Haigused

Dysmenorrhea (lad.k)
Dysmenorrhea (ingl.k)

Seletus

Menstruatsioonid, mis on valulikud menstruatsioonide algusest peale ning ei ole põhjustatud ühestki haiguslikust seisundist.

Ülevaade

Düsmenorröa esineb vaid ovulatoorsete menstruatsioonide korral (u.0,5 -1 aasta peale esimest menstruatsiooni). Iseloomulikud on kramplikud valud, mis võivad kiirguda selga, samuti võivad kaasneda peavalud, iiveldus, oksendamine jm. Valu kestab lühikest aega ja halvendab oluliselt enesetunnet. Peale sünnitust või vanemaks saades võib düsmenorröa leeveneda.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Ei ole täpselt teada, arvatakse, et seisund on seotud eriliste bioaktiivsete ainete-prostaglandiinidega. Need on ained, mis põhjustavad emaka kokkutõmbeid. Liigse prostaglandiinide hulga puhul on emaka kokkutõmbed liiga tugevad ja tasakaalustamata tekitades emaka lihastes verevarustushäireid ja sellest tulenevat valu.

 

Sümptomid ehk avaldumine

Alakõhu- või ristluuvalud tekivad veidi enne menstruatsiooni või siis menstruatsiooni algusega seoses. Valu kestab mõnest tunnist kuni ööpäevani. Võib kaasuda peavalu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, väsimus, ärritatavus.

 

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haigus tehakse kindlaks kaebuste alusel, täiendavad uuringud ei ole enamasti vajalikud.

 

Ravivõimalused

On kasutatud ravi, mis on suunatud prostaglandiinide toime vastu. Need on aspiriinsarnased ravimid.

Raviks kasutatakse veel progestiine, aineid, mis pärsivad munarakkude valmimist ja vabanemist - sellega hoitakse ära ka valude tekkimine. Samu tablette kasutatakse sageli rasestumisvastastel eesmärkidel.

 

Ennetamine

Ei ole ennetatav.

Prognoos

Haigus ei vähenda järglaste saamise võimalust. Valulikkus võib väheneda sünnitusejärgselt või hilisemas eas iseenesest.

 

Tagasi haiguste nimekirja