Haigused

ka suguühte valulikkus;
valulik vahekord
Dyspareunia (lad.k)
Dyspareunia (ingl.k)

Seletus

Seisund, mil suguline vahekord põhjustab valu.

Ülevaade

Kõige tavalisemad düspareunia põhjused on erinevad põletikud suguteedes, mille väljaravimisel valu täielikult kaob. Sageli, eriti üleminekueas, on valu põhjuseks tupekuivus. Harvem tuleb ette tupelihaste krampi, mis muudab vahekorra võimatuks ja on tavaliselt psühholoogilist abi vajav probleem. Valu võib olla tingitud ka hirmust.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Sagedaseim suguühte valulikkuse tekkepõhjus on välissuguelundite või tupe põletik. Valulikkust võib põhjustada ka emakakaela ja seesmiste suguelundite põletik .

Põletikulised limaskestad on tundlikumad ja kergemini vigastatavad kui terved. Tõsise mädaprotsessiga kulgeva seesmiste suguelundite põletiku puhul on emakakaela liigutamine väga valulik, mille tõttu naine võib kurta kõhuvalu vahekorra ajal.

Sama esineb ka endometrioosi ja adenomüoosi puhul Üleminekuea limaskestade õhenemine ja kuivus (atroofiline vaginiit ) võib põhjustada valu suguühtel, valu esineb väissuguelunditel ja tupes.

Harvemini on põhjuseks vulvodüünia , see on välisgenitaalide valu ja kipitusega kulgev haigus, mille puhul esineb piiritletud alal tugev puutevalulikkus, mis takistab ka suguakti.

Mõnikord on suguühte valulikkuse põhjustajaks lahkliha piirkonna operatsiooni õmblused ja armid .

Valu võib olla tingitud hirmust ja sellest tulenevast erutuse puudumisest ja ebapiisavast limaskestade niiskumisest tingitud limaskestade kuivusest. Kuivade pindade hõõrdumine tingib limaskestade trauma ja valu.

Vaginismi puhul tekivad naisel valulikud tupelihaste kokkutõmbed. Tupes sissekäiku puutudes on võimalik provotseerida kramplike valude teket alakõhus. Suguühe ei ole tupe sulgumise tõttu teostatav. Põhjuseid võib olla erinevaid, sageli psühhogeene ja seotud varasema negatiivse kogemuse või seksuaalse väärkohtlemisega.

Sümptomid ehk avaldumine

Valulikkus suguühtel.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Düspareunia on haigustunnus (mitte iseseisev haigus). Põhjuslik haigus selgitatakse kaebuste alusel.

Vajalikud võivad olla täiendavad uuringud põletike välistamiseks.

Endometrioosi kahtlusel võib olla vajalik diagnoosi kinnitav operatsioon.

Ravivõimalused

Põletike puhul on ravi tekitajast sõltuv. Üleminekuea tupekuivus võib vajada östrogeenasendusravi (hormoonasendusravi) või abistavaid libiaineid.

Krooniline valu suguühtel, mille põhjus ei ole otseselt mingi kindla haigusega seotud võib vajada lisaks psühholoogilist toetavat ravi.

Endometrioos võib sõltuvalt ulatusest vajada hormoonravi või kirurgilist ravi.

Prognoos

Sõltub düspareuuniat põhjustavast haigusest. Põletikud on väljaravitavad ja valulikkus enamasti mõne aja pärast kaob iseenesest. Psühholoogilste teguritega seotud vahekorravalulikkus võib vajada pikemaaegset ravi.

Tervenemine ja valust vabanemine võib võtta aega ja sellesse peaks suhtuma realistlikult, mis eeldab partneritevahelist mõismist ja kannatlikkust.

 

Ennetamine

Tõenäoliselt ei ole võimalik.

Suguühe peaks olema mõlemale osapoolele soovitud ja piisava ettevalmistusega, et tekiks loomulik limaskesta pindade niiskus. Menopausijärgse kuivuse puhul on soovitavad libiained.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadstik

 

Tagasi haiguste nimekirja