Haigused

Dissociatio atrioventricularis (ld.k)
Atrioventricular block (ingl.k)

Seletus
Elektrilise signaali ülekande häire südame rütmi reguleerivas närviülekandesõlmes ehk atrioventrikulaarsõlmes, mis viib südametöö aeglustumisele.

Ülevaade
AVB on sagedaseim südame aeglase löögisageduse (bradükardia) põhjus. Eristatakse 3 blokaadi astet: esimene ja  teine aste ning totaalne blokaad. Olenevalt blokaadi ulatusest võib see kas piirduda üksikute minestushoogude ja halva enesetundega või põhjustada tõsist eluohtlikku seisundit.
AVB võib olla nii kaasasündinud kui omandatud.

Tekkepõhjused ja –mehhanismid

Atrioventrikulaarsõlm on spetsiaalne kude parema südamekoja üleminekul vatsakesteks, mis suudab edasi anda südame ühest osast, siinussõlmest, tulevat elektrilist stimulatsiooni südame teisele osale, Hisi kimbule, mis viib signaali südamelihase kiududele. Tänu sellisele elektriimpulsi ülekandele saab teoks südamelihaskiudude kokkutõmbumine.
AVB korral ei tööta atrioventrikulaarsõlm normaalselt ning vatsakesed saavad vähem impulsse, mistõttu südame löögisagedus aeglustub. Totaalse blokaadi korral ei tööta enam südame kojad ning vatsakesed ühises rütmis.
Seda rütmihäiret võivad põhjustada mitmed seisundid: südamelihase põletik, südameinfarkt, sidekoehaigused, südame isheemiatõbi, sidekoehaigused jpm.

Sümptomid ehk avaldumine

Esimese astme blokaad on kerge ning võib olla isegi füsioloogiline (sportlased) ehk asümptomaatiline. Mida aeglasem on südametegevus, seda enam on väljendunud sümptomid.
Kõige sagedasem kaebus on minestushood, mis viitavad antud juhul mitme sekundilisele pausile südame töös. Lühemad pausid põhjustavad uimasust ning väsimust.
Totaalne blokaad on äge seisund ning omab tõsiseid tagajärgi. Tekib hingeldus, minestus ning südame puudulikkuse nähud. Oht on südame seiskumiseks.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks

Diagnoosimisel on olulised isiku kaebused ning elektrokardiogrammil ilmestuv iseloomulik leid.
Kui AVB kaasneb teatud teise ägeda haigusega, teostatakse mitmeid lisauuringuid.

Ravivõimalused

AVB valikraviks on kardiostimulaatori paigaldamine (stimulaator hakkab ise andma südamekambritele impulsse). Stimulaatori paigaldamine ei ole keeruline: kohaliku tuimestusega paigaldatakse see rindkere naha alla.
Totaalse blokaadi puhul tekib sageli vajadus ajutise kardistimulaatori paigaldamiseks (söögitoru või veeni kaudu). Lisaks kasutatakse mitmeid ravimeid olenevalt kaasuvatest probleemidest.

Prognoos

Prognoos esimese ja teise astme blokaadi korral on soodne. Totaalse blokaadi puhul sõltub see kaasuvatest haigustest ning seisundi raskusest. Alati on oht südameseiskuse tekkeks. Näiteks südameinfarktiga kaasnev AVB võib taanduda koos infarkti paranemisega.

Ennetamine

AVB-i ennetada ei ole võimalik, oluline on seda põhjustavate haiguste korrektne ravi.

Kasutatud kirjandus:
The Merck Manual, 1992
Harrissons Principles of Internal Medicine, 1998
Sisehaigused, 1999

 

Tagasi haiguste nimekirja