Ettevaatust! Laste seas populaarne lima võib tekitada mitmeid tervisehädasid 1
Läänemeres on sinivetikad pidevalt olemas. Kui on meretuul siis on ka oht, et vetikad uhutakse randa ning vesi ei ole supluseks sobilik. Kuidas mürgistus ära tunda ning millega sümptomeid leevendada?
Enne ujuma minemist tasub kontrollida, kas rannas on sinivetikate ohtu. Massiliselt esinevad vetikad võivad katta suuri alasid järvel ja merel, kuid see nähtus võib olla ka lokaalne, näiteks vaid ühes lahesopis, terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns.
«Kui täna on rannas sinivetikas, ei tähenda see, et ka homme see seal on, kuna tuul võib pöörduda ja sinivetika ära puhuda. Kuniks ilm püsib kuum ja tuul puhub mere poolt, on oht nendega kokku puutuda,» rääkis Liepkalns. Selleks, et sinivetikad hakkaksid vohama on tema sõnul vaja soodsaid tingimusi – eelkõige sooja ja toitainete rikast vett ning sooje ja tuulevaikseid ilmu.
Kuidas sinivetikaid vees ära tunda?
SOOVITAME LUGEDA
Ettevaatust! Laste seas populaarne lima võib tekitada mitmeid tervisehädasid 1
Veidi sinivetikaid sisaldavas vees võib ujuda, kui vett mitte allaneelata ning kui pole soodumust allergilistele reaktsioonidele, sõnas Liepkalns. Pärast suplust tuleb kindlasti ennast pesta puhta vee ja seebiga.
«Ujumise, saunatamise ja sinivetika vee joomisega seoses on inimestel kirjeldatud vaid kergeid kaebusi, loomad on sinivetika toksiinide suhtes inimestest märksa tundlikumad,» rääkis terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Tugeva vee õitsengu ajal ei soovitata lapsi ja koduloomi randa lubada.
Sinivetikamürgistusega seotud sümptomid on Oderi sõnul sageli ebaspetsiifilised ja võivad meenutada muid haigusnähte. «Lastel tekitavad sinivetikad sümptomeid märksa sagedamini kui täiskasvanutel, sest laste nahk on hea imendumisvõimega ja toksilised kogused saavutatakse organismis väiksemate annustega,» seletas Oder.
3-5 tundi peale kokkupuudet tekkivad kaebused:
Ööpäeva möödudes tekkivad haigusnähud:
Sümptomid võivad püsida kuni nädal.
Raviks piisab Oderi sõnul tavaliselt kodusest sümptomitepõhisest ravist. Nõustamiseks võib alati helistada terviseamet mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsele infoliinile 16 662 või küsida nõu oma perearstilt.
Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!
Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr. Imre Rammul ja dr. Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog, pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr. Lauri Laas.
Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)
Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.