Küsi arstilt

Täpsustamata

Põlvekedra kahjustus
Tere! Meie perel juhtus 24. veebruar autoavarii, mille tagajärjel sain põlvevigastuse. Algul arvati, et tegemist on tugeva põrutusega. Kuu hiljem saadeti mind kirurgile, kes saatis mu kohe ravivõimlemisse, mis tõi kaasa veel tugevamad valutorked. Läksin uuesti 1. juuni kirurgi vastuvõtule, kes saatis mu samal päeval MRT uuringusse, kus tuli välja, et on põlvekedra kahjustus ehk siis patella kõhrepind ebatasane, mediaalsel kitsas pindmine fissuur. Põlve piirkond pidevalt valutab, vahel juba hommikul ärgates tugevalt valutab ja on veidi paistes. Kükitada ei saa, selline tunne nagu jääks jala vahele midagi ja on valus. Viimasel ajal iga astumsega lööb torkava valu, samuti ka trepist üles minnes. Kirurg määras mulle tabletiravi ( 2 kuud, 3 tabletti päevas ), ravivõimlemises pean edasi käima ja rattasõitu jätkama. Küsisin arstilt,millal võiks tööle minemise peale mõelda, et mul on 8 h jalgepeal töö, pluss pean raskeid kalakaste tõstma, külmkapi ja sügavkülma vahet käima...arst ütleb, et kõike võin teha, see ei sega töötegemist, ainult hüpata ei tohi! Kas 5 päeva nädalas 8 tundi jalgel olles, raskeid kaste tõstes ja külmkapi vahet joostes hullemaks ei tee mu põlve? seda enam kui 3.5 kuuga ei ole asi paremuse suunas liikunud!
Hea küsija, Teie enesetunne ütleb kõik! Mina ei soovitaks füüsilist tööd ja kindlasti peavad algama kõik hommikud juba voodis pälvi mudides ja toetava elastiksidemega sidumises. Õhtuti soojendavad salvid ja kasutada põletikuvastaseid ravimeid retsepti alusel.
Nahapõletik
Mul on mure oma 5 aastase pojaga. Nimelt eelneval esmasp(30. 05) tekkis tal kubeme piirkonda leemetav naha ärritus. Sealt edasi teisip juba oli see osa laienenud reitele, tekkinud sõõriad villimoodustised, Käisime perearstil. Sai rohtu, antibiootikumi kreemi, aga juba teisip õhtuks olid villid katki ja laienenud näpule ning kaelale. KOlmapäevaks oli kogu reie ja kubemepiirkond , kaasa arvatud lapse peenis nahka ajav. Kiirabis öeldi et bakter ja mis on nakkav. Pesta ei tohi, ainult määrida ja määrida, neljap laps nuttis valust, kiirabis ikka öeldi et määrida ja määrida, kuna vereproov on korras. Reedel määrati ka suukaudne antibiootikum. Tänaseks( 05.06) paranemist pole, vaid need sõõri ääred on kuivad, nahka ajab, et lausa see keskmine sõõri osa on tulipunane ja valulik. Ise kahtlustan et on Nummulaarekseem. . Keegi ei tea öelda mis viga on ja nahaarstile võimatu saada. LIsasin pildi milline on kaelal. [attachment=2]laik.jpg[/attachment]
Hea küsija, kindlasti vältida pesemist ja higistamist. Villilise stafülokoki impetiigo korral võivad esineda 2 cm kolded. Sel juhul antibiootikumi salv ja kui ei taandu, siis suukaudne antibiootikum ravi. Kindlasti soovitan juurde anda 5mg loratadini või cetirizini päevas (allergiarohi, mis aitab kiheluse vastu). Aga arvestades asukoha algusega, ei saa välistada ka teisi haigusseisundeid. Ka võiks lapsele valu korral anda väikse annuse valuvaigistit (150mg ibuprofeeni kolm korda päevas)
Puberteet
Tere! Nimelt probleem siis järgmine, et olen 14 aastane poiss, puberteedi eas. Nagu ma olen lugenud on 30% poistel ka puberteedi eas nibude punetus & paistetus. See esineb ka minul. Täpsemalt probleem seisneb selles, et nad on vägagi valulikud, kõhuli lamada on raske. Tegelen igapäevaselt ka jalgpalliga, kus on vägagi palju kehakontakti ja pidevalt on valus. Iga väike puude annab tunda. Küsimus : Kas on olemas mingit kreemi või midagi, mis väheki leevendaks seda valu?
Soovitaks kasutada polsterdusega plaastreid. Apteegis on saadaval väga erineva kuju ja polstriga variante. Jalgpalli ajal on need üsna heaks kaitseks. Enamasti möödub nibude valulikkus üsna kiirelt.
lõikav valu jalalaba peal
tere,olen juba paar nädalat märkkanud et jalalaba peal on õrn mühk mis teeb jubedalt valu,ei ole kuhugi löönud ega vigastanud,see vaid iseenest hakkas valutama,kui kõnnid siis nii ei ole aga kui katsud või pihta kogematta lähed siis on meeletult kibe ja vahel punetab õrnalt arvasin algul et mingi närvi põletik aga see tundub kahtlane ja mul on pidev seisev töö ja õhtul on see jalg nii valus et lausa kipitav valu sellel jalalaba peal et puutu ei või seda,äkki peaks arstile näitama seda et kui rönkenpilti teha äkki näitab mis võib viga olla
Hea küsija, välistamaks nahaaluse koe põletiku, siis soovitan teha side Braunol salviga ja tarvitada 3 päeva ibubrofen tablette 400mg kolm korda päevas. Ja loomulikult laiem jalats. Puhkus jalale ei tee ka liiga. Kui ei taandu, siis perearstile.
Valu all pool
Tere! Viimase 2-3 kuu jooskul olen tundud, et all pool on imelik kipitus või sügelus. Arvasin, et asi on hügeenis nii, et muutsin selle tihedamaks kui see oli eelnevalt (2 korda päevas, 1 korra asemel). Olukord ei paranenud. Kasutasin ka beeipuudrit, milles polnud ka tolku. Otsest punetust ei märganud. Mastubeerides tekib valu ning veritsus, mida pole eelnevalt olnud ja seda ka siis kui pole menstruatsioon. Pole ka kunagu vahekorras olnud! Palun abi, sest olukord tundub hirmus!
Hea küsija, Kindlasti palun pöörduge esimesel võimalusel günekoloogi vastuvõtule, selline veritsus võib olla tõsise probleemi sümptom. Kirja teel ei saa täpsemalt öelda, vajalik on günekoloogiline läbivaatus.
Krooniline alakõhuvalu
Tere! Mure väga suur ja kiri pikk. Olen 48 aastane. Juba 10 aastat on mind vaevanud alakõhuvalu, mis on nüüdseks järjest talumatumaks muutunud. Olen proovinud selle pideva valuga harjuda. Olen läbi teinud aastate jooksul kõikvõimalikud analüüsid. Külastanud korduvalt günekoloogi, kus on tehtud kõik vajalikud uuringud. Samuti on tehtud soolestiku uuring narkoosiga, ultraheliuuringud kõhu -ja vaagnaõõne elunditest, mao uuringud, vere -ja uuriinianalüüsid. Nüüd perearst andis mulle saatekirja kõhu ultraheliuurigule ( paar aastat tagasi tehtud) ja tuleb ka anda vere -ja uriiniproov. Kuu tagasi günekoloogi juures antud vereproov oli korras, pool aastat tagasi perearstil antud uriiniproov oli korras. Viimane menstruatsioon oli 12 jaanuar 2016.a. 14.04 kutsuti esile veritsus günekoloogi poolt tablettraviga. Kõhulahtisust, kinnisust ei ole. On mõned aastad tagasi diagnoositud sooleärritussündroom. Olen võtnud ravimit Duspataliin. Aitas pideva kõrvetava kurgu tunde vastu. Küsisin perearstilt, kas mul oleks võimalik minna haiglasse, et seal teha veel mingeid lisauuringuid. Haiglasse minna ei olevat võimalik. Ei tea, kuidas edasi elada, sest kui ma poole päevast olen voodis kõveras, ei ole minust suurt töötegijat. samuti häirib valu öist und, ka günekoloogi poolt väljakirjutatud tugev valuvaigisti ei võta valu ära. Valu meenutab menstruatsioonivalu, tihti läheb väga tugevaks. Hommikuti on tavaliselt parem. Kui kuu lõikes võtta, siis enne menstruatsiooni ärajäämist oli valu 1 nädal enne menstruatsiooni, siis kuu keskel 3-4 päeva ja jälle enne menstruatsiooni. Nüüd ei ole 4 kuud mensruatsiooni olnud, nüüd on valu pidev. Ükski päev ei möödu, et ma ei tunneks, et mu kõht valutaks. Mingeid ravimeid ei võta, olen proovinud keefiripäevi, et kui peaks soolestik puhkust vajama. Ei ole aidanud. Piinlik on arste kogu aeg tülitamas käia. Perearst naerab minu jutu peale, et miks ma terve inimene haiglasse tahan. Kõik analüüsid on ju korras. Kas Te oskate soovitada, kelle juurde ma võiksin veel pöörduda?
Hea küsija, Kui günekoloog on oma haiguse välistanud, siis broneerige palun aeg gastroenteroloogile. Kurgu kõrvetava valu korral tarvitage hoopis omeprazoli. Ka ei teeks paha nädalane probiootikumi kuur (näiteks Enterol 1x2) ja kindlasti vältige piimatooteid (ka keefir).
KT tulemus-vastus
Tere sooviksin selgitust KT uuringule Lülisamba natiivuuring L2-S1 L3\4 parempoolne mediolateraalne protursioon alal,L4\5 difuusne protursioon. Palun selgitage arusaadavalt mida see tähendab ja kuidas seda ravida
Hea küsija, Uuring teostati vahemikus lülisamba teisest nimmelülist kuni esimese sakraallülini. Leiti, et tegu on lülisamba lülide vahelise diski paisumisega. Ravi määrab Teie raviarst mitte uuringu alusel, aga hoopis võttes arvesse haiguse kliinilist pilti.
Tasakaalukaotus
Olen aasta jooksul kukkunud juba kolm korda.Lihtsalt..tänaval...komistan mingi sõrmeküüne suuruse kivi taha ja kukun oma põlved ja käed veriseks.Kuna ei tea,kas selline asi võib olla mingi teise haiguse tundemärk,siis ei tea ka,kuhu pöörduda.Olen 52 -aastane naine.
1.Hea küsija, Palun kindlasti broneerige aeg perearstile ja rääkis talle oma kaebustest! See vajab kindlasti uurimist!
EKG Holter uuringu vastuse tähendus
Mul esineb väga palju südame vahelööke ja üle päeva on seetõttu väga halb olla juba pikemat aega. Kuna tasuta Holteruuring ja Kardioloogi vastuvõtu järjekorrad on üle 1 kuu pikad, siis lasin teha tasulise Holter uuringu. Selle vastus on aga väga pinnapealne. Äkki oskate seda lahti seletada? Mida tegema peaks? Holteri vastus: Uuringu vältel esines patsiendil siinusrütm 37-152x/min.Esinesid sagedased SVES üle 6000 ööpäevas (sealhulgas ka paarilisi.Juhtehäireid ei esinenud. ST segment patoloogiata.
Hea küsija. SVES on supraventrikulaarsed ekstrasüstolid ja kuna neid esineb palju ja paarilisena ja eelkõige niivõrd kõikuva südame löögisagedusega, siis pöörduge palun perearstile.
Vasakpoole seljalihas pinges
Tere, olen ajateenija juuni kutsest ( lõpp mai lõpus). Möödunud aastal kuskil enne detsembri kuud hakkasid mind vaevama valud alaseljas, mille peale ma läksin laatsa, kus anti pipraplaastreid, et ehk see aitab. Kuna valu ei olnud möödunud 2-3 nädalaga saadeti mind laatsa poolt kaitseväe füsioterapeuti juurde, kus selgus, et vasakpoolne seljalihas hoiab end pinges, mille tõttu ta on kergitanud ka vasakpoolset vaagna otsa. Seal tõmmati kinesioteip peale ja määrati harjutused. ( Hiljem sai veel 2 korda käidud seal teipimas). Harjutusi olen teinud korralikult, iga hommik kui on võimalik ja ka enne sporditundi. Praegu on aprilli lõpp juba ja selg on siiani valus ja vasakpoolne lihas hoiab end pinges. Laatsaret ei taha/ oska süveneda ega ka midagi soovitada (viimane kord sain laimu osaliseks) ja ega mind väljapoole süsteemi ei viida ka. Lõpp on kohe käes ja ei soovi teadmatusega minna reservi. Lisan veel, et igapäevaselt ise sportides või ülesandeid täites hoian oma selga nii palju kui võimalik. Oskate öelda, mis võis põhjustada vasakpoolse seljalihase pinge ja miks see on kestnud juba pea pool aastat? Mismoodi ma peaksin seda ravima? Aitäh!
Hea küsija, ega kinesioteip pole imeasi. Soovitan teha korralik rühiuuring (vajadusel ka spondülogrammid). Ega ei ole tegemist skolioosi või nimmelordoosi süvenemise või lampjalgsusega? Kindlasti ujumine, ravivõimlemine, vajadusel füsioteraapia.
Emakakaela vähk ja pluss rasedus
Tere,
Hea küsija, siin annab Teile kindlasti kõik vastused arst, kes Teid on läbi vaadanud ja kes siis koostab raviplaani ja teavitab Teid kõigist võimalustest. Arvan, et ilma raviloota ei oska keegi täpset infot jagada.
Refluks
Olen hädas refluksiga. Vaevlen üle kuu aja. Põletavad kõrvetised iga-päev, täna on selline tunne, et on palavik ja selline tunne, et bronhid ja kopsud on ka haiged. Tarvitan pikemat aega pantabrazoli aga mõju ei ole enam mingisugust. Palun andke head nõu.
Hea küsija, esiteks EI SRESSILE (vajadusel ka rahustid), teiseks sage ja väikeste kogustega söömine ka enne und. Soovitav kaerahelbepuder. Kolmandaks kui pantoprazol ei anna leevendust, siis vahetage omeprazoli vastu ja siis pidage nõu arstiga diagnoosi täpsustamiseks ja vajadusel kolmikravi kui kahtlus Helicobakter pylori suhtes.
Seljavalu ja alakõhuvalu
Selline mure, et veebruari keskel olin lapsega tõenöoliselt nädalaaega gripis. Peale haiguse möödumist lõi alaselga-nimmepiirkonda tugevad valud (ka katsudes oli valus). Kuna valu ei möödunud, andsin uriiniproovi, mille näitajad oli täiesti korras. Kuid alaseljavalu - nimmepiirkonnas ei ole kusagile kadunud (nüüdseks juba kuuaega kestnud). Mõnel päeval pakitseb rohkem, teisel päeval vähem. Märtsi 2 nädalal pidi algama ka menstruatsioon, kuid seda pole siiani alanud (täna 16.03). 12.03 tehtud rasedusttest oli negatiivne. Nüüd on lisandunud ka alakõhus pakitsustunne, kerge määrimine ... Veebruari keskel sai külastatud ka naistearsti, kus tehti põhjalik kontroll ja kõik oli korras. Kas nende kahe vaevusel võib olla seoseid? Perearst ei ole kahjuks väga abivalmis ja soovitas ainult valu leevendavaid geele ja plaastreid kasutada.
Hea küsija, Üks haigus ei välista teist. Külmetusest tingitud nimmevalu koos lihasvaluga, millele võis kaasneda ka günekoloogiline probleem. Soovitaks teha lihtsa uriinianalüüsi ja veres põletikunäitajad ja siis vastavalt tulemustele toimetada edasi. Võib osutuda vajalikuks ka uus günekoloogi külastamine.
Kuum nägu
Tere, mis võib olla põhjuseks, et nägu läheb tihti kuumaks, kui paar tundi siseruumis olen olnud?
Hea küsija, siin on palju-palju küsimusi (vanus, sugu, muud haigused nagu kilpnääre, diabeet, allergia, stress, kuiva õhu südroom jne). Palun pidage päevikut, mis-kus ja kuidas ja kontakteeruge oma perearstiga.
Tere!
Tere! Mul selline probleem, et mul diagnoositi kuskil novembris epilepsia ning nüüd on mul vaja minna munasarjade ultrahelisse, seletage mulle miks, kui mul on probleem peas mitte kuskil munasarjades? Mina sellest aru ei saa. Olen 15.a tüdruk.
Hea küsija, organism on üks tervik ja üks haigus ei välista teist. Kindlasti käige sellel uuringul kui Teie arst määras. Ultraheli on ohutu, valutu ja kiire uuring.
Seljavalu lapsel
Lapsel vasakul pool alaseljas tugevad valuhood, selg ei valuta, aegajalt valuhoog seljas, püsti olles enamasti hea olla, kiiresti kõndida ei saa siis on valus, voodisse pikali heites on ka valus tükk aega,selili olla ei saa, öösel ärkab valuhoo peale, paar korda on valu väga tugev olnud, valuvaigistid ei toimi, kuna selg ei valuta vaid tekib valuhoog. Perearst diagnoosis skolioosi, praegu käib taastusravis, võimelda eriti ei saa, on valus, vees olles ei saa arugi, et midagi viga oleks. Küsimus on, et mis seda valu tekitab, mida teha
Hea küsija, skolioosi korral lisaks ravivõimlemisele kasulik ka ujumine. Kuna tegu lapsega ja valu koht ebatüüpilisem, siis palun pöörduge uuesti oma arstile. Kui põhjus pole lõplikult selge ja valuvaigistid ei avalda toimet, siis ei soovita neid lapsele anda.
Viagra ja cialis alternatiiv
Tere, kasutan retseptiravimeid cialis,viagra ja caverject.Viimane kord õhtuvalveõde, valveõde vaatas mu retsepti ja ütles : teate ka, et need ravimid on väga kallid ja neil on olemas alternatiive. Rahvas kogunes mu seljataha ja ma ei tahtnud seda isiklikku vestlust edasi arendada. Küsimus järgmine- mida Ta mõtles alternatiivide all? Kas geneerikud? Sama sisu aga teine tootja firma? Ja kas ma saan nende samade retseptide alusel osta ka neid TEISI tooteid? Ette tänades, R
Teie poolt nimetatud preparaatidest omab geneerikuid vaid Viagra (need maksavad ca 4.-eur tbl). Veidi odavavamalt saaks ka kui toimetada nõnda, et võtta pool tabletti – närida see puruks ja hoida ca 10 minutit keele all. Tableti allaneelamisel ei imendu umbes 20-25% ravimist, aga keele alt läheb see otse vereringesse.
Kreatiniin
Tere, Vaevlen juba paar kuud pea- ja kaelavalude käes ning üldise pideva väsimuse käes. Arst on teinud mulle erinevaid vereuuringuid, millest on selgunud vaid tõsiasi, et kreatiniin seerumis(lihastega seotud) on üle normi ja selle näitaja aina kasvab. Mõned päevad tehtud analüüs näitas väärtuseks 335. Kõik ülejäänud näitajad pidavat korras olema. Samuti on saadetud mind ka erinevatele uuringutele: kardioloog, allergoloog ja neuroloog. Viimasel korral neuroloog laiutas muidugi käsi, ega teadnud mida öelda. Ja perearst saatis mind uue neuroloogi vastuvõtule, et saaks põhjalikemaid uuringuid. Olen üsna nördinud pidevalt arstide vahet jooksmisest ja mitte mingisuguste vastuste saamisest. Sest tundub et perearst tunneb ise muret...ja olen ka juba ise üsna mures.
