Artiklid

Koroonaviirus 

kolmapäev, 15 aprill
Allikas: Postimees

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Kui inimene on riskipiirkonnas viibinud või nakatunuga lähikontaktis olnud, peaks ta oma tervist 14 päeva jooksul jälgima. Kui tekivad koroonaviiruse sümptomid, palavik ja hingamisraskused, tuleks võtta ühendust perearstiga. Kui on kriitiline olukord, tuleb helistada hädaabinumbril 112. Jälgida tuleb tavapäraseid hügieeninõudeid, pesta sageli käsi. Pesemata kätega mitte katsuda oma suud, nina ja silmi. Hingamisteede viirusnakkust põdev inimene peab püsima kodus, et mitte levitada viirust teistele inimestele.

«Esialgsed sümptomid on teiste viirushaigstega väga sarnased. Pärast palaviku teket tunnevad nakatunud väsimust, ja neil on isegi seedeprobleemid,» räägib Lanjuan Hiina riiklikus telekanalis CCTV. Samuti tekib kuiv köha ja muud tüüpilised ülemiste hingamisteede nakkuslike viirushaiguste sümptomid. Tavalist külmetushaigust põhjustavad nimelt samuti viirused. Koroonaviirus on aga visa ja tekitab edasi paljunedes paljudel juhtudel mõlemapoolset kopsupõletikku.

Hiina arstid on saanud haiguse kulgu praeguseks piisavalt kaua jälgida ja selle muster on selge. Uue koroonaviiruse peiteperiood on 10-14 päeva, nii et pärast nakatumist näib inimene veel mõni aeg terve, aga võib nakkust edasi anda ka enne ise tõbiseks jäämist. Samasse viirusperekonda kuuluv SARS käitus sarnaselt – ka selle peiteaeg oli 14 päeva, tõdeb Lanjuan.

 

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

13:00 12.10.2020

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.