Artiklid

Kuidas mõjutab talisuplus meie nahka?

esmaspäev, 22 märts

Käesoleval hooajal on väga populaarseks kujunenud talisupluse harrastamine, mis on hea viis enda karastamiseks, kuid sellel võivad olla ka ootamatud tagajärjed meie nahale. Apotheka Viru Keskuse apteegi iluteenindaja Marjana Tilk räägib lähemalt, millist mõju avaldab talisuplus meie nahale. 

Positiivses võtmes külmas vees veresooned ahenevad, mis ajutiselt muudab poorid väiksemaks ning seeläbi naha punetus ja paistetus vähenevad. Lisaks on külmal veel oluline roll vereringe parandamisel, mis omakorda viib naharakkude uuenemiseni. Külma ning sooja vaheldumisega paraneb ka veresoonte elastsus, nahk tundub siledam ning poorid vähem nähtavamad. 

Talisuplusesse peaksid aga ettevaatusega suhtuma inimesed, kelle naha kaitsebarjäär on nõrgenenud, nahk õhuke või neid vaevavad ekseemid ja atoopiline dermatiit. Ettevaatlikud peaksid olema ka hormoonkreemide kasutajad ning inimesed, kellel on visuaalselt nähtavamad kapillaarid, kuna sellisel juhul võivad erinevad nahakahjustused kergemini esile tulla.

Kui külm on juba liiga teinud, siis kahjustustele viitab punetav ja kiskuv, vahel ka ärritunud ja kipitav nahk. Harvemini ka külmaallergia ehk külmast tingitud lööve, mis avaldub külma ilmaga pikalt väljas viibides, näiteks talvesporti harrastades või ujumisel külmas vees.

Nahk on meie kõige suurem organ, mis kaitseb meid väliskeskkonna mõjude eest. Mistõttu peaksid talisuplust harrastavad inimesed nahahoolduse osas just eriti hoolsad olema.

Soovitused nahahoolduseks

Eelkõige tuleks kasutada just kaitsvate omadustega tooteid, mis aitavad taastada ning kaitsta naha kaitsebarjääri. Eelistada tuleks paksema konsistentsiga baaskreeme, mis on tõhusamad naha niisutajad. 

Üheks väga heaks kaitsekreemiks on A-Derma Dermalibour+ Barrier kaitsev kreem. See kreem tugevdab naha looduslikku kaitsebarjääri ja aitab kaitsta nahka, mis ärritub järgmiste faktorite mõjul: kliima (tuul ja külm), vesi (mere- ja basseini vesi), füüsilised ärritajad (korduv hõõrumine), ärritavad metallid ja keemilised ärritajad (pesuvahendid, kodukeemia ). Tänu „teise naha“ efektile kaitseb Dermalibour+ Barrier kaitsev kreem agressiivsete välisfaktorite eest ja puhastab ärritunud nahka. 

Babé sarjast leiab intensiivse ja pikaajalise niisutava toimega uurea 10% taastava ihupiima, mis on mõeldud väga kuiva, kahjustatud, ärritunud naha hooldamiseks. Uurea keratolüütiline toime ergutab naha rakkude taastumist. Ihupiim leevendab koheselt pingulolekut, ärritust ja sügelust ning on rahustava toimega kahjustunud nahapiirkondadele. 

Jowaé kaitsev niisutav palsam antioksüdant Lumifenoolide* ja bambuseveega sobib hästi peale karastavat ujumist naha hellitamiseks. Niisutab, rahustab ja aitab kaasa naha enda igapäevase kaitsevõime tugevnemisele. Kui juba on nahal märgata kerget külmakahjustust, siis sobib hästi Jowaé rahustav hooldav palsam. Tegemist on spetsiaalse taastava hooldustootega, mis on mõeldud kasutamiseks naha nõrgenenud piirkondades. Ideaalne naha tõsisema kuivuse leevendamiseks: kiskuv tunne, kestendamine, ebamugavus, naha pingulolek. Tootes on kombineeritud Lumifenoolid* ja Centella asiatica – ravimtaim, mis on tuntud oma hooldavate ja rahustavate omaduste poolest.

Kõrge rasvasisaldusega on ka Bionike Proxera geel. Tegemist on ühefaasilise, lipofiilse, hüdratsiooni tugevdava lipogeeliga, mis hoiab ära naha kuivuse ja mida võib kasutada abivahendina naha lõhede hoolduseks. Ideaalne naha punetuse, lõhenemise ja heiliiti korral. 

Oluline on ka meeles pidada, et kreemi tuleks kanda nahale vähemalt 30 minutit enne välja minemist, et kreem jõuaks nahka imenduda.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.