Hea küsija, esiteks kontrollige igaksjuhuks ka nägemist. Kindlasti vajalik uroloogi või nefroloogi konsultatsioon kes siis otsustab edasiste uuringute vajaduse. Ja toiduga saate ka kreatiniini taset mõjutada (Kreatiniini ja kusiainet seovad tärklis ja aktiivsüsi. peaksite tarvitama rohkem juur- ja puuvilja, eriti toorest kartulit, mis sisaldab rohkelt tärklist, samuti kisselli. Vähendama peab toiduratsioonis loomsete valkude ja soola tarbimist ning täielikult loobuma alkoholist)
rasedus ja reisimine
Tere! Sooviksin teada, kas raseduse algstaadiumis on lubatud ette võtta pikem lennureis (Taisse)? Reis oli juba enne rasedust planeeritud. Millega peaksin kõige enam lennureisi ajal arvestama? Kas ja millised riskid sellega kaasnevad?
2. Hea küsija, Rasedus on füsioloogiline seisund ja ei pea reisist loobuma. Soovitan palju ringi liikuda just lennureisi ajal. Omaette teema on reisivaktsineerimine!
Mitu muret
Olen 23 aastane ja mul on mitu muret tervsega. 1. Vasakul pool rinnus on valud. Üldiselt on selline tuim valu kuid vahetevahel lööb tervam valu rindu. Sellega koos on ka tunne et miski nagu suruks või pigistaks rinnus ja kaasneb ka hingamisraskus. Käisin ka perearstil ning suunas edasi ortopeedile, kuna avastas kerge skolioosi. Samas ütles et valud tekivad mul pinges lihastest ning peaksin massaaži minema. Sinna on aeg pandud, kuid siiski tahaksin teada, mida veel saaksin selja jaoks ja valude vähendamiseks tega. 2. Mure on kõhuga või seedeelundkonnaga. Nimelt esineb ka kõhus vasakul pool valusid ja vehetevahel teravamaid torekeid. Vahel nagu küht sees muliseks ja nagu lihased tõmbleksid. On ka selline tunne nagu oleksid gaasid ja nagu maos valutaks küht. Viimasel ajal tuleb ka üsna palju krookse, mida enne pole kunagi tulnud ning kurgus esineb ebameeldib kuivus. Mis te sellest arvate? 3. Samuti on mul liigesed üsna raksuvad ning viimasel ajal on ka parema käe ranne valulikuks muutunud. Perearst saatsi küll UH uuringusse, kuid äkki peaks tegema mingisuguseid vereanalüüse. 4. Peale kõige selle esineb mul alakõhus ka tuim valu nagu enne päevi. Kuid pärvad on läbi ja uuteni on veel aega, seega praegu ei tohiks olla sellist valu. Naistearstile on küll aeg kinni pandud, aga ehk oskate veel miskit nõua anda?
3. Hea küsija, 1-seljalihaste harjutused ja vältige kõrget peaalust magamisel. 2-tegu tüüpilise mao ülehappesusega. Toituge sagedamini ja neutraalsed toidud, raviks omep 20mg päevas. 3-Ravivõimlemine, aga pidev ja randmed soojas! 4- tehke prooviravi probiootikumidega (N: Enterol) 1 kord päevas nädala jooksul
abi saamine
Tere, Kas abikaasal oleks voimalus poorduda iseseisvalt arsti poole ravi saamise eesmargil tema kaasale.lugu selles ,et minu kaasa oli kevadel ravil mone aja ja hiljem kui pidi uuesti vastuvotule minema siis keeldus ja seda siiani.tal on suured alkoholi probleemid sealt tulenevate adadega.kevadel proovis enesetappu ja nii kais korra Paldiski mnt.haiglas korra.saadud ravi oli hea.taas jama kaes.kuidas toimida.
4. Hea küsija, alkoholismi ravi on pandud perearstide õlule, ehk siis alustage oma abikaasa perearstist (jah võite ise pöörduda)
Valud
Tere! Mure on selline, et mul valutab vasakul pool selg (abaluu juurest) ning rinnus on valu. Valu on kohati tugevam ja siis nõrgem ja samas lööb kohati ka terav valu rindu. Viimasel ajal on ka selline tunne, et rinnus surub ja raske on sügavalt sisse hingata. Ööseti ajab ka valu ülesse. Lisaks vahel on selle koha pealt kust valutab nahk tundlik ning sügeleb. Lisaks on ka kõhus selline pistev valu, mis ei ole koguaeg. See valu on just roiete all, nabast ülevalpool. Peale selle kõhus oleksid nagu pidevalt gaasid ning tulevad krooksud. Sellist nähtust ei ole mul kunagi varem olnud ning kurgus on tunne nagu mingi tükk oleks. Pale nende murede on mul ka paar kahtlast sünnimärki, mida saan paari nädala pärast eemaldama minna, kuid kardan väga et mul on mõni tõsisem haigus küljes. Pole kindel et õigele arstile kirjutasin, aga ehk saate nõu anda.
Hea küsija, siin võib olla tegu nii roietevahelise neuralgia kui ka maosisu tagasivoolu haigusega. Alustage ravi omeprazol 20m x 1 või pantoprazol 40mgx1
Kohin kõrvus
Tere! Olen 17-aastane noor neiu, kellel juba teist nädalat järjest kõrvus kohiseb. Kõik see tekkis üle öö ja kartsin, et äkki olen kurdiks jäänud, kuna kuulmine kadus ka selhetkel korraks. Aga mida aeg edasi, seda vaiksemaks on jäänud, kuid siiski kohiseb ning kuulmine ei ole ka tagasi tulnud. Perearsti juures käidud nemad ei leidnud midagi ja spetsialisti juurde on aeg väga pikk, et oodata. Seega tahaksingi teada, kas see läheb üle ja kuulmine tuleb tagasi või on midagi väga hullu viga? Teades, et ma ei kuula kõrvaklappidega muusikat .
Hea küsija, tihti tegu kõrvavaigust tingitud ummistusega ja tavaline kõrvaloputamine pereõel võib lahendada probleemi.
Käe kontraktuur
Tere, Probleem käe liikuvusega pärast kipsravi. Kipsravist on möödas 3 kuud. Seoses füsioteraapia ravi hilinemisega on tekkinud käe kontraktuur. Ravivõimelmine andis algselt tulemusi, kuid nüüdseks on see pidama jäänud. Küünarliigese pöördliikuvus ja painutus on ilma takistusteta. Sirutus on umbes 125-135 kraadi. Ees ootab kohtumine füsioterapeudiga ja ortopeediga. Milline on sellise küünarliigese kontraktuuri ravivõimalus, sealhulgas kirurgiline ravi? Kuna olen mures sooviks infot, mis võib mind ees oodata. Ette tänades!
Hea küsija, puudub ligipääs Teie haigusloole ja piltidele, seega ei oska kommenteerida, Aga ravivõimlemine on näidustatud igaljuhul.
Südame häired
Sooviksin tead, et mis ma peaksin tegema, kui mu vererõhk on pidevalt 110/90mmHG ning pulss on üle 100. Kas perearst peaks midagi tegema, isegi siis kui tema juures käies on vererõhk enam vähem normaalne ning pulss ikkagi kiire.
Hea küsija, siin on palju muid tegureid. Kilpnääre ja vajadusel koormus EKG, aga eks Te oma arstiga saate asja arutada.
sex
tere. Mul oli kaks aastat tagasi eesnäärme operatsioon ja selle tagajärjel mul ei ole enam seemnepurset väljapoole. kas see on normaalne ja kas seda saab parandada???
Hea küsija, soovitan asja arutada oma uroloogiga, teadmata patsienti ja haiguslugu on raske vastust anda.
Baastrup sündroom
Mida tähendab Baastrup sündroom?
Hea küsija, Ogajätkete kokkupuute e Baastrupi sündroom [kissing spine]. Vaadake ka internetist: https://en.wikipedia.org/wiki/Baastrup%27s_sign
imelikud kühmud jalakandadel
Tere. minu tütrel 21.a--on juba kuskil 4 aastat imelikud kühmud jalgadel.Oleme paar korda käinud ka perearsti juures--aga tema on ütelnud--et kantke suuremaid jalanõusid.Nüüd on need kühmuid suuremaks läinud ja tundub .et üks kühmuke on ka sõrme peale tulnud.
Hea küsija, kühmudel erinevaid põhjusi, aga soovitan konsulteerida reumatoloogiga (eelnevalt siis perearstilt saatekiri)
neelamine
millest tuleb see, et viimase aastaga on mu jookide neelamine muutundu valjuks ja häirivaks nii mulle kui teistele? Kilpnääre korras.
Hea küsija, ühest vastust raske anda, aga soovitan rääkida sellest probleemist perearstiga.
Neelamisel tekkiv hääl
Tere. Neelan kõva häälega nö juba aasta aega. kilpnääre kontrollitud. Milles võib asi olla, see on väga tüütu heli mulle ja lähedastele
Hea küsija, ühest vastust raske anda, aga soovitan rääkida sellest probleemist perearstiga.
nõgestõbi?
Tere! Vaevlen juba ligi 3 kuud arusaamatu probleemi käes: seljas ja õlgadel - sügelus, torkimine, aegajalt kuuma- või kangestustunne. Naha peal midagi näha ei ole. Oletasin, et tegemist on nõgestõvega, aga kuplaid ei ole. Perearst tegi vereanalüüsi EDTA veri ja Tsitraatveri, vastuse saan neljap. Ja kirjutas tableti Opexa 20mg, mida võtan al.1.sept. Aga kahtlema nimetatud tõves paneb just see, et nahal midagi näha ei ole. Lugupidamisega, Anu
Hea küsija, ootaks ära analüüside vastused ja sobivaim rohi oleks Tavegyl 2 korda päevas ja Magne B6
Raseduse võimalikkus
Tere, Kui suur on tõenäosus rasestud suguelundite põgusast kontaktist viljakal perioodil. Vahekorda ei toimunud, seemnepurset ka mitte. Olen internetist aga lugenud koikvoimalikke foorumeid eelsperma satumisest välistele suguelunditele ja rasestumise võimalikkusest sellest. Eelspermat oli, aga see sai ära pühitud. Puudutuse momendil ei tea, kas eelspermat oli.
Hea küsija, võimalus rasestuda jääb!
soolatüükad
tere. sooviksin teada kuidas saada lahti soolatüügastest näol, kaelal ja kaenlaall.
Hea küsija, lihtsaim moodus soolatüügastest vabanemiseks on pöörduda nahaarstile, kes siis vedela lämmastikuga neid töötleb.
peavalud
Peavalud, kestavad aastaid, väga tugevad, inimene käib arsti juures, sest pole võimeline sellel ajal töötama. Arst kirjutab vaid valuvaigisteid ja annab paariks päevaks haiguslehe. Ja nii aastaid. Mitte mingeid uuringuid, mitte kõige vähematki. MIKS? Nii võin mina ka perearst olla. Tänan.
Hea küsija, perearstil puuduvad võimalused teha kindlaks Teie peavalude põhjusi. Soovitan kindlasti pöörduda neuroloogi vastuvõtule!
suvine nuhtlus puuk
Tere. Püüan kirjutada lühidalt, aga teema väga aktuaalne minu jaoks ja küsimusi "miks" ikka kohe päris palju. 07.07.2015 võeti minu jalast välja puuk Viljandi kiirabi erakorralises vastuvõtus. Kõigepealt täideti pabereid 15 min ja alles siis leiti aega puugi eemaldamiseks (miks mitte vastupidi). 14.07. öösel tekkis vappekülm ja keha kuumenemine. Seega 14.07 - 16.07.2015 oli pidevalt kõrge 40 palavik.Palaviku alla võtmiseks kasutasin ASA-grindeks ja paracetamol-grindeksit. 15.07 helistasin perearstikeskusse, rääkisin puugist ja kõrgest palavikust ja vappekylmast, mulle anti arsti aeg alles 17.07. 17.07. püsis palavik veel 38, läksin arsti vastuvõtule palavikuga, andsin verd, vastuse sain esmaspäevaks, 20.07 - "kõik on korras" Kuidas on võimalik et tänapäeva meditsiin ei suuda tuvastada vereanalüüsist mitte kui midagi, milles asi? Isegi mitte põletiku põhjust! Ise seostan oma kõrget palavikku tõsiselt puugiga. Aastaid tagasi avastati, vana puugi borellioosi, nüüd ei näidanud isegi seda, ometi kõik näidud justkui telliti, nii vanad kui ka uued,kõik. Millest siis meeletult kõrge palavik, seda loomulikult ei uuritudki. MIKS? MIS TOIMUB, kas keegi jätab pidevalt kuskil oma töö tegemata või tehakse seda poolikult, või tänapäeva moodne vabandus, "tööjõupuudus", veri on võetud, sellest saab ju kõike vaadata ja uurida, KÕIKE ! Kahjuks ma ei tea, mis minuga edasi saab! Äkki oskate soovitada, millal meditsiin on valmis minu vereanalüüsist midagigi välja lugema või tuvastama???? Hetkel olen suutnud palaviku normaliseeruda ja see püsib 37,1 . Tegelikult, kui juba palavikuga midagi ei leitud, siis seda enam praegu on see täiesti võimatu.Tänan.
Hea küsija, tihtipeale on kõrge palaviku põhjuseks tavaline viirushaigus ja vereanalüüsides ei olegi mingeid muutuseid. Kindlasti soovitan vereanalüüse nüüd uuesti korrata kui püsib väike palavik.
Tere
Minul selline mure siis kuid ma ei tea kas see normaalne või mitte olen lapse ootel 8nädal hakkks määrima õrnalt vahest tuleb vahest mitte ja nüüd tuli ka natuke verd aga seda õrnalt just peale vahekorda valusid midagi ei ole väike nõrkus ja pea ringlus on vaid ja nüüd jälle ainult määrib väga õrnalt muidu tervis hea ei ole valusid ega midagi sellest et rasedus katkeks.
Hea küsija, ainuke mõistlik soovitus oleks kui püsib beebiootel olles määrimine pöörduda koheselt naistearsti vastuvõtule!
Mure
Tere, sellinne küsimus, et olen 25 aastane naine. Pole käinud kunagi günekoloogi juures. Kas günekoloog saab sellest kuidagi aru ja võib küsida ja sellest peobleemi teha, tundub loll küsimus, aga olen mures, kuna menstruatsioon on koguaeg olnud küllaltki ebaühtlane. Kuigi viimane aasta on enam vähem olnud regulaarne, siis nüüd viimane kuu hakkasid päevad üle nädala varem. Kas see on normaalne? Menstruatsioon on alati olnud mingi aja stabiilne ja siis jällle muutub ja siis on see muutus mingi aja ja siis jällle muutub. Ja samuti on viimase aastaga muutunud enne pävi ja esimene päev väga valurikkaks, ilma valuvaigistita ei elaks ilmselt neid ülegi. Samuti olen kõveras ja ka iiveldab. Kas see on normaalne? Ilmselt oleks pidanud juba ammu günekoloogi juurde minema, aga hirm nende ees on suur ja ei ole siiamaani suutnud minna. Samuti on neid nii palju, kuidas valida kes on hea ja ei oleks negatiivne selle suhtes et nii vanalt esimest korda allles kontrolli lähen? Ette tänades ja kiiret vastust ootama jäädes,
Hea küsija, palun julgelt broneerida aeg günekoloogil ja võin Teile kinnitada, et nad on samasugused toredad inimesed nagu meie Teiega ja kartus on asjatu.
D vitamiini vaegus
tere, mul on pikaajaline D vitamiini puudus, kust ma leian infot sellest tulenevate tagajärgede kohta
Hea küsija: Kindlasti pöörduge oma probleemiga esmalt perearstile. Võib olla ka D vitamiinivaegusest tekkinud muid haigusseisundeid, mille suhtes saab Teid perearst koheselt aidata, või edasi saata erialaarstide (ortopeed, endokrinoloog jne) vastuvõtule. Internetis sisestage D vitamiini puudus ja leiate sadu artikleid.
menieri tõbi
tere,olen 52 aastane naine paar aastat tagasi diagnoositi mulle menieri tõbi,olen söönud vastavaid tablette korralikult,algul läks kõik normaalseks,peapööritus kadus pikemaks ajaks,tasakaal tuli tagasi kuid nüüd on asi läinud tagasi vanasse pöördesse,pea käib tihti ühesõnaga kogu aeg ringi tasakaaluhäired on vahest isegi väga hullusti,olen arstil käinud et kontrollida pead et äkki on viga seal kuskil kuid arst arvab alati kõik on korras sööme aga rohte edasi,niisama ei saa kompuutrisse minna et kontrollida ikka arsti soovitusel,kuid kui ma tunnen et asi pole korras ja isegi need rohud ei aita enam kas pean muiale pöörduma või on tõesti see haigus selline et peapööritus,tasakaaluhäired on nii tugevad et sinna ei saa midagi teha
Hea küsija: Tihti jääbki põhjus väljaselgitamata. Aga minu soovitus ikkagi, et broneerige endile vastuvõtt ka neuroloogile. Eelnevalt ikka tehke märkmed, mis vallandab, kas rohkem hommikul, õhtul, ka toit jne
Valulikud reielihased(reiepealsed)
Tere! Olen 23aastane ehk üsna noores eas meesterahvas, aga viimased paar-kolm kuud, olen vaevlenud valulike reielihaste käes(mõlemad jalad). Olen tegelenud aktiivselt viimased 12 aastat sprodiga, peamiselt jalgpalliga. Hetkel on valu hakanud häirima nii palju, et rohkem kui ühe korra nädalas palli taga ajada ei kannata. Pärast pingutust on 3-4 päeva lihased väga valulikud. Pärast pikemat pausi spordist(2-3 nädalat) tundub nagu jalad oleksid korras, aga pärast pingutust hakkab kogu pull uuesti pihta. Valu esineb mõlemas jalas ja piki reielihast põlvest puusani. Lihastes oleks nagu pidev pinge ja jalad tunduvad väsinud. Reielihast venitades on jalg üsna tundlik ja pärast venitust on lühiajaliselt jalgade olukord parem. Kuna olen üsna pikalt jalgpalliga tegelnud, siis olen 100% kindel, et tegu pole lihasvenitusega(lihasvenituse tunnen une pealt ära), kindlasti pole tegu ka lihasrebenditega. Eelmisel nädalavahetusel käisin massaažis, massööri sõnul traumasid ja tuntavaid vigastusi ei tundnud olevat ja lihas käitus nagu peab. Oleksin ääretult tänulik, kui saaksin kellegi käest nõuandeid või abi!
Hea küsija: Abi saamiseks peaksite siiski arstile pöörduma. Alustada võiksite oma perearstist, kes teeb vajadusel vajalikud analüüsid ja edasi siis spordiarsti vastuvõtule.
Soov kinkida elu.
Alustan algusest, kuna olen selles valdkonnas uus ning kogenematu, oleks mul väga abi vaja. Nimelt olen ma üksik inimene, kes ei otsi omale kaaslast. Mitte, et mul ei ole keegi õige silma jäänud, ehk võib ka asi selles olla, kuid pole suhtest huvitatud. Suur huvi on aga lapse saamise vastu. Olen 24 aastane ning leian, et on keskelt-läbi õige aeg rasedaks jääda. Otseloomulikult oleks kõige parem partneriga, ent ma ei taha enne suhtekadalippu läbi käia, sest eelkõige on minu elu eesmärgiks hetkel lapse saamine. Siit tuleb minu küsimus, et kas mul on võimalus taolist ravi saada, mida viljatud inimesed saavad kliinikumides, ent otseselt mul midagi viga pole, vaid tahan lapsele elu kinkida ning talle ka endast kõik anda. Olen enam kui kindel, et saan üksi kõige sellega hakkama, kui peakski juhtuma ime ning ma ka omale kaaslase leiaksin sellel teel, ei pea ma pikalt seletama eelmisest suhtest pärit lapsi - sest mul ei neid. Kuidas ning kelle poole ma pöörduma peaks?
Hea küsija: 1. Saan Teist ilusti aru ja mõistan. Probleem selles, et aastatega meie mõttestandardid muutuvad. See on nagu nooruses tehtud uhke tattoo, mis hiljem elus segav faktor. Palun rääkige oma vanematega ja mõelge pikemalt ette. Olete veel liiga noor ja soovitan siiski selliseid otsuseid pikemaajaliselt kaaluda. Ravi koha pealt ma kahjuks vastata ei oska, selleks peate oma konkreetsete andmetega kliinikusse pöörduma ning järgi uurima. Soovin teile edu!
villid,lõhed sugutil
tere, probleem järgmine ,viimasel ajal on vahekord muutunud väga valulikuks nimelt kui sisenen tuppe siis praktiliselt kohe tekkib meeletu põletus tunne ja sugutile tekkivad villid ja lõhed.leevendust saab kui määrida acicloviiri kreemiga.olen abielus ja juhusuhteid ei harrasta.kas on võimalus et on tegemist herpesega ja kas huule herpes nakkab ka suguelundeid.
Hea küsija: Huule “ohatist” tekitab inimese herpesviiruse tüüp 1 (HSV1). Genitaalherpest aga HSV2, ehk siis tegu erineva viirusega. Oma viiruse võisite saada aastaid tagasi ja avaldub see alles nüüd. Valu puhul kindlasti valuvaigistid ja arsti poolt diagnoosi kinnitusel retseptiga viirusvastane tablettravi. Vahekorrast tuleks siiski haiguse ägenemisel loobuda!
uriinipidamatus
tere,olen juba 52 aastane ja mul on tekkinud se probleem kuskil kaks-kolm aastat tagasi,see probleem esineb just enne menstruatsiooni kuskil paar nädalat ja kui see on möödas on ka uriinipidamatus möödas niikauaks kuni jälle sama asi ,ilma selleta on kuskil nädal või poolteist rahulik ja siis hakkab uuesti,vahest on ikka võimatu juba sellega edasi minna kuna olen tööl käiv naine ja päevas pean nii tihti sidemeid vahetama isegi kolm-neli tk..Olen kuulnud et see tekib vahest naistel just ülemineku ajal aga ega kõigil pruugi olla ja kas selle vastu on ka mingit abi,olen proovinud ka igasuguseid lihaste pingutusi kuid neist pole mingit abi olnud,korra käisin arstil siis sain mingeid kapsleid ja see nagu võttis vähemaks aga nüüd on uuesti,see häirib mul käia külas tuttavatel kuna pean tihti vetsus käima et end puhtana tunda,ja kui side ongi jäänud natuke kauemaks tekib kohe ebameeldiv lõhn,kas peaksin uuesti arstile pöörduma,tean et päevad peaksid naistel 50 hakkam ära jääma aga mul pole veel jäänud kuigi ebaregulaarselt käib
Hea küsija: Soovitan kindlasti pöörduda naistearstile, kes siis vajadusel määrab analüüsid ja uuringud. Tegu võib olla nii põletiku, hormoonide taseme muutusega, kui ka anatoomiliste iseärasustega.
Lootevee uuring
Tere mure selline et rasedust on 14 nädalatja tehti vereproov ja Uh ,Kuklavolt oli 1.6 ja ninaluu oli olemas aga vereproov oli korrast ära kutsuti lootevee uuringule.Küsimus selline et loode on siis kindlasti haige ja kas seda uuringut viiakse läbi tuimestusega.
Hea küsija: Palun antud küsimustega pöörduda ikka uuringute tegija poole!
Probleem häälega
Tere! Asi selles, et räägin kähinaga. Hääl jääb kurku kinni ja on ka natuke nasaalne. Kuna hakkasin laulmisega tegelema, siis proböeem sama- hääl lihtsalt jääb kurku kinni ja mingil hetkel madalamalt kõrgemate nootide juurde minnes katkeb. Rääkimine on ebamugav ja pidevalt on tunne nagu kurgus oleks midagi ees. MIs see võiks olla, kas aitab operatsioon.? Kurgu/nina arstile on mind juba suunatud. Hetkel olen 32, kähin hääles algas u 12 aastaselt ja on aastatega hullemaks läinud, kuid varem pole sellele tähelepanu pööranud.
Hea küsija: Alustage uuesti perearstist kui kurgu-kõrva-ninaarst omapoolse patoloogia välistas. Välistage kilpnäärmepatoloogiad, söögitoru tagasivooluhaigus (mao ülehappesus), allergiad jne.
Probleem ratsaasendis peenise sisenemine tuppe
Tervist! Oleme noormehega koos olnud 1 aasta. Minul on olnud eelnevalt üks parner, kellega harrastasime ainult misjonäripoosi. Noormehel on olnud rohkem partnereid ja laialdasemad kogemused. Suudame mõlemad teiseteisele naudingut pakkuda oraalsel teel ning samuti koerapoosis (kõige parem, sest peenis püsib sees). Misjonäripoos väga hästi ei sobi, sest peenis tuleb kergelt välja, kuid saab hakkama. Probleem on selles, et me mehega tahame mõlemad ka ratsaasendis seksida, kuid see ei õnnestu, sest ma ei saa peenist kuidagi tuppe ja niisama nühkides (olen peal, kuid peenis ei ole tupes) on mehel valus/valulik.
Tervist, paluks täpsustavat informatsiooni, et oleks võimalik teie murele paremini vastata. Kas teie partneri suguti on suhteliselt väike, ning probleem võib olla tulenevalt sellest? Kuidas on erektsiooni tugevusega, kas esineb sellega probleeme?
Suurenenud lümfid
Sooviksin siit nõu küsida. Nimelt on probleem selles, et alates eelmise aasta suvest on lümfisõlmed suurenenud nii kaelal, kui ka kubemes. Lisaks on igapäevakseks kaaslaseks peavalud ja kõrvavalu, mille tõttu pean minema paari nädala pärast kompuutertomograafiasse. Palaviks on samuti iga päev u- 37,2 on olnud ka päevi, kus palavik tõuseb 38-ni. Öised higistamised, mille tõttu pean öösel lausa riideid vahetama ja kõhulahtisus. Uuritakse küll pead aga mind on muretsema pannud need lümfisõlmed, mis vaatamata rohtude võtmisele (põletikuvastased rohud kirjutas neuroloog) ei kao kuskile. Ka palavik ei ole kuhugile kadnud. Neuroloogi juures käies pidi tema kahjuks tõdema, et lümfidele ta spetsialiseenud pole. Mida ma edasi tegema peaks? Ootan kompuutertomograafia vastuse ära ja lähen alles siis lümfide ja muude kaebuste pärast perearsti juurde tagasi?
Hea küsija, Kindlasti vajalik kliiniline vereanalüüs ja kopsude röntgen. Lümfisõlmed suurenevad juhul, kui sinna on sattunud mingi võõraine (bakter, viirus, kasvajarakk vms). Lümfisõlmes tekib põletik, kusjuures tavaliselt suurenevad sõlmed just selles piirkonnas, kus esineb haigus (näiteks angiini korral kaelal ja lõua all). Vastusena infektsioonile suurenenud lümfisõlmed on valulikud ning pehmed. Perearst on see, kes koordineerib Teie ravi.
Kollased silmaalused / ringid ümber silmade
Tere. Sooviksin teada millest võib olla tingitud kollased silmaalused, või isegi ringid ümber silmade? Milliseid analüüse oleks vaja teha?
Hea küsija, Vanuse kasvades võib tegu olla ksantelasmidega. Kontrollida kolesterooli taset! Lisaks tasub kontrollida maksanäitajaid ja välistada sapiteede haigused.
Kõrge vererõhk
Tere! Olen 17-aastane noormees, olen mitu korda arsti juures käinud ning tuli välja, et mul on kõrge vererõhk. Täpsemalt 160/90. Suguvõsas pole varem kellelgi kõrge vererõhuga probleeme olnud. Teen trenni, kaalun 72 kg, olen 172 cm pikk. Varem trenni tehes ei ole ka endal midagi täheldanud. Küsimus ongi, et millest see tuleneb? Lugupidamisega Tauri
Hea küsija, 85–90%-l juhtudest on tegemist essentsiaalse hüpertensiooniga ehk ilma leitava põhjuseta kõrgvererõhutõvega. Vaid 5–10%-l on teada põhjus või haigus, mis vererõhu kõrgenemist põhjustab, siis nimetatakse seda sekundaarseks hüpertensiooniks. Selle viimase välistab siis perearst.
Õla liigese/kõõluse nikastus ?
Käisin eile ujumas, tegin järsema tõuke ning äkitselt lõi terava valu paremasse õlga. Käega on raske ja valulik teatuid liigutusi teha. Liigutusi saab teha aeglaselt, kuid liigub vähe. Käsi tundub nõrgem olevat. Koduseid ravimeetodeid?
Hea küsija, Õlale anda rahu ja puhkust! Kindlasti pidevalt haiget õlga „mudida“. Eriti enne voodist tõusmist ja riietumist. Ka ei tee paha soojendavad salvid ja vajadusel mõni ibuprofeeni tablett.
Jalavalu
Tere. Olen 21 aastane neiu. Mõnda aega on mul juba jalavalu hood käinud. Valu ise on selline tuim ja näriv ning tunne nagu veri oleks jalgades või ei käiks väga hästi ringi. Valu ei olene sellest kas olen päev otsa jalgadel olnud vaid tuleb ka siis kui olen rahulikult olnud. Jalgade kõrgemal hoidmine ega massaaž ei aita. Kas see võib olla kuidagi seoses sellega, et mul on ka madal vererõhk. Lisaks sellele, kasutan ka antibeebipille ja suitsetan- teatavasti pidid need verd paksendama ja võimalik ka trombioht. Kas oskaksite nende ebamääraste sümptomitega midagi soovitada või arvata?
Hea küsija, arsti läbivaatusega tuleb välistada traumad ja kasvust tingitud valud. Minu soovitus oleks ikkagi alustada perearstist, kes siis teeb korraliku staatuse. Kuna olete pidevate valude jaoks veel „liiga noor“, siis paluks kindlasti pöörduda perearstile.
oksendamine, tugevad kõrvetised ja paisunud kõht
Kolmandat päeva on oksendamine, kõrvetised ja paisunud kõht. Sooltes on kuulda liikumisel vee solinat. Läbi pole midagi tulnud. Eelmine öö oli oksendamine mitu korda tunnis.
Hea küsija, Kummeli tee ja kaerahelbe puder. Lisaks probiootikumid ja omeprasool on esmane soovitus. Kindlasti kodune reziim ja perearstiga konsultatsioon esimesel võimalusel.
Valu põlves
Tere, Mure järgmine: valu põlves kõndides ja eriti trepil käies. Võimatu on ilma abivahenditeta kõndida. Põlve peale üldse eriti toetuda ei saa, kui siis ainult valuvaigistite mõjul. Järsult põlve sirutades või kõverdades käib valu läbi. Trepilt ei saa üldse käia, st et ainult selle jala peale toetuda on väga valus. Kohati valutab ka sirgena jalga lauapeal nt hoides v kõverdatuna istudes. Valutab just põlve eesmine osa, umbes põlve patela ja selle alumine osa. Koguaeg on käies selline tunne, et järsku võib jube valu läbi käia ja põlv alt minna. Kui valu käib läbi, siis see lööb igalepoole põlve ja isegi reide. Trauma oli ammu, eelmise aasta lõpupool, kukkusin trepist alla. Jaanuari kuu algul pöördusin kodukoha EMO'sse, seal tehti röntgen. Jaanuari lõpus käisin ka Tartu EMO's kuna mure oli alles arvasin, et seal targemad. Seal kästi süüa 3x päevas Ibumetini ja lisaks veel Paratsetamooli, mõtlesin, et mis nali see on ja tulime tulema. Siis pöördusin perearsti poole, kes määras Diclofenac'i ja saatis ultrahelisse. Ultrahelis öeldi, et vesi on põlves olnud, kui nüüd tagasi tõmmanu (ravisin vanaema rohuga, mis paljusi aidanud kui vesi põlves). Diclofenac aitas, kuid enam ei saanud seda tarvitada, sest see hakkas maole ja südamele. Vimovo tabletid ei mõju. Nüüd 30.märtsiks sain aja ortopeedile, tema saatis magnettomograafia vms uuringutele. Sinna pääsen alles 24-aprill ja uuringute vastused saan 27.aprill. Mis võiks viga olla? Kuidas peaksin seni olema? Mida peaks tegema?
Hea küsija, Teid on uuritud ja uuritakse piisava põhjalikkusega. Lisaks vajalik enne voodist tõusmist korralikult masseerida mõlemad põlveliigesed ja kasutada elastiksidet. Ka olemas põletikuvastased ravimid, mis maovaevusi ei ägesta, küsige apteekrilt, mida neil on pakkuda. Salvidest tasuks proovida ka Viprosali just õhtuti kui enam välja ei lähe.
Hingamisraskus
Tere. Minu mure on järgmine. Juba mitu aastat on mind vaevanud mingil hetkel nagu lämbumise tunne. Varem oli see ikka seotus söögiga, et miski nagu jäi hingamist segama ja tekkis täiesti õhupuudus. Nüüd viimasel ajal isegi mingid korrad ei ole see seotud olnud söögiga, vaid nt täitsa suvalisel hetkel tekib. Ühel päeval nt peale aevastamist. Olen siis proovinud äärmiselt rahulikult hingata ja siis on läinud paremaks. Aga seltskonnas viibides kohutab see inimesi väga, sest pidin tõmbuma näost sinakaks jne. Kõige rohkem hirmutab see muidugi mind ennast, sest igal korral on surmahirm. Äkki see võib olla astma aga olen jälginud neid sööke, millega see kaasneb ja need pole nagu olnud samad, kui see hoog tekib. Vahel isegi tavaline vee joomine tekitab seda. Äkki oskaksite mind aidata või suunata, kelle poole peaksin pöörduma.
Hea küsija, Allergia välistamiseks saate proovida allergia tablette 7 päeva jooksul ja väga neutraalne söök ja jook. Ka võib tegu olla mao ülehappesuse või reflukshaigusega. Ka tasub kontrollida kilpnääret. Alustage ikka oma perearstist. (Astma pigem välistaksin)
Pillid ja ateroom (rasunäärme ummistus)
Tere, Olen 31a naine, olen viimased 7 aastat kasutanud pille Novynette. umbes 6 aastat tagasi hakkasid pähe tekkima punnid ja neid tuleb juurde, millele olen nüüdseks diagnoosiks saanud ateroom( rasunäärmete ummistus) ja ainuke ravi on kirurgiline. (Kahjuks ka suitsetan). Kas ateroom võib olla tekkinud nendest pillidest? Kas oskaksite soovitada pille, mis oleksid ka nahasõbralikud? Aitäh, kui oskate mind aidata!
Hea küsija, Ei ole leitud seost ateroomi ja rasestumisvastaste tablettide vahel. Ja osasid nahahaigusi lausa ravitakse rasestumisvastaste tablettidega. Kindlaim viis saada teada, kas Teie nahale mõjub ravim halvasti on pidada paarikuuline paus. Siis loomulikult kasutada mõnd muud rasedusvastast meetodit.
Oksendamine
Tere. Ma sooviksin teada, miks esineb 7-aastasel poisil ohtust-öist oksendamist. Ei ole mingit regulaarset oksendamist, vaid nii kuidas juhtub. Ei koik ohtud ega ööd. Jääb kell 21 magama ja monikord algab oige ruttu oksendamine, mis algab alguses köhimisega-köhatamisega ja lopeb oksendamisega ja lopuks vaakumisega, kui magu tyhi. peale kell 18 enam ei söö midagi, aga näiteks kell 16 söödud kartul,lihapallikaste tuleb oksemassiga välja, selgelt on eristatavad kartulitykid. Paar päeva tagasi oli konkreetne juhtum, kus selle toidu söömisest oli 8 tundi möödas, sest oksendama hakkas öösel kell 12 ja selgelt oli seal kartulitykikesed seedimata. Ei ole uuritud varem ega arsti poole pöördunud, sest tuttavad on öelnud, et nende lapsel oli ka nii, et see kasvab välja kooliajaks jne. Aga kas see on nii??? Millega voib tegemist olla? Laps on nagu öeldakse riskiryhma laps, kes on maha jäänud terapeutide sonil aasta voi paar omaealistest, soltub, milles. Moned oskused on jälle väga head, ....ehitamine legodest, puzzle kokkupanekud, arvutioskus, robotite kokkupanek autodeks ja tagasi robotiteks käib väga kiiresti. keegi pole opetanud, aga on sellised oma tugevad pooled temal. Ei taha tähti kirjutada ja lugeda oskab 3 tähelisi sonu, vbolla ka 4 tähelisi. Numbreid kirjutab 1-10. R tähte ei ytle, eesti keel ei ole 100 % ja elades Soomes alates 2012 maikuust, ka soome keel ei ole 100%, kuigi hästi on edenenud, kui pääses väikeryhma eelkooli. Vot selline laps on, aga just see oksendamine teeb muret, muuga saame hakkama, voi voivad sellised asjad ka omavahel seotud olla. Tihti närvitseb, kui ei saa seda, mida tahab. paugutab uksi. Muidu kodune elu rahulik, monikord tuleb teha kovemat häält, kui tundub, et yldse ei kuule, mida räägid. Äkki kellelgi on veel samamoodi olnud voi millega voib olla tegu??? Aitäh, kui saaks vastust. Lisan veel: Selline oksendamine on kestnud nyyd paar aastat kindlasti. Kas Soome tulek vois mojuda, sest Eestis ta oli kyll tihti haige, aga sellist nii sagedast oksendamist ei olnud. Ta oli siis viiene, ja esimene aasta Soomes[center][/center] oli väga raske, haigestus lasteaias tihti. Aga nyyd on harjunud juba rohkem, kuid ega meeleldi eelkooli ei lähe. nuttu ei ole, aga ytleb, et ei taha kooli. Ei söö puuvilju, porgandit sööb toorelt, natuke ka värsket kurki. Ei söö marju, moos peab olema selline, et ei ole tykke sees. Jne.
1.Hea küsija, Palun toita last sagedamini ja väiksemate toidukogustega! NB! ka vahetult enne magamaminekut natukene toita! 7 päeva anda probiootikumi (Enterol vms) nii hommikul kui õhtul. Ja kindlasti vältida sätendavaid ekraane ja last hoida rahulikuna. Kui ikka paari päevaga olukord ei parane, siis palu KOHESELT pöörduda arsti vastuvõtule!
raske orgasmi saamine v yldse puudumine.
Tervist! mure järgmine, et ennemgi vahekorras olles on juhtunud nii, et tuleb ikka 3, kuni 4 tundi järjest tegutseda ennem, kui orgasm tuleb vahepeal pole viie tunnigagi tulnud. et tekib mure milles probleem, et mingeid fetisheid ei ole, olen hetero 23 aastane Ja oma arust ka mingit haigust ei põe. Aga ka nyyd alles hiljuti elukaaslannast lahku minnes, ja rääkides, et mis probleemideks oli. Ja elukaaslanna mainis ka yhe probleemina seksi. Et proovisime igasuguseid erinevaid poose, mänge aga ikkagi seks kestis tunde, tema sai orgasme, mina kui siis yhe korra v siis ei saanudki. Ja ta mainis, et tunneb nagu ei suuda mind rahuldada. Aga nii on ka eelnevalt paari naisega juhuvahekorras olles olnud. Et kas on tegemist mingi fyysilise haiguse v mentaalse probleemiga, et oleks tore kui saaks selle vastu abi. Et enam ei oleks kyll soovi kallimaga lahku minna sellise probleemi pärast. Jään vastust ootama. ette tänades, mures patsient!
