Artiklid

Teadlased nuputasid välja uue võimaluse ravida jämesoolevähki

teisipäev, 26 aprill
Allikas: Postimees

Jämesoolevähi operatsiooni on muutnud keerukaks tõik, et mikroskoopilised vähirakud võivad jääda operatsiooni ajal maha. Seetõttu kasutatakse lisaks veel tihti ränka keemiaravi. Texase ülikooli teadlased töötavad välja odavat, minimaalselt invasiivset traadita seadet, mis pakub täpset ja ohutut vähiravivõimalust.

Teadlased kasutavad operatsiooni ajal fotodünaamilist ravi (PDT), hävitades vähirakud valgustundliku ravimi abil.

Protsessi käigus eemaldavad kirurgid suurema osa kasvajast ja seejärel kiiritavad kasvaja «sängi», aktiveerides valgusega ravimi.

«Bioloogiline, miniatuurne implanteeritav LED-seade võimaldab valguse doseerimist ja ravi, mis on kohandatud individuaalse kasvaja vastusega,» ütles dr Sung II Park pressiteates.

Esiteks manustatakse valgustundlikku ravimit ja seejärel valgustatakse kasvajat mittetermilise valgusega lainepikkusel, mis vastab ravimi neeldumisspektrile. Ravimi aktiveerimine tekitab fotokeemilise reaktsiooni, mis kutsub esile kasvajarakkude surma.

Teadustöö avaldati Nature Communications aprillinumbris.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.