võib kasutada salve, mis sisaldavad samuti põletikuvastaseid ja turset alandatavaidaineid (näiteks Fastum geel, Hirudoid). Väga tähtis on kannakõrgenduse(7-8mm) asetamine kinga või spordisussi sisse.
Haiguse hilisemas arenguetapis  tuleb kõne alla kirurgiline ravi. Sellega on võimalik vabastada kõõlusel tekkinud liited.
Vajadusel saab teha ka kannakõõluse plastilist operatsiooni.

Taastusravi: operatsiooni järgselt alustatakse ravivõimlemisega niipea kui võimalik. Ravivõimlemise hulka kuuluvad ka kannakõõluse venitusharjutused. Need aitavad ka konservatiivsel teel ravitavate vigastuste puhul.
Operatsioonihaav paraneb 10-12 päeva. Treeningutega võib alustada kui kaebusi ei esine ja liikuvus hüppeliigesest on täielikult taastunud.

Prognoos

Tavaliselt jääknähtusid ei jää. Harvematel juhtudel võib kujuneda hüppeliigese liikuvuse piiratus või jäikus, mis sõltub operatsioonijärgsest ravivõimlemisest.
Operatsioonitüsistusena võib kõne alla tulla haava põletik või paraneb haav keloidarmiga.

Ennetamine

Tuleb valida spordialale sobiv jalats. Treeningut alati alustada soojendus- ja venitusharjtustega. Treenignul tuleb valida sobiv koormus.

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja