Artiklid

BBC: ammu tuntud ravim suudab raskes seisundis koroonapatsientide elusid päästa

kolmapäev, 17 juuni
Allikas: Forte

Odav ja laialt saadaval ravim deksametasoon võib hingamisraskustega COVID-19-patsientide elusid päästa. Oxfordi ülikooli uuringu põhjal võib öelda, et hingamisaparaate vajavate patsientide suremusriski vähendab see kolmandiku võrra (40 protsendilt 28-le), hapnikku saavatel patsientidel viiendiku võrra (25 protsendilt 20-le).

BBC kirjutab, et Ühendkuningriigi asjatundjad avastasid esimese COVID-19-patsientide elusid päästva ravimi – see on steroidravim deksametasoon.

Oxfordi ülikooli uuringu põhjal võib öelda, et hingamisaparaate vajavate patsientide suremusriski vähendab see kolmandiku võrra (40 protsendilt 28-le), hapnikku saavatel patsientidel viiendiku võrra (25 protsendilt 20-le).

See tähendab, et päästa õnnestub iga kaheksas hingamisaparaati vajav inimene ja iga kahekümne viies lisahapnikku vajav inimene.

Uuringutiim kõrvutas selle väiteni jõudmiseks 2000 haiglapatsienti, kes said deksametasooni, enam kui 4000-ga, kes ei saanud.

Deksametasooni mõju COVID-19 vastu ei avastatud juhuslikult, see on üks paljudest ravimitest, mida maailmas praegu uuritakse, et kas sellest uue koroonaviiruse puhul mingit kasu on.

Deksametasooni kasutatakse põletiku vastu juba paljudel teistel juhtudel. Värske info põhjal tundub, et sellest on kasu samuti siis, kui inimese immuunsüsteem SARS-CoV-2 ehk uue koroonaviirusega võideldes endale liiga tegema hakkab.

Oxfordi ülikooli uuringu juhtum prof Peter Horby ütleb: "Deksametasoon on seni ainuke teadaolev ravim, mille puhul oleme näinud, et suremus langeb, ja märkimisväärselt. See on läbimurre!"

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

13:00 12.10.2020

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.