Artiklid

Teadlased tuvastasid lihtsa mooduse soolevähi ennetamiseks

kolmapäev, 06 oktoober

Texase A&M ülikooli terviseteaduse keskuse uus uuring näitab, et spinati söömine võib ennetada käärsoolevähki.

 

Ameerika Ühendriikides on käärsoolevähk neljas levinum vähk ja teine vähiga seotud surmajuhtumite põhjus. Varasemad uuringud on näidanud, et roheliste köögiviljade ja kiudainete söömine vähendab käärsoolevähi riski lausa poole võrra. Uus uuring, mis avaldati hiljuti ajakirjas Gut Microbes, uurib seost spinati, soolestiku tervise, geenide ja käärsoolevähi vahel.

Teadlased kasutasid päriliku haiguse mudelit, mida nimetatakse perekondlikuks adenomatoosseks polüpoosiks – see pärilik haigus põhjustab noortel käärsooles vähieelseid kasve polüüpe. Enamikul selle haigusega inimestel tuleb käärsool kirurgiliselt eemaldada, et vältida sadade kasvajate teket vananedes. Seejärel läbivad nad sageli toksilise NSAID-ravi, et vältida täiendavate kasvajate teket kaksteistsõrmiksooles, peensoole esimeses osas. Uuringu tulemused näitavad, et spinat võib aidata neil patsientidel vähki ennetada, lükates edasi käärsoole eemaldamise ja pikaajalise ravi vajaduse.

Pärast külmkuivatatud spinati söötmist perekondliku adenomatoosse polüpoosi loommudelile 26 nädala jooksul täheldasid teadlased jäme- ja peensooles märkimisväärset kasvajavastast toimet. Teadlased leidsid, et kasvajate tekke pidurdamine surumine spinati abil hõlmas soolestiku kasulike mikroobide mitmekesisust ja muutusi geeniekspressioonis, et aidata vältida vähki. Samuti leidsid nad, et põletiku reguleerimisega seotud rasvhapped, mida nimetatakse linoleaadi metaboliitideks, viidi pärast spinatidieeti kasulikule tasemele.

«Usume, et spinati söömine võib kaitsta ka inimesi, kellel pole perekondlikku adenomatoosset polüpoosi,» ütles Texase A&M bioteaduste ja tehnoloogia instituudi epigeneetika ja haiguste ennetamise keskuse direktor Roderick Dashwood Medial Xpressis.

Üheks soolevähi ohuks on ka erinevad sooleprobleemid nagu näiteks soole ärritussündroom.

Lisaks toitumissoovitustele tuleks soole ärritussündroomiga inimestel täiendada oma dieeti vähemalt 4-nädala jooksul Alflorexiga, mis tugevdab ja rahustab ärritunud soolt. Alflorex sisaldab põhjalikult uuritud bakteritüve, mis aitab leevendada soole ärritussündroomi sümptomeid ja parandada üldist enesetunnet.

SYMBIOSYS Alflorex® for IBS on meditsiiniseade (IIb klass). Lugege hoolikalt kasutusjuhendit ja pakendi märgistust. Mitte ületada soovitatud ööpäevast annust. Hoida lastele kättesaamatus kohas. Ärge kasutage toodet ülitundlikkuse või allergia korral ühe või enama koostisosa suhtes. Lisateabe saamiseks pidage nõu tervishoiutöötajaga.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.