Artiklid

Kuidas leevendada maskide kandmisest tekkinud nahaprobleeme?

esmaspäev, 04 jaanuar

Maskide kandmine on hetkel meie igapäevase rutiini osa. Ühekordse või mitmekordse maski pikaajaline kandmine võib teatud nahapiirkondades põhjustada liigset survet ja hõõrdumist, mis omakorda võib häirida naha kaitsebarjääri funktsioone. See omakorda võib põhjustada näonaha probleeme: lööve, ärritus, põletik ja isegi akne. Millised võivad olla maskidest tekkinud nahaprobleemid ja mis lahendust BioNike neile pakub, räägib lähemalt BioNike’i esindaja Olga Kruglova.  

 

Läbi maski hingamine tekitab naha pinnale niiske keskkonna, sinna kuhjub higi, rasu ja mustus, mis on bakteritele hea kasvukoht. Just seepärast on väga oluline põhjalik ja õige nahapuhastus. Peaks valima tooted, mis leebema koostisega. Näiteks BioNike Tolerance tundiku naha puhastusvesi , milles on väga vähe koostisaineid, aga on nahka niisutava ja pehmendava toimega. Aitab säilitada naha hüdrolipiidset kihti ning ära hoida naha punetust ja lõhenemist.

Nahale võivad tekkida ummistunud poorid. Väga oluline on naha koorimine, soovitavalt 1–2 korda nädalas. Koorija valik sõltub nahatüübist: rasuse nahaga inimesed saavad valida tugevama toimega tooteid kui need, kellel on kuiv nahk. Keemiline koorimine lahendab paljusid probleeme: hüperpigmentatsioon, kortsude silumine ning naha tooni ja tekstuuri parandamine. Proovi näiteks BioNike Instant Glow koorivat maski, mida on hea kasutada õhtuti üks kord nädalas (hoida nahal vaid minut aega). Juhul kui oled probleemse naha valdaja, siis peale naha koorimist kasuta BioNike Acteen Hydramat kreemi, mis aitab nahka niisutada ja samal ajal reguleerib rasueritust. Kui vistrikutega probleeme ei ole, siis pärast koorimist kasuta kindlasti rikkalikult toitvat ja niisutavat kreemi, näiteks BioNike Skinergy tootesarja tooted, mis suurendavad naha vastupanuvõimet kõigile stressi tekitavatele teguritele. NB! Koorivaid tooteid ei tohi kasutada tõsiste nahahaiguste ja -vigastuste ning herpese korral.

Tundlikuma nahaga inimestel võib tekkida nahapunetus või kontaktdermatiit. Sellisel juhul tuleb pöörata suurt tähelepanu nahka kaitsvale hüdrolipiidkihile. Kuivale nahale sobib ideaalselt BioNike Proxera kõrge rasvasisaldusega geel (lipogel), mis aitab naha punetuse, lõhenemise ja ketendamise, kontaktdermatiidi ja heiliiti korral. Geel võimaldab nahabarjääril taastuda ja aitab tõhusalt nahka kaitsta. Sobib ka väga tundlikule nahale, näiteks vastsündinutele, lastele, eakatele ja inimestele, kellel esineb nahapunetust. Talvel sobib ideaalselt ilmastiku kaitsekreemina. Punetuse vähendamiseks on abiks BioNike Tolerance AR sarja tooted (intensiivne geelkreem ja emulsioon), mis aitavad vähendada naha ülitundlikkust ja tugevdada pindmisi mikroveresooni. 

Mask hõõrub huuli, mis võib tekitada huulte kuivust ja soodustada ka herpese teket. BioNike ProXera huulepalsam on rikastatud looduslikke õlidega ja on taastava, kaitsva ja niisutava omadustega. Suureks murekohaks võivad kujuneda ka kõrvade tagused (eriti prillikandjatel) – pael tihti hõõrub/soonib kõrvatagused katki. Sellisel juhul on abiks BioNike Proxera kõrge rasvasisaldusega geel (lipogel), milega saab ka kõrvade taguseid määrida, et oma nahka kaitsta. Juhul kui kõrvatagune nahk on juba katki või ärritunud, siis peaks kaks korda päevas määrima BioNike Triderm Lenil+ dermatiidi ja ekseemi ravikreemi. See aitab kiiresti taastada epidermaalse barjääri tasakaalustatud seisundi, vähendab punetust, põletustunnet ja sügelust.

Visiiride kandmine – visiir surub meelekohtadele, mis võib kaasa tuua naha punetuse, ärrituse ja peavalud. Siinkohal esimesel kahel juhul on abiks samad tooted: BioNike Triderm Lenil+, Proxera kõrge rasvasisaldusega geel (lipogel) ja Tolerance puhastusvesi. Haudumuse korral sobib suurepäraselt tsingiga BioNike Baby&Kid aktiivne kaitsekreem. 

Juhul, kui on ilmunud juba tõsisemad ja pikemalt kulgenud nahaprobleemid, siis on hea loobuda jumestuskreemide (ja ka puudrite) kasutamisest. Niiskuse ja soojuse pärast sulavad need nahal, määrivad maski ja saastavad niisket ja ärritunud kahjustunud nahka. Kui nahaprobleeme ei esine, siis tuleb ikkagi meeles pidada, et näohügieen ja -hooldus on alati väga olulisel kohal ilurutiinis.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.