Artiklid

Tugeva immuunsuse vundament

kolmapäev, 29 detsember

«Mikrotoitained ja vitamiinid on väga olulised immuunsüsteemi jaoks ja viirusnakkuste ärahoidmisel. Samas nende üleliigsest manustamisest reeglina kasu pole,» selgitab Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.

«See on sarnane olukorraga, kus igapäevane toitumine on inimese tervisele hädavajalik, aga üleliia suurel määral süüa ei saa. Kõige mõistlikum on mikroelemente saada tervisliku ja mitmekesise toidu kaudu, mis võiks olla peamine viis neid omastada,» lisab Peterson.

Vajalikud mikrotoitained

Belgia Genti ülikooli teadlaste uuring näitas, et koroona tõttu surnud patsientidel oli seleeni ja tsingi defitsiit. Mikrotoitainete spetsialist professor Gijs Du Laing ja tema kolleegid soovisid näha, kas mikrotoitainete hulk veres võib mõjutada seda, kuidas Covid-19 nakkus kulgeb. Seetõttu otsustasid Belgia teadlased läbi viia uuringu, et näha, kas ka see viib sarnaste tulemusteni.

Belgia projektis leidsid Du Laing ja ta kolleegid, et seitsmel patsiendil kümnest, kes pidid haigusele alla vanduma, oli sügav mineraalainete seleeni ja tsingi defitsiit. Need kaks mikrotoitainet mängivad normaalse immuunkaitse tagamisel suurt rolli. Patsiendid, kellel nimetatud mineraalaineid oli piisavalt või oli puudus piiripealne, oli märkimisväärselt suurem tõenäosus jääda ellu ning paraneda nakkusest kiiremini. Siiski vajab mikrotoitainete tase uurimist.

Toidulisanditest on lisaks tsingile ja seleenile pakkunud Covid-19 ennetamise kontekstis rohkem huvi vitamiin C ja vitamiin D.

Seos koroonaviiruse ja tsingi ning seleeni vahel võib olemas olla, kuid kõige suuremad riskifaktorid on siiski kõrgem vanus, kaasuvad haigused, nagu neerupuudulikkus, diabeet, kõrgevererõhktõbi ja viimastega sagedasti kaasuv ülekaalulisus.

Tallinna Tehnikaülikooli emeriitdotsent Tiiu Liebert paneb inimestele südamele, et jättes kõrvale vaktsineerimise, on koroonaviiruse Covid-19 pandeemia korral eriti oluline mõista, et ükski toidulisand ega dieet peale füüsilise distantseerumise, maski ja korraliku hügieeni ei saa Covid-19 eest kaitsta.

Immuunsüsteemi hoidmine

Molekulaarimmunoloogia professor Peterson peab oluliseks sügis-talvisel perioodil tarbida D-vitamiini: «Normaalselt toimub D-vitamiini süntees inimese naharakkudes stimuleerituna päikese UV-valgusest. Talvisel ajal on meie laiuskraadil päikest vähe ja D-vitamiini tasub toidulisandina võtta, kuid ka D-vitamiini puhul ei ole liigtarbimine kasulik.»

Mikrotoitained, nagu tsink ja seleen, on vajalikud tugeva immuunsüsteemi tagamiseks. Seleeni antioksüdantsed omadused aitavad vähendada rakkude enneaegset kahjustumist ja vananemist ehk oksüdatiivset stressi. Seeläbi pärsib seleen põletike teket ja hoiab organismi tervena. Tsink on tähtis antioksüdant ja vajalik organismi kasvamiseks, naha terviklikkuse säilitamiseks, haavade paranemiseks, juuksekasvuks, insuliini sünteesiks, alkoholi toksilisuse neutraliseerimiseks ja meestel spermatosoidide arenguks.

SYNLABi laboriarsti Meeli Glükmanni sõnul segatoitumise korral tavaliselt toitainete defitsiiti ei esine, küll aga võib seda esineda mõne dieedi, alkoholi liigtarvitamise ja pikaajalise stressi tõttu. Seega, kui toitumine on ühekülgne, jõuetus on püsinud juba pikemat aega ning perearst ühtegi haigust ei tuvasta, tuleks üle vaadata toidulaud ja vajadusel tarvitada mikroelemente preparaadina lisaks.

Ehkki tsinki ja seleeni saab ka toidulisanditest, on alustuseks parem suurendada just tsingi- ja seleenirikaste toitude tarbimist. Seleeni saab toitudest, nagu maks, munakollane, pähklid, kala, mereannid, liha, seened, brokoli, täisteratooted, kamapallid, küüslauk, sibul, piimatooted, kapsas, halvaa. Tsinki saab maksast, seemnetest, pähklitest, juustust, kamast ja leivast.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.