Artiklid

Kolm põletiku sümptomit, mis jäävad sageli märkamata

teisipäev, 10 august

Põletik on keha loomulik reaktsioon haiguste või vigastustega toime tulemiseks. Lühiajaline põletik ei ole halb, vaid hädavajalik – see on keha viis end haigustekitajate eest kaitsta, kuid kui põletikuline reaktsioon kestab liiga kaua, võib tekkida terviseprobleeme.

Teadlased peavad kroonilist põletikku ka üheks oluliseks vähi riskiteguriks, sest see kahjustab inimese DNA-d ning suurendab rakkude muteerumise riski. Põletiku mõju rakkudele võib kiirendada vananemist, suurendada Alzheimeri tõve riski ning põhjustada kognitiivsete võimete vähenemist kõrgemas eas. Selleks, et kroonilisest põletikust tulenevat haiguste riski vähendada, tuleb osata see varakult ära tunda. Mõned levinud sümptomid võivad aga jääda märkamata.

  1. Juuste ja kulmukarvade välja langemine võib tekkida kroonilisest põletikust tingitud hormonaaltasakaalu kõikumise tagajärjel. Kui kulmukarvad – eriti kulmude otstest – välja langevad, võib olla tegemist kas kilpnäärme alatalitluse või kroonilise põletikuga.
  2. Akne ja nahaprobleemid – täiskasvanutel tekib sageli hormonaaltasakaalu häirumise tõttu. Krooniline põletik häirib endokriinsüsteemi tööd ning võib suurendada akne riski. Samuti põhjustab krooniline põletik nahaärritust või nahalöövet.
  3. Unehäireid peetakse sageli stressi sümptomiks, kuid tegelikult võib unehormooni tootmist häirida ka krooniline põletik. Kehv uni võib aga omakorda põletiku taset organismis suurendada.

Üks peamisi viise, kuidas organismis põletikku vähendada, on õige toitumine. Mitmed toidud tekitavad organismis põletikku juurde ning teised seevastu aitavad seda leevendada. Samuti aitab tervislik toitumine organismil kiiremini viirustega toime tulla ning parandab organismi võimet end haigustekitajate eest kaitsta. Oluline on süüa piisavas koguses täisteratooteid, puu- ja juurvilju, pähkleid ja kala.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.