Artiklid

Kas antidepressandid tekitavad sõltuvust?

kolmapäev, 27 märts

Vahel arvatakse, et antidepressandid tekitavad sõltuvust, sest kogetakse, et pärast ravi lõpetamist tulevad depressiooni sümptomid tagasi. Kuidas sellega siis tegelikult on?

Tegelikult võib põhjuseks olla hoopis liiga lühiajaline raviperiood. Antidepressantidel, kui ravimigrupil, erinevalt näiteks rahustitest ja uinutitest, ei ole sõltuvust tekitavat potentsiaali. Otsides analoogiat kehalise meditsiini vallast, võiksime näiteks võtta kopsupõletiku ravi. Kui inimesel on kopsupõletik ning talle määratakse antibiootikumikuur, siis, et haigusseisund saaks korralikult välja ravitud, peab ravi olema piisava pikkusega. Lõpetades antibiootikumide võtmise liiga vara (näiteks juba kolmandal päeval), sest enesetunne on paremaks muutunud, võib juhtuda, et kopsupõletik lööb uuesti „õitsele“. Sama kehtib ka depressiooni ravis antidepressantidega. Küll tasub teadlik olla asjaolust, et kui mingit ravimit pikemat aega kasutada, „harjub“ organism tema kohalolekuga ära ning kui siis ravi järsku lõpetada, võivad mõnel inimesel ajutiselt võõrutusnähud tekkida. Inimeste ja ravimite osas võivad siin olla märgatavad individuaalsed erinevused. Võõrutusnähtude vältimiseks soovitatakse ravi alati lõpetada järk-järgult pikema aja vältel.

Vastas Christinas Clinicu psühhiaater dr Innar Tõru. 

Allikas woweesti.ee

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

12:00 01.11.2019

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.

Kasulikku