Haigused

ka tupepõletik, atroofiline
Atrophic vaginitis (lad. k)
Atrophic vaginitis (ingl.k)


Seletus
Tupe põletik või ärritusseisund, mis on tingitud östrogeenide (naissuguhormoonide) puudusest.

Ülevaade
Tupe koed õhenevad ja muutuvad kuivaks põhjustades hellust ja sügelust, võib kujuneda ka düsuuria, düspareunia, limaskesta lõhed ja veritsused, eriti peale sugulist vahekorda.

Tekkepõhjused ja -mehhanismid

Östrogeenide, naissuguhormoonide, puudusest tingitud tupe limakesta õhenemine ja sellest tulenev ärrituseisund. Tupe mikroobide kooslusele omaseid piimhappebaktereid on vähem kui tavaliselt ning tupp on vastuvõtlikum põletikele. Esineb sagedamini menopausis naistel. Kuid selline seisund on võimalik östrogeenivaeguse foonil ka nooremas vanuses.

 

Sümptomid ehk avaldumine

Esineb tupekuivus, sügelus, valulikkus suguühtel, vahekorrajärgsed veritsused ja valulik urineerimine.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Haigus tehakse kindlaks esmalt kaebuste alusel. Tupe vaatlusel otsitakse limaskesta õhenemisele iseloomulikke lõhesid või ärahõõrdunud piirkondi.

Limaskestade õhenemist võib kinnitada tupest võetud rakkude proovi uurimisel ,kuid noortel naistel tehakse enamasti siiski hormoonanalüüs, kus verest määratakse östrogeenide sisaldust.

Ravivõimalused

Östrogeenasendusravi (hormoonide asendamine), kas süsteemne (suukaudsed tabletid, plaastrid) või paikne (östrogeeni sisaldavad salvid, kreemid, kuulid).

Ennetamine

Head ennetamise vahendit ei ole, osalt võib östrogeenasendusravi (juba enne haiguse avaldumist) pidada atroofilist vaginiiti ennetavaks meetodiks. (Nt. rasestumisvastased hormoontabletid).

Östrogeenvaegusega seotud limaskesta traumasid vahekorra ajal saab leevendada libiainetega. Tegemist ei ole küll mitte haiguse, vaid selle tagajärgede ennetamisega.

Retsenseerinud: dr. Ülle Kadastik

 

 
Tagasi haiguste nimekirja