Raskused orgasmi saavutamisel võivad olla tingitud mõnedest spetsiifilistest haigusseisunditest (diabeet, mõned neuroloogised haigused vms) või ka mõnede ravimite (antidepressandid, spastiliste seisundite ravis rakendatavad medikamendid jt) kõrvaltoimetest. Siiski võib olla probleem ka lihtsalt psühhogeenne - orgasmini jõudmist võib takistada isegi liigne orienteeritus sellele. Mõnel juhul aitab kiiremini orgasmini jõuda reie ja tuharalihaste pingutamine. Kasu võiks tõusta ka pea ripesseviimisest või hingamispeetuse tekitamisest, sest CO2 sisalduse tõus peaaju verevarustuses on määravaks orgasmi tekkimise juures. Antud juhul tundub, et neist paarist näpunäitest jääb veidi väheks ja peaks siiski külastama seksuoloogi. Olemas on mitmed ravimid, mis soodustavad orgasmi tekkimist ja tõenäoliselt tuleks neid siis mingi perioodi vältel kasutada; välistatud ei ole ka see, et tarvis enne lisaks mõned analüüsid teha.
tere!
tere! mul on 2 nädalat olnud valu seljas vahest köhus ja eesnäärmes .kogu aeg on kuse häda .vahelduvalt vahest on örnem vahest tegevam. Olen käinud arstide juures 3 korda selle 2 nädala jooksul pole abi saand .vereanalüüsid ja kuse on normis .on saadetud isegi kiirabi vastuvöttu ei mingit abi i.mul on ikka sedavörd suur kuse häda et ei saa tööl käija ja valud ei kao .eelmine suvi käisin ka kiirabis siis tehti kombuuter uuring leitti neerukivi 5mm .aga keegi ei hakka uurima kui ei ole korralikku pöletikku.siis on olnud sooltes poletikk ehk soome keeles ummitus jaanuaris algas eesnäärme haigus ,seda varem olnud.
Hea küsija, Teil on konkreetsed kaebused ja ka diagnoosid, mis vaevusi põhjustavad. Vajalik siiski määrata ravi, aga selleks peate taas pöörduma arsti vastuvõtule. Muidugi dieettoit ja ravimteed ning Nospa tabletid aitavad kaebusi leevendada.
Tere!
Mul psi mure,põlvest allpool tekib muretäratav muhk! Olen aktiivne korvpallur ,amatöör tasandil. milles võib viga olla?
Hea küsija, palun alustage ikka oma perearstist. Eelnevalt võiks põlvelt koormuse maha võtta ja nädalakese soojendavate salvidega (Diclac vms) määrida ning liikudes side ümber. Kõige tähtsam hommikul enne voodist tõusmist ilusti põlv soojaks mudida!
Valu munasarjas
Tere ! Tunnen tihti valu munasarjades, eriti siis kui liigutan või peale sööki. Vahepeal on tunda ka pikaajalist valu, mis käib hooti. Milles võib olla probleem ja kas peaksin pöörduma arsti poole? Parimate soovidega,
Hea küsija, mina ei süüdistaks esimesena munasarju! Aga kõik ebaselged valud vajavad arsti külastamist. Kindlasti ka uriini analüüs.
tere
.Pap test näitas raku muutusi juba 2 korda.Mida see täpsemalt tähendab.
Hea küsija: Teie analüüse kommenteerib hea tava kohaselt analüüside määraja. Lisainfo internetis: http://www.perekool.ee/artiklid/pap-test/
Erektsiooni saavutamine ja püsimine.
Tere! Olen 46 a mees. Kuid mõned aastad juba erektsiooni saavutamisega probleeme, ei jäigastu piisaval määral. Kui alguses tundub kõik OK, siis aga läheb mõte automaatselt sellele, et kas ikka erektsioon jääb püsima. Seejärel aga kaobki erektsioon, ei suuda seksile keskenduda. Kui aga suudangi suguaktis olla, siis ei suuda seda lõpuni viia, ennem vajub ära. Kas on mingit ravi või peab võtma potentsiravimeid nagu Viagra, Cialis jne? Kas see ongi ainuke lahendus probleemile?
Asjaolu, et erektsioon on eelmängu käigus olemas, kuid lakkab suguti tuppeviimisel, viitab sellele, et probleemi taga ei ole tõsist kehalist probleemi. Mistahes põhjustel tekkinud hirm võimaliku ebaõnnestumise ees kustutab erektsiooni vältimatult ja iga järgmise korraga võimendub see aina enam. Probleemi lahendamiseks tuleb ravimite abil tagada vähemalt korda 10-15 "laitmatu sooritus", kuid sageli on täiendavalt vajalik ka teatavate ravimite abil taandada suguakti eelselt tekkiv ärevus. Paraku eeldab see kõik visiiti spetsialistile. Pole põhjust karta, et peaks siis kõrge vanuseni regulaarselt ravimeid tarvitama või et neist sõltuvus tekib.
Huule-suulae lõhe
Mida tähendavad arstide öeldud millimeetrid huule-suulae lõhe korral? Kui rasedus on 21 nädalat ja huule-suulae lõhe on 5-6mm kas see mõõt on tavaline huule-suulae lõhe korral ?
Hea küsija: Arstide öelduid kirjeldusi hea tava kohaselt meie ei kommenteeri.
c-hepatiit
Tere, küsimus on siis järgmine , mul avastati c-hepatiit . Kas keegi oskab kirjutada , kas ravi kõrvalt on võimalik käia ka tööl ja kas viirusest ka vabaneb peale 24 nädalast ravi .
Hea küsija: C-hepatiit ei tohiks Teie tööl käimist takistada. Ravivõimalustest saab teavet oma arstilt. Pegüleeritud interferooni manustatakse eeltäidetud süstlast üks kord nädalas. Ribaviriin on tablett, mida võetakse iga päev kaks korda päevas. Telapreviri tablette tuleb tarvitada rangelt 8 tunni järel koos rasvase toiduga.Sõltuvalt hepatiidiviiruse tüübist (genotüübist) ja ravimite valikust võib ravi kesta kuni 48 nädalat. Kõik ravi saanud inimesed haigusest ei parane, kuid tervenemise tõenäosus on praegu suurem kui kunagi varem. Ravi edukust mõjutavateks teguriteks on viiruse genotüüp, fibroosi aste, kehakaal ja muidugi raviplaanist kinnipidamine. Eestis kasutatavate ravimite abil on oodatav ravi efektiivsus vähemalt 50%. Uued ravimid lubavad paranemist juba enamikule ravitavatest.
Vere vedeldajad
Mul on kõrge vererõhk, tarvitan vererõhu normis hoidmiseks ravimeid juba 19 aastat. Lisaks soovitas minu arst võtta südame aspiriini (hertemagnül). Kahuks ei talu ma seda rohtu. See mõjub minu maole väga halvasti. Kas on olemas ka midagi maosõbralikkumat vahendit, mida saaks tarvitada vere vedeldamiseks. Mõtlen midagi looduslikku nagu näiteks raviteesid. Keegi soovitas juua raudrohuteed. Kas see oleks õige? Kas on ehk veel midagi, mida võiks veel võtta.
Hea küsija: Sobivad tee kibuvitsast, angervaksast, põdrakanep, pajukoor, roheline tee, meliss ja piparmünt. Aga palun kindlasti teavitage eelnevalt oma perearsti!
valulikkus ülaselja piirkonnas
Tere, Selline küsimus, et ligi poolteist kuud on paremal pool ülaselja piirkonnas mingi imelik valu. Arvasin, et ehk on kopsus - käisin perearstil tehti vereanalüüsid ja kopsupilt, kuid need analüüsid olid korras. Öösiti valu pole, aga päeval on suht tihti, vahest pisut tugevam vahest nõrgem, kuid siiski segav. Antud perioodi vältel on ühe korra olnud ligi nädalane periood, kus antud valu polnud ning vahest mõni päev veel, kuid siiski häiriv. Oskate midagi soovitada. Üldiselt on suhteliselt raske aru saada, kas imelik valulikkus tuleb väljastpoolt v pigem seestpoolt.
Hea küsija: Sagedasem analoogse valu põhjus on roietevahelise närvi põletik. Hoida soojas ja tablettravi näiteks meloksikaamiga 15mg üks kord päevas. Täpsema põhjuse selgitamiseks vajalik põhjalik anamnees (ka tööalane) ja arstlik läbivaatus.
Valulik vahekord
Tere, mul on selline probleem tekkinud viimasel ajal, et vahekorra ajal on tupel väga valus või isegi kui mõnikord on vähem valus ja pigem nagu talun ära selle, siis on järgmisel ja ülejärgmisel päeval väiksed lõhed tupes ning oleks nagu ära hõõrdunud ja kohutavalt valus on. Seda ei olnud absoluutselt kuu-kaks tagasi. Mis selle põhjuseks olla võiks? Lisaks kui pole ühtegi korda orgasmi saanud, siis kas see võib olla probleem, mida võiks arstiga arutada?
Kõigepealt seda, et Te orgasmi saanud ei ole, tuleks kindlasti arstiga arutada, kuid usutavasti ei suuda keskmine peretohter siin lahendust leida – ehk siis ikka spetsialistile. Võite pöörduda minu vastuvõtule Arstlikus Perenõuandlas. Seda eelkõige seetõttu, et valu kirjeldate vaid viimasel ajal, kuid orgasmi ei ole saanud kunagi. Valulikkuse põhjuseks võib olla vanemas eas lihtsalt tupekuivus, kuid sagedamini on siin taga hoopis seentest tingitud põletik vms. Sõltumatuna põhjusest on seda ilmvõimatu meilitsi kindlaks teha. Ehk siis : kõigepealt naistearsti juurde ja seejärel seksuoloogi vastuvõtule.
Ishias
Tere, Kirjutan seelepärast,et on mure,tahaksin ka teiste arvamust kuulda....mis oleks õige otsus.Nimelt olen selle haigusega olnud kimpus 6 kuud,olen võimelnud,ujunud,käinud füsioterapeudi juures 2 kuud aga pole eriti paremaks läinud.Harjutusi on jäänud 5 käe sõrmedel üles lugeda,mis saan teha,et pärast ei ole valusid.Olen lugenud selle haiguse kohta palju,et ujumine on hea aga mul just vastupidi,pärast on 2 päeva jalas,mitte kogu jalg,põlvest ülespoole küljepeal umbes 7-10 cm ja alaseljas paremal pool valud.Valud on sellised,et teevad vihaseks :).Kui midagi ei tee eriti,ei pinguta on kõik okey,pole valu ollagi aga kuidas sa ei tee midagi,ei suuda. Olen eluaeg ikka tööd teinud ,ah jaa olen 52 aastane.Töötanud aastaid ehituspoes,kus sai ikka palju raskeid kaupu tõstetud....jne. Minul on tehtud magnetkuva,siis nüüd hiljuti ENMG kontrol ja tava röngen.Õnneks see ENMG oli normaalne. Hiljem ortopeedile minnes küsiti,et mis ma otsustan,kas lõikame või ootame veel.Tean,et see lõikus pidi olema üks raskemaid,et pannakse 2 kruvi ,mis fikseerivad seda selgroogu...ei hakka sellest pikemalt rääkima.Ja veel seda,et selle haigusega pidigi kaua aega ja kannatust olema 6-8 kuud,et pidi ise tagasi minema.6 kuud on käes,sellest 4 kuud olen olnud lehel. Tahtsingi küsida,kas ma pean otsustama ikkagi op kasuks,mis pidi olema 50 % 50-le,või veel ootama,äkki juhtub ime :) ja läheb ise mööda.Ma ole sellest kõigest lihtsalt juba väsinud.Kardan operatsiooni,kas see tõesti on nii hull ? Palun öelge,mida mul oleks targem teha. Kõike kaunist soovides Ülle !
Hea küsija, kahjuks ei selgu teie kirjast, mis haigusega tegu. Aga kui tööga seotud haigestumine, siis peaksite konsulteerima algselt töötervishoiu arstiga. Ja kui vajalik taastusravi, siis pöörduge kindlasti ka taastusraviarstile, kes siis vastavalt Teie seisundile, määrab adekvaatse taastusravi.
eneserahuldamine
[b]Mina ei kirjuta mitte enda terviseprobeelmist vaid pigem siis elukaaslase omast.Oleme koos olnud juba 8 aastat,kuid probleemid said alguse juba suhte alguses.KIndlat graafikut seksimiseks ei ole,kuid kuna tema jaoks elu keerlebki ainuüksi ümber seksi,aga mind tõukab see eemale,siis ma ei taha temaga seda eriti tihti teha.Õigemini oleks väljendada et ma tahaksin seksida kuid mitte temaga.Ta ei eruta mind oluliselt,sest tema puudutused on alati üheülbalised,kiired ja egoistlikud....saaks rutem "sisse".KIndlasti ütleksid paljud selle peale,et nii pika suhte jooksul peaks juba midagi uut ja teistmoodi proovima,kuid andke andeks,ma tahaksin enne ikka seda tavalist intiimset lähedust...niiöelda erootikafilmi seksi,mitte pornofilmiseksi.Nüüd aga probleemi tõsisema poole juuurde.Mehe eneserahuldust akstepteeriksin ma siis kui on kaugsuhe,või tegu on vallalise inimesega või lihtsalt pole tükk aega seksinud.Temaga tutvudes tõi ta endaga kaasa portsu ajakirju ja ka dvd-sid...no selge,poissmehe elu aga sellele peab ju mingi hetk lõpp tulema.Kahjuks e tulnud.Ta hakkas end rahuldama ka siis kui ma magasin ta kõrval.,kui pesu triikisin,kui vannitoas askeldan,kui köögis süüa teen,kui võimalus on üksi olles kas telekast või arvutist midagi näha... Ma ise olen tegelikult noor ja välimuselt seksikas naine,mulle meedib kui mees mind ihaldab,kuid ma e soovi,et ta igal momendil käie teki alla pistab.Kui mind kodus pole,saadab lapse varem hambaid pesema,et ise kiirelt üks kähkukas onamine teha.Hommikuti teeb köögis trenni-kätekõverdusi aga nii möödaminnes ehk rahuldab endki....seda on korra ka laps öelnud "Mis trenn see on,kui käsi püksis",kuisas ma seda talle oleks pidanud seletama?! Mehele alati polegi vaja oluliselt pornot vaadata,talle piisab ka muusikavideotest,sest sealgi ju paljast ihu oi kui palju.Ühe hommiku jooksul 3 korda eneserahuldamisega vahele jääda on ju veidi piinlik.Kuid kahjuks pole ta kunagi end süüdi tundnud,vaid turtsub ja tigetseb vastu.Ometi olen talle kogu aeg rääkinud,et kui ta seda teeb,siis ma ei tahagi temaga seksida.Kahjuks ei ole ta sellest aru saanud ja väidabki et kui tema ei saa piisavalt seksi,siis ta rahuldabki end ise.Tundub et oleme suletud ringis.Ma ei saa end muuta ju enam,ültlesin talle kohe suhte alguses,et ma ei soovi et ta sedasi end pidevalt rahuldaks.See teeb teda mulle vastumeelseks.Pigem võiks pingutada kvaliteetse suguakti pärast. Nüüd mõni nädal tagasi sain teada ka seda,et ta nüüd siis istub autos peale tööpäeva,vahel vaatab niisama naisi,vahel pornot tahvelarvutist ja ikka ja ikka ja ikka rahuldab end.Loomulikult ei tohi naeruvääristada ega alavääristada teise inimese seksukaalvajadusi,kuid kordan veelkord,et see on veidi liiast.Ma ei ole mingi keskealine paksuke ja kitli ja krunniga mutike,et mees peaks sedasi tegema.Olen keskmisest naisest ihaldusväärsem aga see ei tähenda seda et ma kogu aeg oleksin niiöelda rautamiseks valmis. Mõni nädal tagasi lugesin lehest artiklit noormehest,kes oli samamoodi hädas pornosõltuvusega.Seal oli kirjutatud "MIda pornograafia mehe ajuga teeb?See kujundab sinu suhtumist naistesse,sa mõtled ainult enda peale ja sellele,et saada rahuldust.Naine muutub mehele lihtsalt objektiks.Armastus,tunded,hoolimine-kõik jääb tahaplaanile",peale seda mõistsin ,miks ta minussegi sedasi suhtub, Mida teha,kuidas edasI?[/b]
Tundub, et Teie elukaaslase seksuaalsoov on tõesti keskmisest kõrgem, kuigi ei ole ka välistatud, et tema poolavalikud eneserahuldamised on hoopis demonstratiivse iseloomuga ja sihiga tekitada Teis süütunnet vms. Mitmed naised ja mehed tegelevad kohati eneserahuldamisega ka regulaarse ja rahuldustpakkuva seksuaalelu foonil, kuid „ei jää vahele“? Ma ei tea, kas sihilikult või mitte, kuid olete jätnud märkimata selle, kas saavutate suguaktil orgasmi või ei. Meeste seksuaalsus on üsnagi eneseteostusliku nüansiga – kui naine ei saavuta orgasmi või püsivalt väldib seksuaallähedust, siis võib see saada ajendiks sellisele käitumisele. Ka ei nähtu teie kirjast seda, et kuivõrd olete teisele poolele oma ootustest ja eelistustest märku andnud või sellest temaga rääkinud.“Tundub, et me oleme suletud ringis“ on üsnagi täpne määratlus Teie hetkeseisu kohta. Küllap peaksite mõlemad koos spetsialisti poole pöörduma! Või ka esialgu üksi, saaksime seda täpsemalt arutada, oleks vaja küsida veel mitmeid täpsustavaid küsimusi. Kui hiljem siiski selgub, et Teie elukaaslane on seksisõltlane või lihtsalt hüperseksuaalne, siis saab ka neid asju lahendada.
Mure Lapsega
Tere! Minu mure on seotud minu 1a 11kuuse lapsega. Nimelt on lapse pidevalt haige, juba 2kuuselt oli tal esimene kõva nohu ja köha. Järgemööda on läinud nii, et laps oli järjest iga 1,5 kuu tagant nohus-köhas. Nüüd viiname aasta aega on laps olnud ühes kuus max 3-6 päeva terve. Ülejäänud aja on ta nohus või köhas. Käisime eelmise aasta lõpus allergia arstil (kuna esineb vahepeal nahal allergiat mingil määral ). Allergia arstiga tuli jutuks, et tihti haige ning arst kirjutas Monkasta 4mg, igapäevaseks närimiseks- Äkki aitab?! Igatahes oleme nüüd mõned kuud seda tarvitanud aga ei aita vist? Detsembri lõpus ja Jaanuaris esines ka kahel korral kõriturset (varem pole seda olnud). Nüüd on perearsti suhtumine juba selline(ja igakord), et tehke ventolini auru 4*päevas + ninarohtu+kurgusiirupit+seda närimistableti+allergiatilka Zyrtecit, põhimõtteliselt andke KÕIKE!. Kui küsisin, et Zyrtecit võib anda ju ainult 5-7päeva- vastas arst, et mõned võtavad terve elu! Igatahes, mind vaevab, et kas peangi talle igakord, praktiliselt terve kuu ja iga kuu ravimeid sisse toppima kõike ja kõiki?!? Kas pole mingeid arste või uuringuid, mis uuriks et MIKS laps nii palju haige on? Kas ta ikka on ülitundlik, et kõik nakkused külge võtab ja need raskekujuliseks lähevad? Kas on võimalik uurida, Millest või Miks see ülitundlikus siis on? Olen väga mures oma lapse pärast ja hetkel tundub et ei saa vajaliku tähelepanu oma perearstilt! (Lisan veel, et lapsel on diagnoositud Alfa-1-antitrüpsiini puudulikkus , kuid ta on ainult kandja, mitte haige)
Hea küsija, paljud väiksed lapsed põevadki uskumatult sagedasti külmetushaigusi. Oluline on last mitte üle ravida. Olksin ettevaatlikum Ventoliniga (paljudel lastel on Ventolin olukorda pigem halvendanud). Ja nii väiksle lapsele on allergiatestide tegemine suht mõttetu. Soovitan broneerida aeg pediaatrile, kellega siis edasised käitumised kokku lepitud. Ja köharohtude andmisel alla 4 aastastele pole ka mingit mõtet. Jälgige et kodune õhk oleks värske ja piisavalt niiske. Vältige liigsid vanu mööbleid ja koduloomi. Lapsele palju ravimteesid ja ehk ka punase päevakübara tinktuuri. Sobilikud ka Tonsilgon tilgad. Antibiootikumid vaid siis kui vereanalüüsis C reaktiive valk vähemalt üle 20ne. Ja olge palun kannatlikud!
Nina on lihtsalt kõveraks läinud.
Umbes kui ma 19 olin, siis märkasin ka, et mul on nina natuke kõver, kui otsa vaadata siis on selgelt näha, et keskel on väike jõnks sees, see pehme kondi moodi asi on aja jooksul nagu kõveraks läinud, enda teada pole mind keegi löönud, see ei näe eriti kena välja ja see segab ka hingamist, paremast ninasõõrmest käib enamus õhk läbi, vasakust peaaegu üldse mitte. Otsisin netist kah sarnaseid sümptomeid ja sain siis teada, et "septoplasty" on ilmselt see mida mul vaja on aga palju selline asi eestis üldse maksab ja kas haigekassa toetab seda?
Hea küsija, seda mis Teil viga ja mida vaja teha, otsustab siiski kõrva-kurgu-ninaarst, mitte „dr. Google“! Pöörduge palun spetsialisti poole, kes teie nina üle vaatab, ilma nägemata ja kirja teel ei ole võimalik kahjuks aidata.
Kuivharjamine kasvaja eemaldamisel
Tere! Sündisin seljal oleva suurema sünnimärgiga, mis aasta tagasi analüüsiti healoomuliseks kasvajaks ning eelmine aasta mai kuus eemaldati. Küsimus: Kas ma tohin oma keha kuivharjata või on see keelatud 8 aastat igasuguse kasvajaga tuvastamisel ja eemaldamisel. Olen lugenud, et kuivharjamine on vastunäidustatud vähiga, aga kas ka sellise väikse kuni sentimeetrise läbimõõduga healoomulise kasvaja korral, mis on eemaldatud juba aasta aega? Tänades!
Hea küsija, kui nahal ei ole antud kohas mügarikke, esilevõlvuvaid arme ega muid ebatasasusi, siis ei ole vastunäidustusi.
Mure.
Tere, pöördun teie poole murega. Kukkusin 3 kuud tagasi kodus trepist alla kuna aste oli libe. Maandusin lõpuks puusale . Polnud nagu häda midagi peale selle et puus oli valus ja sinine . Jätkasin oma igapäevaseid trenne. Aga järgmine hommik enam voodist naljalt ei tõusnud...selline närvi valu oli puusas ja jalga alla saada oli tõsine raskus. Sain kuidagi tööle. Kuna töötan mustamäe haiglas asuvas lillepoes siis meil käib ka palju arste. Uurisime ortopeedi käest et mida teha ...vastus et trennile ei ja see võtab kõik aega. Tunda andis ikka koguaeg.... 3 kuud on möödas ja jõulude aeg võtsin 7 km jalutuskäigu perega ette ....ja taas olen alguses ..närvivalu lööb põlveni välja nii et käimisega tekib raskusi .Läksin siiski perearsti juurde ja sain 26.01 ortopeedi juurde aja et välja selgitada mis see sellist valu siiski põhjustab. Täna hommikul tõustes liigutada lausa võimatu pisar silmis ... Küsimus ....kas peaksin siiski pöörduma homme emosse või ootama 26.01 ??? Ette tänades,.
Hea küsija, vana trauma ägenemised füüsilise koormuse tõttu, on alati esimesel võimalusel arstile pöördumise näidustuseks, seega liikumistakistuse ja nii tugeva valu korral on teil loomulikult õigus pöörduda EMO-sse ja seda esimesel võimalusel.
Tsüstiline fibrioos
Tere! Minu lapsel avastati 2014.a. geneetiline haigus nimega tsüstiline fibrioos .Ta on 6 aastane aktiivne poiss,hetkel ei saa ta veel aru ,miks ta terveks ei saa.Olen nüüd sellega leppinud ja uurinud palju kirjandust.Soovin siin alustada teemat ja otsida veel eestis sellist haigust põdevaid inimesi ja lapsi!!Nägin eelmine aasta ETV pealt saadet,kus oli ka juttu minu lapse haigusest ja seal räägiti et on olemas ravim nimega Calaideko( kirja pilt võib erineda),mis siis pidi lõhustama kopsu tekkinud lima.Soovin teada kas Eestis on selline ravim juba olemas? Ja kas vatab ka tõele kirjanduse läbi jooksnud jutt,et sellist haigust põdeval inimesel on eluiga kõigest 31 a.? Tänan !!!
Hea küsija, Kalydeco on Eestis registreeritud ravim, mis sisaldab toimeainena ivakaftoori. Seda turustatakse tablettidena (150 mg). Kalydecot kasutatakse tsüstilise fibroosi raviks 6-aastastel ja vanematel patsientidel, kellel on CFTR-geeni (tsüstilise fibroosi transmembraanse juhtivuse regulaatorvalku määrava geeni) G551D mutatsioon, muu Teie küsitud info on internetist lihtsalt leitav ja mina perearstina ei oma piisavalt pädevust antud ravisse sekkuda.
Probleemid urineerimisel
Tere, minu mure on järgmine - olen kolm aastat käinud järjepidevalt perearsti juures - probleemiks põiehädad. Nimelt esiti väljendus see nagu põiepõletik - valus pissida ning pidev vajadus wc's istuda, torkiv valu alakõhus. Vere- ega pissiproov pole nende kolme aasta jooksul korras olnud kordagi. Olen saanud erinevaid AB kuure. Kaks nädalat ühed rohud, uued proovid ning kohe järgmised tabletid peale, sest proovid pole ikka korda läinud ning kohati on tulemused isegi halvemad olnud. Ühel hetkel keeldusin AB kuuridest, kuna tundsin, et need kurnavad organismi nii, et tekivad igasugused muud haigused. Muud nähud (a'la väsimus, peavalud jms) kadusid pärast tablettidest keeldumist mõne aja jooksul, kuid põiehäda jäi. Perearst saatis mu naistearsti juurde - käisin ära, sealt öeldi, et kõik on korras. Nüüd edasi polegi enam midagi toimunud. Kuna ma tablette ei taha jätkuvalt, elangi lihtsalt nii, et kui valutab, siis lihtsalt kannatan. Ma tahaksin väga teada, et kas oskab keegi soovitada, kuhu võiksin pöörduda või kus abi otsida, sest ma olen väsinud sellest, et iga päev on hirm selle ees, et on paha. Ma ei julge wc'ski käia, sest teinekord - isegi siis, kui pole ühtki valu- ega iiveldushoogu on uriinis veri. Lisandunud on veel probleem sellega, et kohati ei suuda ma kontrollida põit - ehk teisisõnu - ma ei tunneta, kui tuleb häda ning teadagi, mis siis juhtub - see tuleb lihtsalt püksi! Olen 27 aastat vana. Ja ma tahaksin tõesti lõpuks terveks saada - julgeda minna wc'sse või külla nii, et tean - mu uriinis ei ole verd ning ma ei lase end suvalisel hetkel täis või ei hakka mul niimoodi kõht valutama (alakõht tõmbub kuidagi krampi ja ajab üleni higiseks vms), et olen sunnitud veetma õhtu wc's oma sisikonda välja öökida püüdes (ehhki midagi ei tule ka, lihtsalt kohutav iiveldus on). Need viimased hädad: iiveldus ning põiepidamatus on tekkinud hiljuti. Verd olen pissinud vahelduva eduga aasta jagu - vahepeal on nii nagu ikka ja paistab, et kõik on korras, teinekord selline...hele veri (ei oska muudmoodi seletada). Mis selliseid asju põhjustab? Aitäh!
Hea küsija, Minu soovitus Teile: tänapäeval ei pea antud hädasid kannatama! Alustuseks vajalik lasta teha uriini külv, kui olete olnud vähemalt 7 päeva antibiootikumi vaba ja kindlasti uroloogi konsultatsioon koos ultraheliga, ning vajadusel edasised uuringud otsustab eriarst ultraheli ja külvi põhjal.
lima sooles
köva roojaga on rooja peal ja rooja vahel lõnga jämedune valge niitjas lima moodustis. vahel on limaniitide pundar. oleks nagu kera ja sellest hargnevad harud igasse ilmakaarde.
Hea küsija, Põhjuseks võib olla soole mikrofloora büsbilanss või ka suurenenud piimatoodete tarbimine jne. Jooge rohkem ravimteesid (pune, naistepuna, kummel) ja tehke 7 päevane ravikuur probiootikumiga (Enterol, bifolac vms). Kui leid ei vähene või nädala jooksul ei kao, siis pöörduge perearstile.
polüartroos
Tere! Diagnoos on polüartroos.Kas on õige,et selle diagnoosiga ei saa taotleda puuet?On tegemist reumaatilise haigusega.Artriidiga aga saab. Sümtomid on samad ja ei ole võimalik teha füüsilist tööd,ei talu koormust.Pole võimalik isegi töötada 8 tundi püstijalu. Ette tänades ja vastust oodates.
Hea küsija, puuet saab taotleda iga haigusega (ka vaimu puudega). Kui Teie enesetunne ei võimalda igapäevast tööd teha, siis palun kontakteeruge oma perearstiga, Tema annab Teile edasised juhised.
Valud rinnus
Tere! Mure on järgmine tunnen pistvat/pussitavat valu paremal üleval rinnus kui kõvemini sisse hingata suureneb valu märgatavalt. Seistes valu nii suur pole kui istudes või lamades. Valud kestavad umbes 40 minutit ja esinevad nädalas kolm või rohkem korda.
Hea küsija, siin tasub ennekõike mõelda roidevahe närvi põletikule! Kas olnud traumat? Noorematel võib esineda nn „kopsuvalu“. Igal juhul prooviravi ibuprofeeni 400mgx3 ja MagneB6 nädala jooksul. Kui ei taandu või süveneb, siis edasi perearstile!
Minestamine
Tere Juhtus eile selline lugu, kus ma minestasin/kukkusin kokku 2 korda. Tegin trenni nagu tavaliselt, jõudsin nii umbes 10 minutit teha kui ma tundsin et pea käib veidi ringi, istusin maha ja hakkasin muude asjadega tegelema, järsult tundsin kuidas pea muutub selliseks raskeks, korraga hakkas väga paha olla, väga imelik oli olla. Mõtlesin, et lähen voodisse pikali, kukkusin voodisse ja mõtlesin et kas see oligi nüüd minestus või pidingi nii kukkuma, igatahes lebasin seal nii umbes 2-4 minutit. Peale mida mõtlesin et lähen külma dushi alla aga teel vannituppa kukkusin kokku uuesti, seekord põrandale pikali. Lebasin siis veel migni paar minutit, püsti tõustes tundsin jälle, et kõik kordub taas, pea on selline imelik jne. Läksin siis 20minutiks voodisse, peale seda sain käia dushi all ilusti ja muid toimetusi teha, imelik tunne oli kogu aeg kuniks tänase päevani on mul pea kuidagi imelikult uimane. Sõin hommikuhelbeid hommikuks. Samas ma olen ilma söömata ka trenni teinud, vahest isegi tunde järjest. Ma ei saaks öelda, et too päev oleks minuga midagi erilist lahti olnud. Kas see võib olla midagi ohtliku?
Hea küsija, lugedes kirja jääb mulje nooremast inimesest. Eelkõige tuleks välistada madal vererõhk ja madal hemoglobiini tase. Kindlasti visiit perearstile. Mina soovitaks kindlasti ka koormus EKG tegemist!
eesnääre
Kus tehakse Tallinnas eesnäärme massaaši?Kas peab olema ka arsti saatekiri?Aitähh!
Hea küsija, kui tegu on meditsiinilise probleemiga, siis sooritan pöörduda uroloogi vastuvõtule, kes siis vajadusel määrab vajaliku potseduuri.
hsv
Kui partneril (naisterahvas) on diagnoositud hsv-2, siis kas oraalseksi võib teha või peaks sellest pigem hoiduma. Kas hsv-2 võib nakatuda ainult sugulisel teel?
Hea küsija, viirus paikneb siiski organismi närviganglioneis ja nakatumine võib toimuda kogu organismi limaskestade (vere) kaudu.
Probleemne suguelu
Tere! Minul selline mure et juba pea 10 aastat pole saanud elada täisväärtusliku suguelu ja pole saanud seda pakkuda ka oma abikaasale. Asi nimelt selles et mul avastati 4 aastat tagasi endomedrioos 3 aste.....olen viljatu tänu sellele aga ravi sellele pole. Sexsi isu pole üldse ja ei saagi sexida kuna on valus ja orgasmi ka ei saa. Mida üldse teha annaks et oleks võimalik sugu elu normaalselt elada. Ettetänades!
Endometrioosi korral on tõesti nõnda, et suguakt võib olla valulik, mis siiski on enamasti just menstruatsiooniga seonduv sümtomaatika. Juhtub, et haiguse tagajärjel tekkinud liitelised protsessid ja/või tsüstid tekitavad valu ka menstruatsioonivälisel perioodil, kuid tihti on hoopis nii, et enam saab suguaktil häirivaks valukartus kui reaalne valu. See omakorda tingib seksuaalsoovi alanemise ja orgasmiprobleemid. Nii reaalne valu kui ka valukartus on ravimitega taandatavad. Samuti saab tõsta medikamentide abil seksuaalsoovi ning orgastilisust. Oleks mõistlik käia ära seksuoloogi juures, aga siis tuleks selgelt eelistada spetsialisti, kellel on arstiharidus, sest retseptiravimite rakendamine mingi perioodi vältel on ilmselt vältimatuks.
Larüngiit
Mul diagnoositi neelupõletik ja peale 3 antibiootikumi võtmist see kadus.Aga köha tuli tagasi ja jäi.Nüüd köhin juba mitu kuud,kirjutati küll mulle astelpaju-saialille spray aga see pole tulemusi andnud.Kõri ega neelamine valusad pole.Pole tehtud ka kurgu limauuringuid.Mida teha?
Hea küsija, Kui köha üle 2 kuu ja kroonilist nohu ei ole ja samuti välistatud allergiline köha, siis võiks ikka teha röntgeni ja uurida vereanalüüsis Mükoplasma ja Klamüüdia IgM tüüpi antikehi. Seni aga kui köha on kuiv (ilma erilise rögata), siis soovitan vältida rögalahtisteid jms vaid kasutada Cocodamoli 1 tablett 3 korda päevas.
iiveldus
Tere minu mure selline,et enne mensest 10 päeva hakkasid rinnad valutama ja tekkis iiveldus.nüüd algas menses aga mitte rohke veritsusega ja ikka iiveldab hommikuti ja rinnad pole enam valusad.kas olukord on tõsine ja peaks kuskile arstile minema? ette tänades
Hea küsija, Günekoloogil peaksite käima regulaarselt (sõltumata kaebuste olemasolust)! Antud kaebustega ei peaks Te samas kindlasti kiirkorras just günekoloogile pöörduma. Ärge alahinnake oma perearsti, kes tihtipeale aitab ka lihtsamaid günekoloogilisi probleeme lahendada. Tema on esialgu õige inimene läbivaatuse/vestluse käigus otsustama, kas vaevused vajavad ravi või günekoloogi visiiti. Kirja teel sellele probleemile vastust anda ei saa kahjuks.
Parasiidid
Kas vermoxi võtmine mõjutab kuidagi 16.a diabeetikut? Aitäh.
Hea küsija, Iga parasiidi vastane ravi peab olema põhjendatud. Niisama pole mõtet Vermoxi anda (kuigi on käsimüügis ja ohutu). Seega, kui arst on määranud, siis võitegi manustada vastavalt ettekirjutusele.
intervalliga kõrge palavik ja põletiku näidud.
Tere. Mul mure 2.a pojaga kellel on juba viimased 2 kuud tervisega mured. Nimelt sai ta sellest sügisest lasteaeda pandud. Ma ei tea kas se midagi muudab aga tegemist on kaksik pojaga. Teisel poisil nagu erilisi tervise hädasid ei ole. Tegemist on siis kõrge palavikuga 38.7-38.9, perearstil käies on võetud põletiku proove mis on olnud ka koguaeg kõrged. Raviks on lapsele määratud antibiotikume amoxicillinmis aitab suhteliselt ajutiselt. Sest maksimaalselt nädala saab laps pärast paranemist lasteaias käia ja siis on jälle kõik otsast peale.
Hea küsija, siin jääb meili teel ravist väheks. Osadel lastel ongi lasteaia algusaastatel sagedased külmetushaigused. Oluline on, et antibiootikum ainult vajadusel! Põhiline ikka kogu muu toetav ravi, mida seletab Teile perearst. Ka pikemad kodus olemised käivad sinna alla, et laps saaks täielikult taastuda eelmsiest haigusest. Siis väheneb ka tõenäosus, et uus viirus nii kergelt mõjule pääseb. Kindlasti uurida adenoidide suhtes.
Tõmblused kõhus
Kõhus on hakkanud tõmblema.( umbes 3 nädalat) lisasin pildi: täpselt keskel, valusid ja muid hädasid ei ole. 22. okt oli emaka eemaldus operatsioon, kas võib sellest olla. Kas peaks muret tundma.
Hea küsija, kui väljaheide on normis ja kõhugaase tavalisest rohkem ei esine, siis võime jah seostada operatsioonijärgse haavade paranemisega. Tekivad tahes tahtmata operatsiooni haavade sidekoestumised ja liited, mis siis võivad ka „tõmblusi“ põhjustada. Sel juhul võiks proovida Nospa 2 tabletti korraga kolm korda päevas (kui kohest efekti ei saabu, siis pole mõtet edasi tarvitada)
cutis marmorata
Tere, sündisin cutis marmorata nahaga ning tõenäoliselt eeldati, et probleem laheneb kasvades. Olen praegu 24-aastane ning see on siiski tugevalt mõjutamas mu igapäevaelu - lööb välja eelkõige väga tugevalt jalgadel ning kätel (näol, seljal, kõhul ei esine). Kas ja kuidas on üldse selles osas võimalik midagi teha? Nagu selle sümptomi puhul ikka, siis eelkõige tuleb see tugevalt välja just külmemal perioodil, aga tegelikkuses on väga tajutav ka suvel ja isegi kui keha on soojas. Suur aitäh vastamast!
