Artiklid

Kuidas tugevdada immuunsust?

kolmapäev, 24 veebruar

Kas tunned, et vajaksid sügis-kevadisel ajal lisaks D-vitamiinile veel midagi ekstra? Tutvustame sulle viimase aja kõige populaarsemaid immuunsust tugevdavaid preparaate, mille kohta apteegist kõige enam küsitakse. Proviisor Indrek Ventmann soovitab neist nelja. 

1.    BOULARDII EHK SACCHAROMYCES CEREVISIAE BOULARDII

Üha rohkem kuuleme, kuidas kogu heaolu algab seedimisest - meeleolu ja mõtlemiseni välja. Kindlasti oled seedimisega seoses kuulnud ka kasulikest soolestiku bakteritest. Nende hulka kuulub ka keerulise nimega saccharomyces cerevisiae boulardii, mis kujutab endast aktiivset pärmilaadset mikroorganismi, mis aitab kaitsta ning taastada seedetraki limaskesti. Just kahjustunud limaskestad on need, mille kaudu tungivad organismi erinevad haigustekitajad.

NIPP: Kui raputad kapslis oleva puru suhu või võtad boulardiid tilkadena, siis toimib lisaks seedetraktile ka suupiirkonna limaskestadele. Nii võib abi saada ka hingamisteede ja kurgu infektsioonide korral.

2.    LIPOSOOMNE C-VITAMIIN

Kõik teavad, et C-vitamiin omab positiivset mõju organismi vastupanuvõime tõstmisel, aga kas teadsid ka seda, et kuna see on vesilahustuv, imendub vitamiinist vaid kuni 20%? Liposoomse C-vitamiini molekulid on aga kapseldatud nanosuurustesse kaitsvatesse liposoomidesse, mis aitavad vitamiinil liikuda mööda seedetrakti ilma hävimata. Niisiis on sellel kordi kõrgem imendumisvõime ning mõju kui kapseldatud või tableti kujul olevatel alternatiividel.

NIPP: Liposoomne C-vitamiin on kõige maitsvam, kui seda manustada koos klaasi mahlaga või jogurti sisse segatuna.

3.    PAU D´ARCO EHK SIPELGAPUU KOOR

Kesk- ja Lõuna Ameerikas kasvav sipelgapuu on saanud oma nime oma õõnsustes elavate sipelgate järgi, mis kaitsevad teda kahjurite, seente ja parasiitide eest. Sarnane mõju nagu sipelgatel sipelgapuule, on selle koorel inimestele –  Pau d’arco tarvitamine loob organismis viiruste kasvuks ja paljunemiseks ebasoodsad tingimused.

NIPP: Kui haigus on juba käes ja soovid kiiremat tulemust, siis vali sipelgapuu koore kapslite asemel pigem siplegapuu koore tilgad – need imenduvad tunduvalt kiiremini.

4.    TSINKATSETAAT

Tsink aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitusele. Tsinkatsetaat on selline tsingi keemiline vorm, mis võimaldab tsingil koheselt läbi neelu limaskesta ka mõjuda hakata. Teaduslike uuringutega on kindlaks tehtud, et tsinkatsetaat võib lühendada gripisümptomite põdemisaega ligi 40%.

NIPP: Kui tahad paremat toimet, siis lase tsinkatsetaadil suus võimalikult pikka aega lahustuda ning ära söö 20 minutit pärast seda.

Ükski neist välja toodud moodsatest preparaatidest pole imerohi. Immuunsust ei saa lihtsalt üleöö tekitada. Enne igasugustest preparaatidest abi otsimist tee kindlaks, et su baas on korras – et sul poleks D-vitamiini puudust, magad iga öö korralikult, sööd tervislikult ja oled füüsiliselt aktiivne.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.