Haigused

Põlvekedra kahjustus
ka patella apitsiit
jooksja (hüppaja) põlv
Apicitis patellae (ld.k.)
Runner ’s (jumper’s) knee (ingl.k.)

Selgitus
Selle haiguse korral on tegemist põlvekedra tippu kinnituva kõõluseosa kahjustusega.

Ülevaade
Nagu ka nimetus ütleb, esineb seda haigust sagedamini jooksmise ja hüppamisega seotud spordialadel.
Põlvekeder moodustab liigese koos reieluuga, paiknedes põlveliigese eespinnal. Põlvekedra tagumist pinda katab kõhrkude. Põlvekeder on ülaosas laiem ja kitseneb tipu suunas.
Patella apitsiidi korral tekib kahjustus ja valu just põlvekedra tipus.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Haiguse tekkepõhjuseks arvatakse olevat põlvekedra ja reieluu vahelise liigese ülekoormus, mis tekib äratõukel kas hüppe või jooksmise ajal.
Sama liigutuse juures on oluline pöia asend. Kui pöid on äratõuke momendil pööratud välja, suureneb ülekoormus põlvekedrale ja kõõlusele.
Samuti arvatakse, et haigust võib põhjustada liigne ülepingutus reie painutajalihastes. Viimasel ajal räägitakse põhjusena ka põlvekedrakõõluse taga tekkivat pitsumist.

Sümptomid ehk avaldumine

Valu algab pikkamööda, alguses füüsilisel pingutusel treeningu lõpus. Hiljem lisandub valu kogu treeningu vältel, olenemata tehtavast eelsoojendusest.
Edaspidi võib valu esineda ka rahulolekus.
Vahel tekib valu ka ainult põlveliigese painutamisel.

Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võib vaja minna

Patella apitsiidi korral on põlvekedra katsumisel tunda valukohta.
Diagnoosimises aitab röntgenülesvõte vähe, kõige odavam ja ka täpne on ultraheliuurig, mis näitab vigastuse ulatust kahjustatud kõhres.Ulatuse suuruse järgi tehakse otsus kirurgilise ravi suhtes.
Tänapäeval saab seda haigust diagnoosida magnetresonantstomograafial.

Ravivõimalused

Ravi alustatakse vastavalt sellele, kui tõsised on vaevused ja kui suur on kõõluse kahjustus. Kergematel juhtudel kasutatakse tablettravi põletikuvastaste ravimitega (Diklofenak, Ibuprofeen).
Peale treeningut tuleks kasutada külma kotti, mis samuti leevendab valu. Tablettravile lisandub ravikehakultuur, mille käigus tehakse reielihaseid tugevdavaid ja lõdvestavaid harjutusi.
Suure kõõluskahjustuse ja püsivate rahulolekuvalude korral on võimalik teha operatsioon. Praegu rakendatakse patella apitsiidi ravis artroskoopiat (operatsioon, mille käigus viiakse väikeste avade kaudu põlveliigesesse instrumendid ning kaamera), mistõttu põlvele jääb vaid kaks 0,5 cm suurust armi.

Prognoos

Peale operatsiooni on olulisel kohal reielihaste lõdvestus- ja venitusharjutustel. Samuti tuleb hoolikalt taastada reielihase tugevus, tehes vastavaid harjutusi. Oluline koht on põlveliigest “lihvivatel“ harjutustel (jalgrattasõit), hüpped on keelatud. ”Hüppesporti” tagasiminek tuleb kõne alla 6-8 kuu pärast.
Alati ravi ei anna soovitud tulemust ja mõningad vaevused võivad püsima jääda. Teinekord isegi tuleb loobuda jooksmist või hüppamist nõudvast spordist.

Ennetamine

Võimalus haigust ära hoida on kasutada treenungul sobivat jalatseid ja ka pinnast,sooritada hüppeid tehniliselt õieti. Ka võib soovitada ülekoormuse ja ületreenimise vältimist.

Kasutatud kirjandus:
Jaan Seeder „Skeletisüsteemi ülekoormushaigused ja spordivigastused.“
S. Terry „Canale Campbell´s Operative Orthopaedics“
Aigner „Arthroscopy of the Knee“

Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern

Tagasi haiguste nimekirja