Agranulocytosis (ld.k)
Agranulocytosis (ingl.k)
Seletus
Agranulotsütoos on üht tüüpi vere valgeliblede - granulotsüütide ehk neutrofiilide vähesus.
Ülevaade
Agranulotsütoos on äge haigus, mille puhul valgeliblede granulotsüütide hulga vähesuse tõttu langeb organismi vastupanuvõime infektsioonidele. Sageli on agranulotsütoos mingi ravimi või muu kahjuliku toime tagajärg.
Tekkepõhjused ja mehhanismid
Vere valgeliblesid on mitut tüüpi. Neutrofiilid ehk granulotsüüdid on valgelibled, mis hävitavad organismi sattunud baktereid. Granulotsüüte toodetakse luuüdis. Agranulotsütoos tekib, kas granulotsüütide massilise hävimise korral või kui luuüdis olevate tüvirakkude kahjustuse tõttu ei suudeta neid piisavalt juurde toota ja nende arv langeb ohtlikult madalale. Mõned ravimid, ioniseeriv kiirgus, keemilised ained, immuunhaigus või infektsioon võib olla agranulotsütoosi põhjuseks. Granulotsüütide vähesuse korral puudub organismil kaitse infektsioonide vastu ja tekib ka organismis olevate bakterite (stafülokokid, streptokokid) ja seente vohamine.
Haigus haarab sageli suuõõnt, limaskesti ja nahka, ilma ravita tekib seejärel sepsis ehk veremürgitus, mis võib olla eluohtlik.
Sümptomid ehk avaldumine
Agranulotsütoos vallandub ägeda vappekülma ja palavikuga, tekib üldine nõrkus. Sõltuvalt infektsiooni asukohast esineb erinevaid vaevusi: limaskestade haavandumine, neelamise valulikkus, liigesvalu, köha, kõhulahtisus, naha punetus ja valulikkus.
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Vereanalüüsis võib neutrofiilide hulk olla langenud isegi nullini. Luuüdi hindamiseks tehakse võetakse proovitükk ehk biopsia. Verekülvi abil ja põletikukoldedest võetud proovist püütakse kindlaks teha infektsioonipõhjustav bakter.
Haigestunut küsitledes püütakse kindlaks teha haiguse põhjus (ravimite kasutamine, kokkupuude mürgiste ainetega jm.).
Ravivõimalused
Ravimist põhjustatud agranulotsütoosi korral lõpetatakse kohe selle ravimi kasutamine. Infektsioonivastaseid antibiootikume manustatakse maksimaalse toime saavutamiseks veenisisesi. Granulotsüütide tootmise soodustamiseks kasutatakse granulotsüüte stimuleerivaid aineid (G-CSF, GM-CSF). Haigestunu peab viibima eraldatuna haigustekitajavabas ruumis, et vähendada infektsiooniriski. Ravi jätkatakse kuni granulotsüütide arv taastub.
Prognoos
Agranulotsütoos on eluohtlik seisund. Kui luuüdi funktsioon taastub ja granulotsüütide arv tõuseb, siis on prognoos hea.
Ennetamine
Kui mingi ravim on inimesel põhjustanud agranulotsütoosi, siis ei tohi seda edaspidi kasutada.
Kasutatud kirjandus:
The Merck Manual, 1999
Harrison`s Principles of Internal Medicine 14th ed.
Herold jt. Sisehaigused, 1999
Kodin Suuri Lääkärikirja 1995