Artiklid

Hiina koroonaviirus

esmaspäev, 27 jaanuar
Allikas: Postimees

Uus koroonaviirus on tapnud Hiinas 56 inimest, vahendab Reuters. Haigus algab nagu tavaline külmetus, tõdeb Li Lanjuan, Hiina riikliku nakkushaiguste diagnoosimise ja ravi instituudi direktor.

«Esialgsed sümptomid on väga sarnased. Pärast palaviku teket tunnevad nakatunud väsimust, ja neil on isegi seedeprobleemid,» räägib Lanjuan Hiina riiklikus telekanalis CCTV. Samuti tekib kuiv köha ja muud tüüpilised ülemiste hingamisteede nakkuslike viirushaiguste sümptomid. Tavalist külmetushaigust põhjustavad nimelt samuti viirused. Koroonaviirus on aga visa ja tekitab edasi paljunedes paljudel juhtudel mõlemapoolset kopsupõletikku.

Hiina arstid on saanud haiguse kulgu praeguseks piisavalt kaua jälgida ja selle muster on selge. Uue koroonaviiruse peiteperiood on 10-14 päeva, nii et pärast nakatumist näib inimene veel mõni aeg terve, aga võib nakkust edasi anda ka enne ise tõbiseks jäämist. Samasse viirusperekonda kuuluv SARS käitus sarnaselt – ka selle peiteaeg oli 14 päeva, tõdeb Lanjuan.

Millise viirusega on tegu, saab sümptomite tekkides tuvastada laboratoorse testiga, mille tarvis võetakse proov suu limaskestalt, selgitab nakkushaiguste ekspert.

Praegu on Hiinas rohkem patsiente kergete või mõõdukate sümptomitega, aga nende seisund progeresseerub, märgib Lanjuan, ja meditsiinipersonal peab ponnistama, et haiguse raskusaste ei süveneks. Sestap tuleb nakkushaiguste eksperdi sõnul panustada ka õigeaegsesse inimeste haiglaravile jõudmisse.

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

12:00 01.11.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku