Artiklid

Infark keskeas

esmaspäev, 06 märts
Allikas: Postimees

Eesti arstide liidu ajakirja andmetel moodustab 800 000-st aastas südameinfarkti haigestunud USA elanikest kolmandiku 55aastased ning nooremad mehed ja naised. Südameinfarkt on selle vanuserühma peamine haigestumise ja surma põhjus.

USAs Yale’i ülikoolis tehtud uuringus selgitati südameinfarkti haigestumise seitsme peamise riskiteguri osakaalu 55aastaste ja nooremate meeste ning naiste seas. 

Südameinfarkti haigestunud 2264 isiku keskmiseks vanuseks oli 48 aastat. 

Uuringust ilmnes südameinfarkti riskitegurite erinev osakaal meeste ja naiste hulgas. Diabeet, depressioon, perekonna vaesus olid naistel võrreldes meestega suurema osakaaluga südameinfarkti riskitegurid. Hüperkolesteroleemia ja noores eas südameinfarkti haigestumine lähisugulaste seas olid suurema osakaaluga infarkti riskitegurid meestel.

Suitsetamine oli võrdse osakaaluga riskitegur nii meeste kui ka naiste hulgas. Samuti oli peaaegu võrdse mõjuga arteriaalne hüpertensioon, ehkki veidi negatiivsemalt mõjutas naisi. 

Enamik loetletud nooremas eas sagedamini esinevatest südameinfarkti riskiteguritest on tänapäeval raviga mõjutatavad või välditavad.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.