Artiklid

Üllatav avastus Delta tüve ja antikehade kohta

teisipäev, 09 november

Montréali ülikooli keemiaosakonna professorid Joelle Pelletier ja Jean-François Masson tundsid huvi alauuritud rühma vastu: inimesed, kes nakatusid koroonaviirusega, kuid ei sattunud haiglasse.

Uuringusse kaasati 32 Kanada täiskasvanut, kes ei vajanud haiglaravi, 14–21 päeva pärast positiivse Covid testi kinnitamist. Suur osa uuringust viidi läbi aastal 2020, enne Beeta-, Delta- ja Gamma tüvede ilmumist, vahendab Medical Xpress.

«Kõik, kes olid nakatunud, tootsid antikehi, kuid vanemad inimesed tootsid rohkem kui alla 50-aastased täiskasvanud,» ütles Masson. «Lisaks olid antikehad nende vereringes veel 16 nädalat pärast diagnoosimist.»

Pärast viiruse algse tüvega nakatumist toodetud antikehad reageerisid ka SARS-CoV-2 variantidele, mis tekkisid järgmistes lainetes: nimelt beeta (Lõuna-Aafrika), Delta (India) ja Gamma (Brasiilia), kuid nende mõju vähenes 30–50 protsenti.

Üllatav reaktsioon Delta tüvele

«Kuid tulemus, mis meid kõige enam üllatas, oli see, et 50-aastaste ja vanemate looduslikult nakatunud inimeste toodetud antikehad pakkusid suuremat kaitset kui alla 50-aastaste omad,» ütles Pelletier.

«Selle määramiseks mõõdeti antikehade võimet takistada Delta tüve teravikvalgu seondumist inimese rakkudes ACE-2 retseptoriga, mistõttu me nakatume,» lisas ta. «Me ei täheldanud sama nähtust teiste variantidega.»

Samuti ilmnes uuringus, et kui keegi, kellel on olnud kerge Covid juhtum, vaktsineeritakse, kahekordistub tema vere antikehade tase võrreldes viirusega nakatunud vaktsineerimata inimesega. Nende antikehad suudavad paremini ära hoida ka nakatumist.

Uuring avaldati ajakirjas Scientific Reports.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.