Hea küsija, Kahjuks ongi need haiguse sümptomid ja spetsiifiline ravi puudub. Soovitaks vältida külma ja tuult. Kindlasti toituda mitmekesiselt ja vältida ärritavaid toiduaineid (piprad, vürtsid, tsitruselised, gaseeritud joogid, ka liigsoolased, praetud, liigmagusad). Soovitan kasutada ka nahakaitsekreeme kui liiga kuiv nahk. Kaudse ravimina võiks aidata pikemaajalisem Carsil tablettide tarvitamine, mis toetab maksafunktsiooni. Ka taimsed rahustid (palderjan, humal) Lauri Laas perearst
Kilpnäärme alatalitlus
Tere. 36 aastat tagasi opereeriti minul kilpnääre täielikult. Olen tarvitanud L-Thhyroxini praegu 1 tbl. ööpäevas. Tönase seisuga vereproov näitas 0,3.. Meil tekkis pereõega erinevad arvamused -kas vähendada ravimiannust või suurendada. Mul on tekkinud juba ammu nõrkus, väsimus,liigese-ja lihasevalud, külmakartus kaalu tõus on õnneks pidama jöönud,aeg-ajalt kare ja kähisev hääl. Suhkruhaiguse avastasin ise 7 aastat tagasi.Ka selle vastu on ravimid. Ette tänades.Elve
Hea küsija, Saan kirjutada, mille jaoks mingi analüüs. Kahjuks ilma dünaamikat jälgimata analüüse hinnata ei saa. Lugedes Teid vaevavaid kaebusi peaksite ikka koheselt perearsti vastuvõtule pöörduma. Patsient ei pea kannatama valusid!
suu ja keele imemine
mul on väga häiriv harjumus, ma kogu aeg imen keelt või suud seespoolt.keel ei seisa suus üleüldse paigal, kogu aeg lasen mööda hammaste sisekülgi. välja see ei paista, aga on endale väga häiriv. olen naine 51 aastane.kuhu pöörduda või mida teha?
Reeglina on selliste häirete põhjuseks sisemine ärevustunne, mis ilmselt leiab oma väljenduse ka muus käitumises (?). Seda saab siiski ravimite ja psühhoteraapia abil taandada. Ega siin muud head nõu ei saa olla – tuleb pöörduda psühhiaatri poole, et probleem ei süveneks.
Kael kange
Tere, mul on viimased päevad olnud kael väga kange, katsudes valus pole. Kurk iseenesest ei valuta ning neelates ka valus pole. Kurgus on nii, et kui neelatan, siis nagu mingi asi segaks neelamist(nagu mingi tükk oleks, mis neelates alla läheks, aga tegelt ei lähe). Ja on tulnud ka kuiv köha. Veel kui hingan sügavamalt ning suu lahti siis oleks nagu kurgus ka tunda midagi. Mis see olla võib? Viirus?
Hea küsija, pigem jääb kahtlus refluksöesofagiidile. Eesti keeli maohape satub söögitorru. Teiseks sarnane ka neeluprk seeninfektsioon. Kuna ravi erinev, siis arsti külastamisest pääsu pole.
Ülaseljas ja rindkeres valud
Tere! Mure järgmine. Kuu aega tagasi lõi valu ülaselga ja rindkeres kolmnurka. Tunni möödudes valu kadus. Siis lõi uuesti valu kaks nädalat tagasi öösel samadesse kohtadesse ja kadus samuti kuskil tunni möödudes. Ja nüüd lõi eile öösel taas selline valu ja sümptomid samad. Mis võib selle tekitada,kas peaksin kuskile uuringutele minema? Infoks veel nii palju,et sünnitasin 1,5 kuud tagasi. Imetan last. Kas võib olla selle põhjuseks nt et rinnad raskemad või et kannan pidevalt rinnahoidjaid peal ja keha ei saa hingata?
Hea küsija, Palun Teil kindlasti pöörduda perearsti vastuvõtule kuna täiendavaid küsimusi ja vaatamist ning katsumist eeldavaid asju on kirjutamiseks liialt palju. Tõenäoliselt pole seisund ohtlik, aga alarmeeriv kindlasti.
Tere!
Ma sooviksin teada, mis mul viga võib olla, kui mul on jalgades lihaskrambid, unetus ja tumenenud uriin.
Hea küsija, Peamine tumeda uriini põhjus on sapiteede häired. Aga ka teatud ravimid. Ei teeks paha uriini analüüsi kontroll koos vereanalüüsiga (mis täpsemalt otsustab perearst). Mis puudutab unetust ja lihaskrampe, siis vajalik põhjalik anamnees ja kindlasti kohene ravi unetuse tõttu (kui uni korras, siis võivad ka krambid kaduda)
punased punnid/laigud peenisel ja eesnaha all.
Tere ma olen Sander, mul on mure. Millest tulevad punased punnid/laigud peenisel ja eesnaha all ?Kaks kuud tagasi tuli väike punane laik peeseise eesnaha alla, se mind ei häirinud, aga nüüd kaks nädalat tagasi tulid palju väikseid punaseid punne peenise eesnaha alla, millest on tegu, kas viirus või haigus, mida saab ravida? Palun abi, ma ei julge ennem vahekorda minna.
Vahel ilmneb lööve allergilisest reaktsioonist kondoomile, mõnikord on see tingitud seentest, aga võimalusi on veel mitmeid. Paraku on üsnagi võimatu sellisel viisil diagnoosi panna ja ravi määrata. Pöörduda võiks esmalt peretohtri poole, kes oskab suure tõenäosusega probleemi lahendada või saab ka tarvidusel suunata edasi nahaarstile või androloogile.
Südamerütmihäired ja mineraalid.
Tere, nimelt on mul probleeme südamerütmihäiretega, arütmia ja tahhükardia. Lisaks on mul ärevuse ja stressiga probleeme. Olen lugenud magneesiumi ja tauriini abistavast toimest. Magneesiumi ja tauriini puudus pidi just selliseid sümptomeid põhjustama. Süda on mul kontrollitud ja kõik pidi korras olema. Ostsin nüüd hiljuti endale magneesiumkloriidi soola ja teen sellega jalavanne, mõjub tõesti rahustavalt. Küsimus oleks nüüd selles, kas ma võin lisaks jalavannidele võtta tableti kujul toidulisandina juurde veel magneesiumi ja tauriini. Või võib tekkida ületoos magneesiumist?
Hea küsija, Osaliselt on Teie mõte õige, kuna tauriin on organismile tingimuslikult oluline, mis tähendab, et näiteks tugeva stressi või füüsilise kurnatuse korral hakkab organism eraldama tauriini, sest selle taastootmine organismis on nendel tingmustel võimatu. Tauriin osaleb sapphapete sünteesis, südamelöökide regulatsioonis, aju neuronite ja kesknärvisüsteemi tegevuses, membraanide stabiilsuse säilitamises ja nägemises. Ta on antioksüdant ja soodustab kahjulike ainete eemaldumist organismist. Teisalt ei sobi tauriin Teie rütmihäirete tõttu. Küll on kaheldav magneesiumi imendumine jalavannidest, seega soovitan täiendavalt B grupi vitamiine kompleksis magneesiumiga. perearst Lauri Laas
Rasestumisvastane vahend
Tere! Mul oleks plaan hakata kasutama vaginaalrõngast. Olen lugenud, et enne rasestumisvastase vahendite kasutamist tuleb nõu pidada arstiga, kuid küsimus oleks selles, et kas ma peaksin pöörduma naistearsti või oma perearsti poole?
Hea küsija, mõttekas on konsulteerida siiski naistearstiga, kuna tema oskab välistada rasestumisvastaste vahendite puhul günekoloogilised jm vastunäidustused. Korduvretsepti saate loomulikult edaspidi ka oma perearstilt kui soovite.
tere.
TERE. Mul suur mure oskate õelda kas peaksin arsti juurde kontrolli minema kuna mul on kubeme piirkonnas mingu punn mis on umbes kaks nãdalat piinanud. Punn ûmberringi sûgeleb ja on naha sees kas saate ôelda mis see tãhendab?? Ja algul oli hãstk vâike kui avastasin. Núùd suht isegi pãris nãhtav ûritan pildi ka saata :) ? Oleks tânulik kui útlete mida tegema peaks. Ma ei tea kas saite pildid kãte. :) jâãn tagadisidet ootama.
Hea küsija, ilma nägemata selliseid asju diagnoosida üldjuhul ei ole võimalik. Mis ka seal ei oleks, kaldun arvama, et kiire käik perearstikeskusesse lahendab Teie probleemi.
Laiguline ja sügelev laps!
Tere! Mul selline mure, et 3aastasel tütrel ilmuvad aegajalt nahale lööve, ehk kui ma nüüd hoolega mõtlen siis eelmine kord oli vara kevadel ja järgmine nüüd. Lööve on punane ja laiguline ning sügeleb. Asub kaelast alla poole. Kehal, tagumiku peal, põlveõndlates, jalgadel. Laigud on karedad, osad tumedamad punased ja osad heleroosad. Pisut ka sügelevad. Mis see võiks olla ja kuidas ma saaksin oma last aidata? Aitäh! Anneli.
Hea küsija, tõenäoliselt on tegu dermatiidi ehk siis nahapõletikuga. Hea tava näeb ette perearstile lapse ettenäitamise ja diagnoosi ning ravi määramise.
KONDÜLOOMID
Tere, sain teada, et mu päraku pinnal asetsevad kondüloomid, mis sügelevad aeg-ajalt. Mu küsimus on, et kas nende leevendamiseks on võimalik apteegist osta mingit geeli või muud leevendavat toodet, ilma et ma peaks minema arsti juurde retsepti tarbeks.? Kas müüjakse ilma retseptita neid tooteid ja kui jaa, mis nendeks on, sooviks toote nime teada.? Tänud, Marju
Kuigi kondüloomide teke pärakuava ümbruses ei ole välistatud, siis tõenäolisem on, et isepandud diagnoos ei pea paika ja tegemist on hemorroididega. Sõltumatuna diagnoosist tuleks pöörduda perearsti poole, kust võib saada abi ja vajadusel saatekirja proktoloogile (spetsialist, kes tegeleb selle piirkonna probleemidega).
Valud kõhus
Kevadel hakkasin tundma valusid paremal pool, roietekaare all. Hiljem levis valu ka selga ja oli tunne nagu valust vöö oleks ümber..Vahepeal olid valud eriti tugevad ja kõht tõmbus krampi. Perearst suunas mind eriarstile, seal tehti väga põhjalik uuringud - gastroskoopia, ultraheli, kompuuteruuring (kopsud,magu,emaks jne). Lisaks veel väga ebameeldiv sooltesh jämesoole uuring., tehti ka 11 vereproovi. Kõige selle vastus oli üldjoontes see, et olen terve inimene v.a. ehk mõned vanuselised (olen 66 a-ne)muutused, mis on normaalsed.Olen ise hoidnud ennast toiduga, mis tähendab, et söön ainult väga lahjasid toite. Ma ei suitseta ega tavita alkoholi. Kogu selle aja kevadest kuni siiani võtan igapäevaselt käsimüügist saadavat rohtu Omep-Uno. Mulle tundub, et see leevendab natuke valu. Arst kirjutas mulle lisaks veel Duspatalini, see pidavat spasme ja valu vaigistama. Mingit muud ravi mulle ei soovitatud. Ja mingit kindlat duagnoosi mulle ka ei pandud. Ja nii olengi kogu aeg valudes, mis mõnikord annavad järele, kuid mõnikord on nii tugevad, et pean heitma voodisse. Süüa midagi natuke paremat praegusest toiduvalikust ma ei julge. Ise olen aru saanud, et ma ei talu üldse rasvast ja teravamaitselist toitu.Ka korraga palju söömine tekitab raske enesetunde. Praegu on nii, et justnagu oleksin spetsialisti juures käinud, kuid loodetud abi ikkagi saanud ei ole. Väga raske on elada pideva valutundega. Ma ikkagi ei saa pidada õigeks ja leppida sellega, et suhteliselt "terve"inimene peab igapäevaselt taluma valu. See ei tohiks ju olla normaalne ka vananedes. Nii mõtlesingi teile kirjutada. Mida te soovitate mul edasi teha? Kas võiks olla abi sellest, kui palun mõnel teisel eriarstid vaadata mulle tehtud analüüse ja öelda ka oma arvamus. Jään ootama teie soovitusi
Hea küsija, Olen Teiega nõus. Kirjast ei selgu, kas uuriti piisavalt pankreast ehk kõhunääret (annab vöövalu ka seljas!). Algpõhjus võis olla sapiteede probleem näiteks, mis lahenes iseenesest. Paneksin Teie asemel end gastroenteroloogile kirja. Seni prooviks enne sööki Mezym fortet ja ei põlgaks ära tavalisi NoSpa tablette 2x3 ja OmepUno vahetaks sarnase Pantoprazoli 40mg tableti vastu kord päevas. Veresuhkru kontroll! Süüa sagedamini väikeste kogustega. Ja kui ka unehäired ja kurnatus kroonilisest valust, siis võiks enne und tarvitada 7,5mg Mirtazapini ja vähemalt 4 kuud. (lõõgastab väga hästi kogu organismi) Head paranemist soovides, Lauri Laas Perearst
Sünnimärk
Tere. Viimasel ajal on mul sünnimärk muutunud kõrgemaks ja ümber on tulnud ka mingi.. moodustis. Lisan ka pildi. Kas peaksin muret tundma?
Hea küsija, palun pöörduge nahaarsti poole, kes selle sünnimärgi üle vaatab. Pildi järgi ei ole võimalik nahahaiguste puhul kindlaid vastuseid anda. Iga sünnimärk, mis selliselt muutunud on, vajab kontrolli! Pöörduge palun nahaarsti poole esimesel võimalusel.
Tugevad peavalud
Tere, mul on selline mure, et juba pikemat aega olen täheldanud, et kui vabadel päevadel vabalt magada, siis päeval hakkab pea valutama. See tähendab umbes 10 tunnist und. Seda isegi siis, kui nädala keskel on umbes 7-8 tundi magatud ja see vaba päev, kui võiks kauem magada on üks ainuke vahepeal. Tihti on peavalu õhtuks nii tugev, et ei kannata ühtegi eredat valgust, heli ega lõhna, ka iiveldust esineb. Nooremana on tehtud mul pea uuringuid, tulemuseks oli, et kuna midagi muud ei leitud, siis on migreen (see oli konkreetselt arsti diagnoos). Siis esinesid peavalud iga nädalaselt, koolinädala lõpus. Nüüd on neid tugevaid peavalusid harvem, ent tihti just siis kui veidi kauem magada. Kas selline asi on normaalne, või võib see peita endas mingit suuremat probleemi?
Hea küsija, Alustan tagant. Siin on olulised perekonna anamnees, vanus, sugu, harjumused, ka magamisel patjade kõrgu, mis leevendab valu (ka valuvaigistid, ravimite kasutamine) jne. Ka saan aru, et kui viibite kodust eemal ja magate vähem, siis peavalud puuduvad. Tehke see kõik endi jaoks selgeks ja soovitan kogutud infoga konkreetselt neuroloogi poole pöörduda!
Kuhu arstile peaks minema?
Mul ei ole perearsti ja ma tõesti ei tea kuhu peaksin sellise imeliku murega pöörduma. Lisasin pildi sellest, mis mulle muret teeb. See asi hakkas moodustuma sinna umbes pool aastat tagasi. Ma ei tea mis see on, miks see tuli ja kuhu ma minema peaks? Valu see asi ei tee. Ette tänades...
Tere, kahjuks ei ole lisatud pilti. Võite proovida uuesti pildi lisada. Kui tegemist on moodustisega nahal, siis tuleks pöörduda nahaarsti poole.
allapissimine
Tere. 6-aastane laps pissib alla igal ööl (1-2 korda) ja ka lõunaune ajal päris tihti (peaaegu iga päev). Kuiva perioodi ei ole olnudki, nii on olnud alates mähkmete ärajätmisest. Me ei ela Eestis, elukohas probleemi ei nähta ja uuringuid tehtud ei ole. Soovin teada, kas ja kuidas pääsen lapsega Eestis (Tallinnas) eriarsti /lastearsti / spetsialisti vastuvõtule, kui ei ole ravikindlustust?
Hea küsija, valige internetis endale sobiv arst ja raviasutus ja küsige tasulist vastuvõttu. Peate last julgustama, oluline on mitte lasta tal end ebamugavalt tunda ja pange potile enne und ning tunnike varem ei anna juba juua. Tehke seinale ruutudega kalender ja igahommik kui ärkab märjalt, tehke suunurgad alla päike, kui kuivalt – suunurgad üles päike. Ka vältige pissileajavaid mullijooke, arbuusi jne
kõrvavalu
Mida teha kaela-ja kõrvavalu korral?Jube valu kaelas ja see lööb nii kõrva.Nohu ei ole.Ma ei oska midagi peale soojashoidmise teha,valuvaigisteid ei ole ja ma ei julgeks neid võttagi kuna annan lapsele veel natukene rinda.Olen täitsa hädas.Mees sõitis ootamatult ära,autoga ma ise ei sõida ja suht keeruline on lapsega linna minna.Kardan,et eelmine päev lapsega jalutamas käies sai kõrv tuult.Mul on selles paremas kõrvas ka varem olnud põletik ja peale seda ikka aegajalt tuikab valutada.Kas mul võib lihtsalt olla tugev närvivalu kõrvas ja kaelas või on oht, et jälle kõrvapõletik?Òösel jubedamalt teeb eriti keal valu.Ega kõrv ka ikka valutab.Mis ma esmaabina teha saaksin?Lihtsalt soojas hoidma?
Hea küsija, kui soovite last rinnaga toita, siis võite julgelt tarvitada paracetamoli 500mg neli korda päevas ja sall kaela ja ilma mütsita välja ei lähe!
raskused erektsiooni tekkimise ja/või püsimisega
probleemiks on raskus erektsiooni tekkimise ja/või püsimisega. Kas võib kahtlustada mingit haigust või on mingi muu lahendus mida võiks proovida. Arstil on käidud ja öeldi, et kõik on korras ja haigused puuduvad.
Üsnagi kindel, et kehalise tervise osas on kõik korras – kui see ei oleks nõnda, siis ei ilmneks erektsiooni ka väljaspool konkreetset seksuaalset situatsiooni. Samas ei tähenda kehaliste häirete puudumine, et probleem peaks iseenesest lakkama. Pigem kipub see iga järgneva ebaõnnestumisega süvenema. Enamasti on sellistel juhtudel vajalik väike arstilkäik ja ravimite tarvitamine mingi perioodi vältel.
