Artiklid

Milliseid muutusi teha menüüs, et sügisel-talvel tervena püsida?

esmaspäev, 05 september
Allikas: Postimees

Õige toitumine tugevdab immuunsüsteemi, aidates vastu seista viirushaiguste rünnakule. Toitumisterapeut Triin Muiste jagab õpetust, milliseid toitumisharjumusi sügis-talvele vastu minnes raudse tervise nimel juurutada.

Uutes teadusuuringutes on selgunud tervisliku seisundi, immuunsuse ja soolestikus elavate bakterite tihe seos. Kõhu bakteriaalset ökosüsteemi ehk mikrobioomi saab õige toiduga hoida töökorras ja head tervist tagamas.

«Oluline on toitumisele tähelepanu pöörata igal ajal, mitte ainult siis, kui viirused ja haigused meid maha murdmas on,» rõhutab Muiste. Immuunsuse tugevdamiseks tuleks keskenduda piisavale puu- ja köögiviljade tarbimisele – neid peaks sööma vähemalt viis portsjonit ehk peotäit iga päev. Sealt ammutad suurema osa tervist tugevdavate soolebakterite toiduks olevatest kiudainetest.

Tervise alustalad on ka head rasvad, mida saab seemnetest, pähklitest, kalast. Näiteks kõrvitsaseemned on ülimalt võimsad terviseturgutajad, sisaldades palju tsinki, mis on jällegi väga oluline immuunsuse tõstmiseks. «Samuti on meie eestimaised marjad tohutu supertoit. Soovitaksin vaadata oma toidulaud üle, et seal leiduks kindlasti ka tumedaid marju nagu mustikad ja mustsõstrad,» ütleb Muiste.

Hea oleks tarbida igapäevaselt just eri värvi puu- ja köögivilju, et saada kätte veelgi rohkem antioksüdante, vitamiine ja mineraale. Toidulaualt ei tohiks puududa ka rohelised lehtviljad nagu spinat, lehtkapsas ja muud salatilised. Probiootilised toidud, nagu hapukapsas, hapukurk, keefir annavad meile juurde häid baktereid, mida vajame seedetegevuseks, soolestiku korrashoidmiseks ja terve püsimiseks. Süüa tuleks umbes viis korda päevas, et hoida oma veresuhkrutase normis.

Muiste toonitab, et liialdada ei tohiks liha ja piimatoodetega. «Immuunsust mõjutab kindlasti alkoholitarbimine, sellega soovitaksin olla väga tagasihoidlik. Liiga väike kaloraaž on samuti immuunsüsteemi nõrgestaja. Samuti rafineeritud toit, sealhulgas liigne suhkru tarbimine, transrasvad, rohke küllastatud rasva tarbimine ning liigne treenimine ja stress.»

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.