Haigused

Dolor manus (lad.k)
hand pain (ingl. k)

Ülevaade
Valu käes on väga sage kaebus. Kõige sagedasemaks äkki tekkinud käevalu põhjuseks on trauma, mille korral võivad olla vigastatud nii luud, liigesed, sidemed kui ka lihased.
Teiseks sagedamaks aeglaselt algava ja pideva valu põhjuseks on reumaatilised haigused, mis kahjustavad liigespindu.

Tekkemehhanismid

Pideva käevalu põhjuseks on reumaatilised haigused, mis kahjustavad liigespindu. Kui liigespinnad pole enam siledad, hakkab üks luu vastu teist hõõrduma ja põhjustab tugevat valu just liikumisel.
Spondülooside ja diski prolapsi korral on muutused küll lülisambas, kuid nende muutuste tagajärjel tekib surve käe närvile ning valu kiirgub kätte nii rahu olekus kui ka liigutamisel. Põletikulised ja mädased protsessid esinevad sageli just sõrmedel ja labakäel, sest need piirkonnad on kriimustuste tekkele ja bakterite nahale kinnitumiseks ja levimiseks soodsad.

Sagedasemad põhjused

Luumurd
Lihaste/ kõõluste rebend või venitus
Karpaalkanali sündroom
Radiaalkanali sündroom
Artriit (näiteks reumatoidartriit)
Spondüloos
Diski prolaps
Kaelalihaste pinge

Haruldasemad põhjused

Raynaud sündroom
Põletikud
Kasvajad

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Peaaegu alati tehakse röntgen valutavast piirkonnast või lülisambast, mis võimaldab diagnoosida traumasid, spondüloosi ja kasvajaid.
Liigeskaebuste korral tehakse artroskoopia ehk liigese sisevaatlus (diagnostiline operatsioon), mis näitab liigese täpset seisukorda.
Põletiku kahtluse korral tehakse vereanalüüs ja bakterite külv nii põletiku piirkonnast kui ka verest kindla põletikutekitaja määramiseks.

Koduse ravi võimalused

Trauma korral asetada valusale kohale külm- või jääkott, või kasutada spetsiaalseid kreeme ja aerosoole. Luumurru kahtlusel vastav piirkond lahastada. Lahas peab haarama vigastatud piirkonna ja mõlemalt poolt ühe liigese piirkonna. Sideme venituse korral aitab elastikside. Lisaks võib võtta valuvaigisteid.
Kui esinevad reumaatilised haigused määrab arst teile tavaliselt valuvaigisteid ja hormoonpreparaate. Lisaks aitab ka külm kott.

Arsti poole pöörduge juhul, kui

· trauma järgselt esineb tugev valu, võib kaasneda ka käe kuju muutus
· mõnda aega kestev valu, mille põhjust pole teada
· süvenev valu käes

Kasutatud kirjandus
Beers MH, Berow R. ed. The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. USA 1999.

 

Tagasi haiguste nimekirja