Põse valu ja paistetus
Tere, umbes kuu tagasi läks parem põsk tursesse. Kahtlustasin et ehk on tegu hammastest tekkinud probleemiga kuigi ükski hammas ei valutanud. Käisin hambaarstil ja arst kirjutas välja Doxy-M tabletid. Mingit tulemust need ei andnud. Hiljem eemaldati ülevalt parem tarkusehammas ja selle kõrvalt järgmine hammas. Endiselt muutusteta. Haavad paranevad ilusasti. Käisin perearstil kes röntgeni ülesvõttel põletiku ei leidnud. Kirjutati välja Amoxicillin´i tabletid 750mg. Tulemusteta. On saatekiri LOR arstile, aeg 06 okt. Põsk otseselt ei valuta vaid on selline tunne nagu mingi liikumine toimub seal sees. Keelega üle ülemise huule tõmmates on põses kõdi tunne. Õhtuks hakkab parem silm veidi valutama või läheb tuimaks ja nagu mingi kile tuleb ette. Otsest peavalu ei teki kuid aeg ajalt on meelekohas torked mis ulatuvad kuklani. Suulagi on lilla ja ja kurk veidi punane ja nagu kollased jutid oleksid seal. Lisaks veel et mul on parem nina pool tänu traumale kõver ehk siis nagu arst saatekirjale kirjutas "rinoskoopial ninavaheseina kerge deviatsioon paremale. Tänu sellele on paremal ninahingamine takistatud. Sellist põseturset on ka eelnevalt tekkinud kuid see on suht kiirelt möödunud. Suht tihedalt on mul nohu. Pikali olles voolab tõenäoliselt siis röga kurku aegajalt. Sooviks hirmsasti seda põsepaistetust maha saada ehk oskate nõu anda milles asi võib olla? Lisan ka hammaste panoraamülesvõtte. PS. panoraampildil on paremal pool viimane murdunud hammas, see on ka tänaseks eemaldatud. Lugupidamisega
Hea küsija, kliinilise vere analüüs + CRP! Kui põletiku tunnuseid pole, siis arvan et antibiootikumide tarvitamine ei tule kasuks! Kas tegu pole näonärvi põletikuga? Või süljenäärmete patoloogia? Äkki teete visiidi neuroloogile!
Silmad
Käisin silmaoperatsioonil 4.septembril Silmale oli tekkinud hallkae (katarakt). Nüüd, 12 päeva hiljem, hommikuti ärgates opereeritud silm vilgub, seda umbes paar tundi. Hiljem kaob vilkumine ära. Nii on see olnud juba mitu päeva. Manustan korralikult ettenähtud rohtusid ja olen püüdnud täita muid operatsioonijärgseid ettekirjutusi. Mis see silma vilkumine võiks tähendada? Kas see on ohtlik? Mida peaksin tegema?
Hea küsija, kahjuks pean Teid ikka silmaarstile tagasi suunama.
ei tunne õiget maitset?
toit tundub mage ja veidi viha,milles viga?see on kestnud umbes kaks nädalat.olen 67a.vana.
Päris ühest vastust ei julgeks teid üle vaatamata anda. Kontrollige üle suuõõne põletike ja maohappesuse ja sapiprobleemide suhtes. Ja kas ninahingamine vaba?
salapärased pigmendilaigud kehal
tere olen tähele pannud imelikke laikke kehal,nüüd kui keha on suve jooksul päikest saanud lööb väga hästi välja see sest need on valged laigukesed kuhu pole lihtsalt päike peale hakanud ja neid tuleb juurde,kas on mingi tõsise naha haigusega tegemist või saab kodusel moel neid ka ravida et ei pea arstile pöörduma
Võtke asja rahulikult! Nahk ei taha liiga kuuma vett, ka toit tervislikumaks ja perearstilt võite küsida Travogen salvi retsepti. Tegu tõenäoliselt ohutu nahahaigusega. Kui probleem püsib või hullemaks muutub tasuks nahaarstile näidata.
mis toidulisandit kasutada liigesvaevustel
Mida ja millist toidulisandit kasutada luu ja liigesvaevuste korral.hetkeline diagnoos reumaartriit
Hea küsija, mina soovitaksin tavalisi D vitamiini õlitilku (5 tilka päevas Apovit) ja Artrüüli 750mg päevas ja pidev mõõdukas koormus!
Söögitoru või mao krambid?
Tere! Mulle teevad muret juba 2 nädalat kestvad tõmblused/ krambid/ jõnksud, mis käivad tugevalt läbi rinnaku. Mitu korda päevas. Tundub, et rohkem on neid liigutades, kui rahulolekus. Milles võib asi olla? Kui asukohta määrata, oleks nagu vasakul rinna juures söögi-ja hingetoru kandis. EKG näitas, et süda oleks nagu korras, et ei kahtlustada vahelööke. Kuigi need jõnksud nagu võimendavad südamelööke ja tundub, nagu hing jääks korra kinni. Arst kahtlustas, et äkki magu happeline ja soovitas omep 20mg. Samas valu ei tunne. Gaasid ja röhatused on muidugi sagenenud. Tänades
Hea küsija, arvan, et Teie arst õigel teel kui Omeprazol leevendab. (Arvesse tulevad ka roidekaarevaheliste närvide põletik (raviks co-codamol 1tabl.x3) ja ka nn "kopsuvalu", siis pigem Panangini koos humala tablettidega.) Alustage 10 päeva Omep 20mg x 1 ja kindlasti jälgige sagedast, väikeste kogustega neutraalse toidu režiimi. Riietuge soojalt ja vältige tugvat füüsilist, eriti kõhulihaste pinget. Ka stressist vabaks ja uni korda!
körvus vilistab
tere miks kõrvades vilistab käisin perearsti juures tehti kõrvade loputust öeldi et vilin peaks ära kaduma aga mul kõrvades ikka vilistab
Tegemist on tõenäoliselt tinnitusega. Mis on tinnitus? Tinnitus ei ole haigus. Vaid väga harvadel juhtudel võib see osutada mingile haigusnähtusele organismis, peamiselt ajukasvajatele. Tinnituse tekitajateks võivad olla pikemaajaline viibimine mürarikkas keskkonnas, kõrvainfektsioon, võõrkeha kõrvas, allergiad, mis tekitavad (või takistavad) vedelikueritust või vaigu kogunemist väliskõrvas. Ka mõningad ravimid võivad põhjustada tinnitust, nende hulgas hästituntud atsetüülsalitsüülhape e. aspiriin. Kõrvasisesed kõrvaklapid, mis on reguleeritud normaasest valjemale heliedastusele ja suunavad heli otse kuulmekäiku ilma, et see võiks eelnevalt ruumis hajuda, on üks sagedamatest tinnituse põhjustajatest. Tinnitus on samuti ealiste muutustega kaasnev nähtus, mis esineb koos kuulmislangusega. Vanusega elastsuse kaotanud veresooned on tinnituse tekkimise eelduseks. Pinged õlavöös või isegi vale hambumine võib olla tinnituse põhjustajaks. Nagu juba eespool mainitud, on siiski kõige tavalisemaks müra poolt tekitatud kuulmiskaotus. Kuna tinnitus on tavaliselt subjektiivne nähtus, on selle ulatusele raske anda objektiivset hinnangut, nagu seda saab teha kuulmiskaotuse puhul audiomeetrilste testidega. Kliiniliselt hinnatakse tinnitust patsiendi poolt subjektiivselt esitatud hinnangute põhjal alustades hinnangust “kerge”, mis ei häiri inimese igapäevast elu, kuni “katastroofiline”, kui tinnitusega kaasnevad unehäired ja raskus sooritada igapäevaseid toiminguid. Tinnitust arvatakse esinevat cą 20% inimestest 50.-st eluaastast alates. Tegelikult võib tinnitus esineda vanusest sõltumata ka tunduvalt nooremate inimeste hulgas. Kas tinnitus on ohtlik? Tinnitus ei ole füüsiliselt ohtlik, kuid võib kaasa tuua psüühikahäireid stressi näol. On palju inimesi, kes tinnituse algstaadiumis kardavad kurdistumist. Seda ei ole siiski vaja karta, sest tinnitus ei too kaasa täielikku kuulmiskadu. Teised kardavad, et pidev undamine kõrvus viitab ajukasvajale. Selline võimalus on kaduvväike ja on lihtsalt kindlakstehtav kompuutertomograafilise uuringuga. Samuti arvatakse, et depressioon põhjustab tinnitust ja seetõttu hakatakse ravima depressiooni. Tegelikult on asi just vastupidine – tinnitus põhjustab depressiooni. Mõningad meditsiinilised uuringud näitavad, et depressiooniravimid võivad hoopiski võimendada tinnitust. Hea teada! On olemas selline tinnituse eriliik, nagu objektiivne tinnitus. See on väga harva esinev ja erinevalt tavalisest tinnitusest on see stetoskoobiga kuuldav ka uuringu läbiviijale. Nagu tavaline tinnituski, on ka siin tegemist healoomulise probleemiga. Põhjuseks on: Vereringehäired, mis võivad olla tekitatud veresoonte ummistusest. Keskkõrva lihaste kontrollimatu tõmblemine. Tegemist on kuulmeluukeste liikumisulatust piiravate lihastega, mis kaitsevad kõrvu valju heli eest. Sisekõrva vigastused Vale hambumus Vere pulseerimine südamelöökide taktis läbi unearteri või kägiveeni. Väga harvadel juhtudel võib objektiivne tinnitus olla märgiks aju ümbritseva vedeliku rõhu tõusust. Allikas: http://ehealthmd.com/content/what-tinnitus Fakte tinnitusest Tinnitus on laialtlevinud probleem. Tinnitus esineb umbes 17 protsendil elanikkonnast üle maailma. Umbes 44 miljonit inimest Ameerika Ühendriikide 310 miljonist elanikust kannatavad tinnituse all. Tinnitus võib olla seotud kuulmiskahjustusega. Tinnitust kuuleb vaid selle all kannatav inimene. Seda on kirjeldatud kui tüütut ja ebameeldivat suminat, vilistamist või undamist.. Paljudel inimestel on tinnitus põhjustanud raskusi oma igapäevase eluga toimetulekus. Tinnitus võib mõjutada üldist elukvaliteeti. Tinnituse täpne algpõhjus ei ole teada. Paljudel juhtudel esineb see seoses teise põhihaigusega, nagu kõrvapõletikud, ummistus kõrvakanalis, meniere`i haigus, jne Oluline on põhihaiguse täpne diagnoos, sest sellega on võimalik parandada või vähendada tinnituse sümptomeid. Üks võimalus tinnitusega toimetulekuks on summutada tinnitust mõne meeldiva heliga.
sünniaegne hapnikupuudus
Kas on võimalik,et sünniaegse hapnikupuuduse tagajärjel ei tekigi lapsel puudeid? Kui suur on tõenäosus tervele lapsele? Millal võimalikud kahjustused ilmnevad,kuidas jälgida last ja kas on ka ravivõimalused?
Hea küsija, Küsimus liiga mahukas ja keeruline internetipõhiseks vastamiseks. Samuti ei ole nendele küsimustele ühest vastust, kõik oleneb konkreetsest juhtumist.
Ärevushäire
[i][i]Minu igapäevaelu segab ärevus-ja paanikahäire ja nendega kaasnev pidev muretsemine ja kartus, ülekeha higistamine (eriti selg), punastamine ja vahetevahel tekivad rinnaesisele punased laigud. Mida võtta ette sellise probleemiga? Olen palju otsinud ja uurinud, et sellest vabaneda, kuid ei oska kuskile pöörduda. [/i] Ettetänades[/i]
Selliste probleemide raviks rakendatakse enamasti antidepressante suhteliselt pika perioodi vältel. Tavaliselt tuleb vähemalt esialgu tarvitada lisaks teatavaid südameravimeid, mis taandavad ärevuse kehalisi väljendusi ning selliseid ravimeid, mis valikuliselt toimivad negatiivseid emotsioone ja psüühilist pingetunnet pärssivalt. Mitmetel juhtudel on vajalik täiendav psühhoteraapia. Reeglina saab asjad paika, kuid raviprotsess võib kesta aasta ja vahel kauemgi veel. Enne seda kõike oleks asjakohane perearsti juures uurida, kas näiteks kilpnäärme funktsoon on korras vms.
Tere.
Minul selline mure...kõrvad juba pikemat aega pinisevad ja kõrvad on nagu vatti täis...käisin oma perearsti juures vaatas kõrvu ,ütles ,et kõrvad seest ilusad.Kaelasooned ja õlad on väga valusad...arst pani ka nõelu aga siiamaani pole midagi paremaks läinud.kuumisega on ka viimasel ajal probleeme....mitte ,et ma ei kuuleks aga ma pean kõik üle küsima,et kas ma õieti kuulsin.Alaseljavaluga vaevlen juba 4 aasat...mille valu kiirgub kintsu ja kanda..aga sellega olen harjunud juba elama...saaks sellest kõrvapininast lahti.Kas on võimalik ,et see üldse ära kaob` Tervitades Heli.
Hea küsija, Kuna probleem Teid häirib, siis soovitan panna kirja aeg LOR arstile, kes määrab nii luu- kui õhu kuulmise. Eelnevalt ei teeks paha ka vererõhu mõõtmine ja õla-kaelasoonte pingete leevendamine.
Peapööritus
Mis võid olla peapöörituse põhjuseks noorel tervel mehel? Vererõhk on normaalne, ei suitseta, alkoholi ei tarbi. Hetkel on ajateenistuses, kus probleem ka tekkis. Nüüdseks nädal kestnud pearinglus, pole mingeid muutusi?
Hea küsija, Peapöörituse põhjuste selgitamine lähtub eelkõige inimese kaebustest ja haiguse kulu üksikasjalikust hindamisest. Piltdiagnostika on vajalik vaid raskematel ja keerukamatel haigusjuhtudel, kui kesknärvisüsteemi haaratust ei saa üksnes kliinilistele andmetele tuginedes välistada. Kaebuste laadi alusel võib peapööritus olla süsteemne või mittesüsteemne. Arstide keeli tihti tegu vestibulopaatiaga. Tegu pigem iseparaneva haigusega, mida saab raviga vaid osaliselt mõjutada. Ravimid on siiski kasulikud ägeda seisundi korral ning neid manustatakse mõni päev. Kestvamal tarvitamisel võivad nad aga tervenemist koguni pidurdada ning põhjustada ebasoovitavaid kõrvalnähte. Mõnikord tekitavad korduvad peapööritushood hirmutunnet ja nn vältivat käitumist. Sellisel juhul võib olla abi antidepressantidest. Krooniliselt avalduva häire korral on eelkõige abi spetsiaalsetest võimlemisharjutustest. Hea oleks hoolitseda ka üldise kehalise vormi eest. Soodsalt mõjub jalgrattasõit, tantsimine, ujumine.
Hirm/vastumeelsus seksi ees
Tere Dr. Rammul, sooviksin teada, kas mul oleks vaja tulla seksuoloogi vastuvõtule. Olen 35-aastane mees ja probleem on tekkinud aasta jooksul. Nimelt on mul viimasel ajal hirm vahekorra ees. Olen püsisuhtes, aga mingil põhjusel tekib mul juba alguses kramp ja soov asjaga mitte edasi minna. Mingeid ebaõnnestumisi ei ole olnud, olen püsisuhtes teist aastat. Omavahelised suhted on korras, vahel on ütlemisi, kuid ei midagi erilist. Hirm on võibolla vale sõna, tekib vastumeelsus ja ärrituvus kui mind puudutatakse. Kas peaksin tulema Teie visiidile või võib olla tegemist mööduva nähtusega?
Tere! Paraku on sellistel probleemidel pigem kalduvus süveneda, mistõttu ootamistaktika üldjuhul ei tööta. Registreeruda saab telefonil 6665125. Parimat Imre Rammul
Puugi pea jäi sisse
Tere, Avastasin täna hommikul oma tuharal imetillukese puugi. Eemaldada seda ei õnnestunud, pea jäi sisse. Millal peaksin pöörduma perearsti poole vereanalüüsi andmiseks et avastada võimalik borreoloos? Palun vastust. Ette tänades
Hea küsija, Kaldun arvama, et muretsemiseks pole põhjust. Puugipea võib lasta pereõel eemaldada. Juhul kui Teil 2-4 nädala vahel suuri punasid ringe nahale ei ilmu, siis ei ole põhjust kuskile pöörduda. Ja nn igaksjuhuhuks analüüse tegema ei pea.
Xarelto
Tere! Olen aastaid kasutanud Marevani aga sellega kaasnevad teatud piirangud mõnede toiduainete, valuvaigistite kasutamisel. Korra või kaks kuus pidi andma vere analüüsi INR - i määramiseks, et teada kuidas rohi töötab (ega veri liiga vedel ega paks ole). Praegu kasutan teist kuud Xarelto - t. Kuigi see rohi on Marevanist tunduvalt kallim, ei pidavat selle rohuga kaasnema neid probleeme mis Marevaniga. Aga ikkagi tahaks teada, kas sellele rohule on ka olemas mingi kontroll analüüs või meetod, et teada saada kuidas ja kas rohi töötab? Minu perearst väidab, et INR -i määramisest pole nüüd enam kasu ja tema ei tea kuidas Xarelto mõju kontrollida.
Xarelto toimet toit ja enamus ravimeid ei mõjuta. Kui annus püsiv, ei vaja pidevat kontrollimist! (INR-i ja APTT-d või muid hüübimisnäitajaid ei ole vaja määrata) Kui soovite, siis vajadusel ikka INRi kontroll.
luksumine
olen tähele pannud iga kord kui sööme nii hommikul,lõunal või õhtule et mees hakkab söögi aeg luksuma imelikult,nagu hingest kinni,muidu nii ei ole aga just söömisel,siis kui midagi kerget sööb siis nii ei löö see välja aga korraliku sooja söögi aeg,kas on selline tõsisem häda või läheb see üle kuidagi,olen öelnud et kui sööd äkki tõmbad õhu vahele kuid ta arvab et seda nagu pole juhtunud
Hea küsija, Võiksid siiski perearstil oma hädaga käia kui probleem viimasel ajal tekkinud. (tegu võib olla mõne maoprobleemiga jne) Seniks proovige neutraalsema toiduga (neljavilja, kaerapudrud jne) ja süüa aeglaselt, mitte rääkides ja vedlikku tarbida peale sööki.
pidev pissihäda
Tere! Minu probleemiks on pidev pissihäda. Käin vetsus ära ja juba samal hetkel tunnen, et tahan uuesti minna. Võiksin kas või iga tilga pärast uuesti minna, mis on väga väga häiriv. Mingeid valusid mul pissimisel eriti ei ole (vahel on kerge ebamugavustunne), ning verd ka pissis ei ole, mistõttu eeldan, et tegemist ei ole põiepõletikuga?! Olukord on kestnud nüüdeks 8 päeva ja algas see pärast seksuaalvahekorda, mis oli aga kondoomiga. Kuna ma viibin hetkel välismaal, siis ei ole võimalik arsti juurde ka minna. Kas võib olla, et hoolimata kondoomi kasutamisest on tegemist mõne suguhaigusega või millega võiks tegu olla? Saabun Eesti alles rohkem kui kuu aja pärast. Kas on mingeid võimalusi enesetunnet parandada? Käisin ka apteegis, kust öeldi, et neil ei ole selle vastu midagi anda, et ainult antibiootikumid, aga neid mõistagi saab ainult retseptiga. Ette tänades.
Hea küsija, vältimatu siin uriini analüüs ja kui kaebused ei leevendu lähiajal, siis arsti külastus. Alustuseks neutraalsed söögid, ravimteed (leesika, pohla), ka teatud toidulisandid (jõhvikatabletid jne). Ja oluline hoida end soojas ja mitte ujuda.
Lõhnad
Päevade viisi tunnen ninas vingu lõhna ja küllaltki tugevalt. Teised inimesed ei tunne samal ajal mingit vingu lõhna ja mõistusega võttes ei ole seda lõhna tõesti kuskilt tulemas. Küsimus: Kas see on mingi haiguslik nähe ja kas on mingi moodus sellest lõhna tundmisest vabanemiseks?
Hea küsija, antud seisund vajab siiski arsti külastust. Alustage perearstist. Oluline täpne anamnees: kas olnud traumasid, põskkoobaste infektsioon, healoomulised kasvajad jne. Mõnikord põhjus jääbki ebaselgeks ja ka vingu lõhn võib kaduda. Ei pruugi ilmtingimata olla midagi hullu.
Äge keskkõrvapõletik eakal inimesel.
