Artiklid

Omikroniga nakatumise eest kaitseb kõige kauem sel moel tekkinud immuunsus

teisipäev, 21 juuni

Pfizeri või Moderna mRNA-vaktsiini tõhustusdoos annab hea, kuid ajutise kaitse SARS-CoV-2 omikrontüvega nakatumise eest, selgus Katari teadlaste uuringust.

Mainekas ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuringus analüüsisid teadlased eelmisel talvel Kataris möllanud omikronilainet, võrreldes vaktsineerimisest ja varasemast nakatumisest tekkinud immuunkaitset ning nende kombinatsioone enam kui 100 000 inimese hulgas. Osa neist oli nakatunud omikroniga ja osa mitte, vahendab Medical Xpress.

Analüüs näitas ootuspäraselt, et kaks mRNA vaktsiniini pluss tõhustusdoos andsid tõhusa kaitse omikroniga nakatumise eest. Vaktsiini abil tekkinud immuunsus omikrontüve vastu näis aga kiiresti vähenevat.

Varasema koroonatüvega nakatunud olid omikroni eest kaitstud mõõdukalt, ent kaitse langes isegi aasta pärast eelnevat nakatumist vähesel määral.

Uuringus ilmnes aga ka see, et nii vaktsineerimine kui eelnev nakatumine tagasid tugeva ja püsiva kaitse raske, kriitilise või surmava Covid-19 eest omikronlaine ajal.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.