Artiklid

Vaimse tervise päev toob selgust üksilduse teemal

neljapäev, 16 september

10 oktoobril tähistatakse Maailma Tervishoiu Organisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise päeva ja ka Eestis saab osaleda vaimse tervise edendamiseks korraldatud tasuta virtuaalsel messil, mis on seekord pühendatud üksildusega toimetulekule.

10 oktoobril tähistatakse Maailma Tervishoiu Organisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise päeva ja ka Eestis saab osaleda vaimse tervise edendamiseks korraldatud tasuta virtuaalsel messil, mis on seekord pühendatud üksildusega toimetulekule.

Üksildus on tänapäeva järjest individualiseeruva ja vananeva heaoluühiskonna varjupool, mis on võtmas järjest suuremaid mõõtmeid ning millega toimetulekuks on vaja juba varakult oskusi omandama hakata.  „Üksildus on eelkõige subjektiivne tunne ja võib tabada inimest sõltumata praktilisest eraldatusest. Vaikus ja omaetteolemine võib olla täiesti nauditav, kui on olemas kindlustunne, et tähenduslikud ja hoolivad kontaktid on käeulatuses. Pealesurutud üksildus, kust ei ole võimalik isegi soovi korral väljuda, on seevastu üks raskemini talutavamaid  tundeid, mida peetakse üheks suurimaks riskiks vaimsele tervisele,“ selgitas messi eestvedaja VATEKi juht Ott Oja

Vaimse tervise päeva messil selgub kuidas üksildased inimesed ennast tunnevad ning millised on üksilduse põhjused, tagajärjed ja toimetulekuvõimalused. Erinevates ettekannetes ja diskussioonides keskendutakse nii noorte seas levinud üksildusele kui ka elukaare ning identiteedimuutusega seotud üksi jäämisele, olgu selleks siis kaaslase lahkumine, töökaotus, pensioniikka jõudmine, hooldekodusse sattumine või suured muutused tervislikus seisundis. Samuti arutletakse kuidas muuta üksi veedetud aeg võimalikult nauditavaks. Kuna üksildust ei ole alati kerge ära tunda, siis tuleb juttu ka märkidest, mille abil üksildast inimest ära tunda ja kuidas talle abi pakkuda.

Messi juhib armastatud saatejuht Hannes Hermaküla ning oma kogemusi jagavad spetsialistid ja tuntud inimesed. Virtuaalsel messil on avatud ka võimalus spetsialistidega personaalselt rääkida ning vaimse tervise abi pakkuvate organisatsioonidega erinevates sessioonides tutvuda. 

Lisaks virtuaalsele konverentsile toimuvad erinevad tasuta töötoad terve vaimse tervise kuu ehk oktoobrikuu jooksul kõigis maakondades. Töötubades lähenetakse üksildustundele näiteks läbi muusika- ja kunstiteraapia ning teadvelolekuharjutuste, samuti õpitakse paremini toime tulema suhetes. Töötoad toimuvad reaalsete kohtumistena. 

Vaimse tervise päeva ja kuu sündmusi veab eest VATEK (Eesti vaimse tervise ja heaolu koalitsioon) ning messil osalevad spetsialistid kuuluvad VATEK-i liikmesorganisatsioonidesse, mis tagab nende usaldusväärsuse ja professionaalsuse.

Lisainformatsioon:

www.vatek.ee

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.