Artiklid

AVASTUS ⟩ Covid-19 on ka veresoonkonna haigus

laupäev, 01 mai
Allikas: Postimees

Teadlased on juba mõnda aega teadnud, et SARS-CoV-2 eripärased valged valgud aitavad viirusel nakatada peremeesorganismi, haardudes tervete rakkudega. Nüüd näitab uus suur uuring, et neil on võtmeroll ka haiguses endas.

30. aprillil ajakirjas Circulation Research avaldatud artikkel tõendab ka lõplikult, et Covid-19 on veresoonte haigus, näidates täpselt, kuidas SARS-CoV-2 viirus kahjustab ja ründab veresoonkonda rakulisel tasandil. Tulemused aitavad selgitada Covid-19 mitmesuguseid näiliselt seoseta komplikatsioone ja võivad avada ukse uutele uuringutele tõhusamate ravimeetodite avastamiseks. 

«See võiks seletada, miks mõnel inimesel on insult ja miks mõnel inimesel on probleeme ka teistes kehaosades. Nende omavaheline ühisosa on see, et nende kõigi puhul on kandev roll veresoontel,» lisab ta.

Kuigi leiud ise ei ole päris üllatus, annab see dokument selge tõendi ja üksikasjaliku selgituse mehhanismi kohta, mille kaudu valk esmakordselt vaskulaarseid rakke kahjustab. Üha enam on oldud üksmeelel, et SARS-CoV-2 mõjutab veresoonte süsteemi, kuid pole mõistetud täpselt mil viisil. Samamoodi on ka teisi koroonaviiruseid uurivad teadlased juba ammu kahtlustanud, et piikvalk aitas kaasa veresoonte endoteelirakkude ehk veresoonte sisepinnal asuvate rakkude kahjustamisele, kuid see on esimene kord, mil protsess on dokumenteeritud.

Uues uuringus lõid teadlased pseudoviiruse, mis oli ümbritsetud SARS-CoV-2 piikvalkude klassikalise krooniga, kuid ei sisaldanud tegelikku viirust. Selle pseudoviirusega kokku puutumine põhjustas loomadel kopsude ja arterite kahjustusi – see tõestas, et ainult piikvalk on haiguse tekitamiseks piisav. Koeproovid näitasid kopsuarteri seinu vooderdavate endoteelirakkude põletikku.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.