Artiklid

Miks tuleb oma nahka ultraviolettkiirguse eest kaitsta?

esmaspäev, 14 juuni
Allikas: Postimees

Suvi on kohe kohe käes ning üha rohkem inimesi otsib oma kosmeetikariiuli tagumisest otsast välja ka päikesekaitsekreemi. Kas teadsid, et oma nahka tuleks päikese eest kaitsa aga aastaringselt?

Miks peaks igapäevaselt kasutama päikesekaitsetooteid? Milline on seos päikesekiirguse ja naha vananemise vahel? Mida tähendab fotovananemine? Nendele küsimustele aitab vastuseid leida Apotheka Beauty iluekspert Annely Koorits-Mandla.

Eesti laiuskraadidel on UV-kiirgus intensiivseim kevad-suvisel perioodil. Just kevade teises pooles hakkavad inimesed üldjuhul mõtlema päikesekaitse vajalikkuse peale ning otsivad oma kosmeetikariiulilt välja ka päikesekaitsekreemid. Päikesekiirguse seosest nahavähi riski tekkega on ilmselt juba kõik kuulnud ning suvisel perioodil osatakse end üha paremini kaitsta ka päikesepõletuse eest. Vähem on aga levinud teadmine, et päikese eest tuleks oma nahka kaitsta aastaringselt.

Ultraviolettkiirgus

Ultraviolettkiirgus jaotatakse lainepikkuste vahemike järgi kolmeks: UVC-, UVB- ja UVA-kiirgus. UVC-kiirgus on neist kõige lühema lainepikkusega ning ka kõige suurema energiahulgaga. Õnneks takistab atmosfäär selle kiirguse maapinnani jõudmist ning seetõttu UVC-kiirgus meid üldjuhu ei mõjuta. Järgmisesse lainepikkuste vahemikku kuulub UVB-kiirgus, mis on just põhiline kiirgus, mis põhjustab päikesepõletust ning ka otsest kahju naharakkudes olevale DNA-le.

Kevad-suvisel perioodil oleks aga mõistlik võtta kasutusele ka eraldiseisev päikesekaitsekreem. Selleks, et saavutada pakendil välja toodud UV-kaitsetase, on vaja toodet kanda nahale rohkelt. Tavapärast päevakreemi me nahale üldjuhul nii palju ei kanna, seega ka päevakreemi pakendil välja toodud kaitsetaset ei pruugi me kätte saada. Õnneks on päikesekaitsetoodete valik väga hea ning midagi leiab nii igale nahatüübile kui ka eelistusele. Kuivemale nahale sobivad suurepäraselt kreemi kujul päikesekaitsetooted, näiteks Babé päikesekaitsekree näole SPF 50+või Avéne Sun päikesekaitsekreem SPF 50+ kuivale nahale. Kombineeritud ja rasuse naha puhul võiks eelistada piimjaid tekstuure, emulsioone ja geele, näiteks BioNike Sun SPF 30 matistav päikesekaitsepiim või Isdin Fusion Water päikesekaitseemulsioon näole SPF 50.

Ära ei tohiks unustada ka seda, et päikesekaitset tuleks terve päeva kestel uuendada. Kui rannas on kreemi uuendamine kindlasti lihtsam ja mugavam, siis linnakeskonnas keset päeva päikesekaitse uuendamine, meile üldjuhul meelde ei tule. Siinkohal on väga mugavaks tooteks näiteks spreid või päikesekaitsepuudrid. Sportivale ja aktiivsele inimesele sobib hästi La Roche-Posay Anthelios nähtamatu läikevastane sprei näole SPF 50. Meigi peale või ka lihtsalt väga tundlikule ja õrnale nahale sobib suurepäraselt 100% mineraalsete filtritega ning nahal täiesti nähtamatu Isdin UV Mineral Brush mineraalne päikesekaitsepuuder SPF 50+.

Ära unusta, et UV kiirgus tungib ka läbi pilvede, seega tuleks päikesekaitset kasutada ka pilviste ilmadega. UVA-kiirgus, mis põhjutab meie naha vananemist ning mõjutab meid aastaringselt, läbib aga ka aknaklaasid.

 

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:15 17.09.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.