Artiklid

Meestele: tunne viit varajast eesnäärmevähi tunnust

kolmapäev, 16 november
Allikas: Postimees

Kuigi eesnäärmevähk on üks ravitavamaid vähitüüpe, allub see ravile palju paremini varastes staadiumites. Haigust on aga siis kõige raskem leida, sest inimene ei pruugi kogeda mingeid erilisi sümptomeid. 

Kehas võivad toimuda õhkõrnad muutused, mida märkavad vaid tähelepanelikud, vahendab Insider. Kui koged mõnda neist muutustest, siis prostataspetsiifilise antigeeni (PSA) test on ainuke kindel varajase eesnäärmevähi näitaja. 

Kui eesnäärmega tekib mingi probleem, vabastatakse antigeeni enamasti rohkem ning PSA-testiga saab seda vereringest tuvastada. Üle 60-aastased mehed peaksid enda PSA-taset kontrollima.

1. Raskused urineerimisel

See on üks varasemaid eesnäärmevähi märke. Raskused võivad varieeruda valust urineerimisel, sagedase põie tühjendamise või põiepidamatuseni. Äärmuslikel juhtudel võib uriinis märgata verd või väiksemat uriinijuga kui tavaliselt.

2. Probleemid ejakulatsiooniga

Nagu ka eelnevalt märgitud, siis on üks põhiline eesnäärmevähi sümptom ebatavaliselt nõrk uriinijuga. Sarnaselt võib ka ejakulatsioon olla nõrgema joaga või vähesem. Märgates, et seemnepurskes on toimunud muutusi, sperma kogus on tavalisest väiksem või on tunda valu, tuleks sellest arstile rääkida, sest selliseid muutusi seostatakse tihti varaste eesnäärmevähi staadiumitega.

3. Seljavalu

Meestel esinev valu seljas, puusades, rinnus, kubemes või mõnes muus kehapiirkonnas on üks sümptom, mis viitab eesnäärmevähile. Samuti võib vaagnapiirkonna valu haigusega seostada. Kuigi sellised valud võivad tulla ka mitmest muust probleemist, tasub neid siiski arstiga arutada.    

4. Kiiresti tekkinud erektsioonihäire

Erektsioonihäired seostatakse eesnäärmevähiga, kuid olulisim on panna tähele, kui kiiresti on probleem tekkinud. Vanematel meestel on erektsioonihäired loomulikud. Eesnäärmevähki tasuks kahtlustada just siis, kui probleem on tekkinud äkki, mitte pika aja jooksul.

5. Kaalulangus

Kaalulangus seostatakse sageli vähiga, sealhulgas eesnäärme kasvajaga. Kui oled hakanud äkitselt kiiresti kaalu kaotama, ei ole kehas kõik päris korras. Kiire ja tahtmatu kaalulangus võib olla ka muude haiguste märguanne, kuid kui sul on suurem risk eesnäärmevähki haigestuda, tasuks kiiresti kontrolli minna, sest see sümptom võib olla ohtlik märk ning seotud vähiga. Suurema haigusriskiga on üle 60-aastased mehed.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.