Tervist. Olen 61 a naine. Põen esimest korda elus ägedat keskkõrvapõletikku, mille tulemusel olen kaotanud oma kuulmise. Spetsialisti juurde sain aja 22.juulil.....aga äkki peaks kiiremini proffessionaalset abi saama? Tänud juba ette.
Hea küsija, spetsialisti aja saite niigi kiirelt. Ka perearst oskab seniks Teie ravi sättida.
Luumurd
Minu 7a laps kukkus maikuus mänguväljakul ja murdis küünar- ja kodarluu. Praeguseks hetkeks on käsi 8 nädalat kipsis olnud (viimasel kahel nädalal saime loa käe lahti võtta ja harjutusi käele teha. Samuti oleme käinud füsioteraapias) ning tänases rö pildis selgus ikka, et kallust on vähe tekkinud, luude murdude vahel ikka palju tühja maad, seega peab kipsiga (kipslahas) edasi olema, sest lihtsalt ei julge teda ilma tegutsema lasta. Arst suunas ka elektriravisse, mis pidavat Ca ja P luudesse viima. Laps toitub muidu korralikult, omast käest on piim võtta, viibib palju õues. Minu küsimus ongi, et miks lapse luud nii aeglaselt kokku kasvavad? Pärast murdu hakkas võtma ka lastele mõeldud Ca ja D-vit. preparaati. Kas aeglane luude kokkukasvamine viitab mõnele muule haigusele, peaksin ma perearstilt mingeid analüüse nõudma?
Hea küsija, iga inimene on individuaalne! Antud küsimuse vastus oli Teie kõrval, Teie raviarst. Mis analüüse teha ja kas teha, otsustab Teie raviarst kes on patsiendi üle vaadanud. Reeglina paranevad lastel luumurrud hästi. Küsimus: kas kips oli hästi peal ja käsi ei liikunud?
Jalg
Tere! Säärele tekkinud punakas, veidid soojem laik, läbimõõduga u. 10 cm. Mõnel päeval on valulikum, mõnel päeval on nagu kadunud üldse, See on kestnud üle kuu. Nüüd, paar päeva tagasi tekkis laigu servale sissetõmbunud lohk, u. 2 cm. läbimõõduga, Mis see on ? Ootan tänuga vastust.
Hea küsija: Nahaleidudega on ikka nii, et parem kord näha kui 10 korda kuulda-lugeda. Soovitan siiski oma perearstile antud prk ette näidata!
Kõri
Tere, mul mure...neelates kõrisse lõõb torkiv valu. Umbes kuu tagasi olin haige, tugev nohu, kõha ja hääl kadus. Ravisin seda. Ja sain enam-vähem terveks. Nüüd aga läheb kõrvad lukku ja kõrisse lõõb torkiv valu neelates. Öösel ajab ka kõhima. Äkki saate aidata.
Hea küsija: Jääb kahtlus, et tegu algselt viirusega, mis nüüd tüsistunud bakteriaalse põletikuga. Soovitus koheselt pöörduda arstile ja tonsillide uuring ning vajadusel vereanalüüs. Koduses ravis Ibuprofeen 400mgx3 või cocodamol x3.
kihelus suguelus
mul on alati mingi probleem peale vahekorda,käisin papa uuringul e.emakakaela vähi uuring ja sealt võeti nagu kõik proovid mis ütlevad et kõik on korras aga minu arust pole sest enne päevi tekib kõva punetus häbememokkadel ja sügeleb,kui päevad algavad see kaob ja kui kui päevad lõppevad hakkab sama jama et sügeleb ja punetab,kui olen vahekorras mehega siis on peale seda teal tekkinud peenikesed lõhed peenise peale ja valulikud ja mul on sama,ta paneb samat kreemi mis minagi seenhaiguse oma omale peale ja mingi aeg nagu kaob tal see,kas on tegemist mingi tõsise haigusega
Tegemist on vist tõesti seenega. Lisaks tupekuulidele ja salvile, peaks vähem tarbima magusat ja vältima sünteetilist pesu. Mõnel juhul on probleemiks ka sagedane pesemine kraanivee ja tavaseebiga. Peseks kasvõi värskaveega ja paha poleks nt atsidofiiljogurtit pärast seda veidi tupeesikusse viia, kui spetsiaalset laktobatsille sisaldavat preparaati just käepärast ei ole.
Bakter, mis segab seksuaalelu.
Oleme eraldi elavad suhtesinimesed, kes vahest kohtuvad. Alguses seks toimus kondoomiga ja oraalseks ilma kondoomita, hiljem oli seks ilma kondoomita. Mõned nädalad hilejm kohtumisel, kus teistkorda seks toimus ilma kondoomita, tekkisid probleemid. Mõni nädal hiljem viimasest kohtumisest, kus oldi ainult oma elukaaslasega vahekorras, tekkis probleem. Meespoolel: peenisel oli punetus ja oli valulik. Ta käis erinevate arstide juures, mitme kuude käimiste juures avastati temal bakter Haemopfilus influenzae ja määrati raviks UNASYN 375 mg, toimeaine: sultamitsilliin. Naispool käis uuringutel ja temal ei leitud mitte midagi. Mõlemad tegid läbi tabletikuuri. Peale kuuri läbimist kohtumisel, tekkisid samad probleemid, et mehel samad sümptomid ja naisel mitte midagi. Kohtumisel seks toimus kondoomiga, aga oraalseks ilma kondoomita. Vahepealse aja olnud mõlemad seksuaalvahekorras oma elukaaslastega. Mis võib selle põhjuseks olla, et alguses oli kõik normaalne ja hilisemalt tekkinud probleemid? Kas ei ole sobilik kehakeemia või mingi muu probleem?
Väga ei usu, et kehakeemia petab. Ilmselt oli tõesti mingisugune bakteriaalne põletik, aga tänane jutt meenutab rohkem seent. Ostaks apteegist nt Lamisil kreemi ja määriks mõne nädala seda sugutile. Kui abi ei ole, siis tuleb paraku taas tohtrit külastada.
Kühm
Tekkis hiljaaegu jalalabale kühm. Tahan teada kuhu Tartu arsti juurde soovitakse minna et see ära LÕIGATA !! See on ilmselt mingi paha...asi niiet "vett" täis see pole jms. Kes oskab näidata näpuga 110%liselt mingile kasvõi eraarstile. Kiire !!!!
Hea küsija: Pöörduge otse polikliinikusse kirurgi vastuvõtule!
Rinnus valu
Tere! Pärast pikka haigust, mis algas lihtsast külmetusest, millest arenes edasi neelupõletik ja peale seda raske nohu, on nüüd tunda rindkeres kerget valu. Eelnimetatud sümptomid on kadunud, kuid valu on juba vahelduva eduga terve nädala olnud. Köhima ei aja, sügavalt sisse hingates valu ei muutu. Samas üldine oleks on natukene nõrk ja tuim. Olen 25a mees ja sõidan rattamaratone, proovisin eelmisel nädalal ka ühe läbi kulgeda, kui endisest kiirusest ei ole midagi alles, jõud on kadunud.
Hea küsija: valu on kaitsereaktsioon ja ütleb, et hoia mind! Seega andke puhkust ja taastage end eelnevast tõvest. Lisaks palju erinevaid ravimteesid (pune, saialill, nõges)ja ärge unustage hommikust virgutusvõimlemist!
Laigud kaelal
Tere, mul tekkisid mõni aeg tagasi kaelale (turja poolele ja külgedele) pruunikad, keskmiselt 7-8 mm läbimõõduga ovaalsed laigud. Paar laiku on ka kõhu peal naba ümbruses. Laigud on pealt veidi läikivad ning puudutades muutuvad punakamaks. Ajapikku on neid juurde tekkinud ning kõige vanemad laigud hakkavad omavahel "kokku kasvama". Nad ei sügele, kuid ebameeldiv olukord siiski. Ehk oskate öelda, mis teha? Nahaarstile on väga pikad järjekorrad ...
Hea küsija: Diagnoosi on perearstil ka lihtne panna ja saate end hakata koheselt ravima. Juhul kui haigus, mida kahtlustan, siis paranemine võtab pikalt aega ja võib tulla tagasi.
alkoholivastane süst ja tagajärjed
Kui mees teeb alkoholivastase süsti, mis mõjub aasta, mis tagajärjed/kõrvalmõjud sellel organismile on? Mida peab teadma elukaaslane? Kusagilt ei leidnud arsti poolt kirjutatud kirjalikku seletust. Arusaadav on, et alkoholi ei tohi tarbida. Ühest sissekandest lugesin, et tarbida ei tohi ka alkoholivaba õlu, liköörikomme – vastab tõele? Järgmine mõte mehel oli, et vesipiipu tohib ju ikka teha – on see tõsi? Või kuna tagajärjed on alkoholile sarnased ja sealt saab ta alkoholile sarnase "kaifi" kätte, siiani õlle kõrvale tegevus – siis kas ühele sõltuvusele otsitakse kiirelt teine ja probleem jääb? Kas vesipiibu kõrvalmõju süstile on tervisele otseselt kahjulik? Kas süst kahjustab kuidagi ka tervist ja lapse saamisele peaks mõtlema siis, kui mõju organismist kadunud ja lapsele enam ohtlik ei ole? ja mehel kindel võime puhtalt tahtejõu abil alkoholist loobuda olemas. Lugesin ka, et süstiga koos peaks laskma välja kirjutada depresiooni ravimeid ja rahusteid – kas ja millisel juhul see vajalik on? Mees ei ole nädalatki päris kaine olnud juba teismelise east. Kuid mitmepäevased joominguid ka ei ole. Lihtsalt kui esimese õlle võtab, siis minimaalselt peab järgnema nii 4-5 pudelit vähemalt. Hea kui rohkem. Enamasti rohkem kui 2 õhtut nädalas ei joo - enamasti üksinda teleka ees õhtusel ajal. Kuidas saan mina abikaasana kaasa aidata, et alkoholist loobumine kergemini läheks? Kuidas saada aru, et aeg on ka psühholoogi külastada? Kas peaks kohe psühholoogi juurde siiski aja panema? Mees ise leiab, et ei ole vajalik. Mina aga leian et lihtsalt niisama ei teki ju probleemi ja vajadust hommikuni juua. Seega peavad olema elus mingid mured, probleemid ja psühholoog võiks aidata aru saada millest alkoholi soov tuleb, miks ei oska inimene ennast ilma selleta hästi ja rõõmsalt tunda.
Hea küsija: Kindlasti alustage psühholoogi vastuvõtust. ja alles sealt edasi. Soovituseks Teile, et kui teete mingeid protseduure või süste, siis eelnevalt ikka uurige mille jaoks ja mida võib teha ja mida ei või teha.
suguelundis sügelus ja roosa veritsus
tere,olen 51 aastane naine,varsti peaksid või juba peaksid päevad ära jääma aga on siiamaani olnud kuigi kalendri päevade järgi ebanormaalselt,vahest on vahe 20 päeva vahest 18 ja esimesel päeval tuleb verd hästi palju lausa jookseb ja siis on kõik möödas,päevad kestavad kuskil kolm päeva aga nüüd olen tähele pannud et tasakesti imbub roosakat vedelikku ja nagu oleks valgetevoolus ja selline imelik sügelus koguaeg,ka on tegemist mingi põletikuga või nüüd nende päevade ära jäämisega,olen ikka normaalselt veel sugulises vahekorras oma mehega ja temal on tekkinud peale vahekorda peenisee imelikud haavandid ja punetab ja sügelab samamoodi kui minul,kas peaksime mõlemad pöörduma arstile või millest see tingitud on
Hea küsija: Arvan, et arstile pöördumine on vajalik. Esmalt Teil endal. Kiiremat abi saate juba oma perearstilt kuna diagnoosimine tundub olevat lihtne. Kahjuks peate ka günekoloogi külastama!
Unehäired
Tere! Mul on üks mure unehäirete kohta. Olen 20 aastane naine ja viimase kuu aja jooksul on palju probleeme unes tegutsemisega. Näiteks võtan unes riideid seljast, avan uksi ning räägin ja teen muid liigutusi. Selliseid asju on esinenud ka varem, juba väiksest peale, kuid viimasel ajal on tihedamini. Kus juures ma ise enamjaolt kõike ise mäletan, mis öösel teen kui üles ärkan. Kas see on tavaline nähtus või on see mingi häire.
Kui Teie unes toimetamised toimuvad ka reaalselt, siis võib olla eenese vigastamise oht (kukkumise näol jne). Seega Teile soovitus võtta ühendust uneraviga tegeleva kliinikuga, lisan ka kontakte Kadriorg, Tallinn Aadress: Narva mnt 112, Tallinn Tel: +372 603 1730 Faks: +372 603 1731 E-mail: villa@pintmann.ee Võru Aadress: Männiku 43a, Võru Tel: +372 5780 8792 / +372 78 66 050 / +372 78 66 000 Faks: +372 78 66 001 E-mail: eve.rammul@unekliinik.ee
Yarina ja Selincro samaaegne kasutamine
Tere! Sooviks küsida kas Yarina pillide ja Selincro samaaegne kasutamine mõjutavad kuidagi ühe ja teise prepaaradi tulemust? St kas nad segavad kuidagi üksteise toimet?
Hea küsija: Ei ole otsest vastunäidustust!
nahaprobleem mehel!
Tere! Mul nimelt mure juba pikemat aega! Nimelt olen oma elukaaslasega koos elanud 8 kuud ja peale seda hakkas tema keha väga kuivama ja sügelema! Nimelt elame soomes ja Ta on soomes käinud enamus arste läbi aga mida siin ei teha on vereproov! Nahahaigusi on diagnoosiks pandud igasuguseid.. ühesõnaga tal on nn. kõik haigused ära olnud!! :( mis teeb kurvaks et arstid ei tea siin soomes midagi :( ja panevad diagnoose umbes! Nüüd käis ta mõned päevad eestis ja nahk tõmbas tagasi, laigud kadusid ja sügelus kadus! NAgu me kokku puutume on jälle kõik vussis! Ka mina ise olen arstide juures käinud ja minul ongi kuiv nahk aga sellist asja pole ma näinud nagu minu elukaaslasel! Vahepeal oli asi ikka väga kole...nüüd vaid seljapeal üksikud laigud ja need karedad ja sügelevad!? mida teha? või kas võib ka nii olla et meie omavahel ei sobi kokku?? täielik dilemma :(
Hea küsija: Ühest vastust ei tea minagi. Suurim tõenäosus on, et ei sobi antud piirkonna vesi oma keemilise koostise poolest (vesi millega pesete). Seda fakti kinnitab ka tõsiasi, et Eestis probleem vähemaks. Ka ärgu kasutagu šampoone. Parim nn lasteseep. Omal kohal ka kõikvõimalikud niisutavad salvid. Proovigu ka kindlasti maksa säästvat dieeti ja Eestis Carsil nime all olevaid tablette.
Põiepõletik
Tere! Mul mure põiepõletiku tunnustega, mis ei taha taanduda. Kuu on esimestest valudest juba täis saanud ja lootuskiirt nagu ei paistagi. Kõik hakkas 9.04 jõin ainult vett, looduslikke põieteesid ja leesikat. Algus oli väga äge, potil istudes urineerides lõpp kole valus ja verega. Perearstile pöördusin 17.04, kes lasi teha uriinianalüüsi ja kirjutas välja ühed kollased pisikesed tabletid - Nitrofurantoin nycomed oli vist nimi. Hakkasin neid võtma, ja võtsin purgi lõpuni. Kolm, neli päeva oli enesetunne ok, ei pitsitanud ega ajanud potile tihti, uid siis algas uuesti. Alustasin taas teede joomisega ning helitasin ka perearstile. Läksin uuesti vastuvõtule ja kirjutati välja antibiootikum Berlocid lisaks kõrvale ka looduslik ravim Canephron. Sai antud ka uued uriiniproovid, tavaline riba proov ja seekord ka proov mikrobioloogia jaoks. Seda Berlocidi sain vist mingisugune 3 päeva võtta, kui kõigepealt reedel 2.05 algasi iiveldamine, mis on ka ravimi üks kõrvalmõjusid, kuid siis järgnes ka kõhulahtisus. Laupäeval, see oli siis 3.05 hommik algas oksendamisega, tõusis kõrge pea 40 palavik, esines alaseljas selline tuim vastik valu päev otsa. Jätsin ravimite võtmise katki, kuna nii oli ka infolehel. Pühapäevaks kõhulahtisus jäi, palavik läks alla, kuna võtsin ibumaxi, et magada. Iiveldas jätkuvalt. Seljavalu oli peaaegu kadunud, asendus selgesti tulevate ja minevate neeruvaludega, just parem pool.(eelnevalt põdenud rasedusaegset neeruvaagnapõletiku ja seda kahe lapsega). Esmaspäevaks 5.05 olid ka need valud kadunud ja hakkasin uuesti Berlocidi võtma. Urineerimisevalu kadunud ei ole selle aja jooksul. Kolmapäeval läksin jälle perearstile kurtma, mis nädalavahetus toimus. Määras uue tavalise uriinianalüüsi ja küsisin ka vereproovi. Küsisin ka mikorbioloogia tulemuse vastust, mida ma veel siiamaani saanud ei olnud ja öeldi, et coli bakter on sees. Seda on mul varem ka esinenud. Arst veel mainis, et uriinianalüüsid ei näita küll, et põletik nii suur oleks, nagu mina seda kirjeldan aga tõesti on! Lausa kannatamatu! Olen lihtsalt harjunud kannatama. Kui andsin esimese proovi, tuli lausa ju verd! Vastus tuli aga et kerge põletik, kuidas saab selline põletik kerge olla, kus selged punased vereniidid sees? Kolmapäeval otsustas ka arst, et seda Berlocidi edasi ei võta ja määras uued AB-d - Xorimax. Alustasin eile, kuid siiamaani on valu põies jätkuvalt kibe kibe. Lisaks söön eilsest arbuusi, mis kunagi mul aitas no meeldib vähemalt mõelda, et aitas neeruvaagnapõletiku puhul. Kogu selle aja ei istunud ma muidugi kogus vaid piinlesin tööl, paar üksikut päeva jäin koju, kui tundsin, et tõesti ei suuda. Uue uriiniproovi ja vereproovi vastuseid veel ei tea. Mida peaks tegema? Kas peaks hoopiski uroloogile pöördume, kes saaks võibolla uurida sügavuti? On varem ka esinenud põiepõletikke ja verega aga mitte kunagi sellist. Viimati oli 4,5 aastat tagasi.
Hea küsija: eks igal arstil ole oma kogemus ja nägemus ravist. Minu kogemus ütleb, et sellise leiuga kui Teil alustanuks koheselt ravi Zinnati ehk xorimaxiga! Kuna nitrofurantoin ja berlocid on kattuva toimega ja raviefektiivsus nats üle 50%, siis neid pole mõtet koos järjest kasutada, ka kõrvaltoimete profiil neil sarnane. Kasutaksin sellise kaebusteta põletiku puhul kui krooniline leid vähese põletikuga. Jätke siis ravimite nimed meelde ja teate mida teinekord küsida ja mida mitte. Ka oleks võinud sellise ägeda leiuga Nospa-d ja mõnda valuvaigistit juurde võtta. NB! Teinekord pöörduge koheselt!!!! Arstile ja ärge nn looduslike ravimitega laske haigusel krooniliseks muutuda! Head paranemist Lauri Laas, Arst-nõustaja
Imelikud kühmud
Hiljuti avastasin päraku ümbert tihedalt koos paiknevad kühmud/tüükad. Varem pole sellist asja kunagi esinenud. Valu ega sügelust ei esine. Ei esine ka mingisuguseid eritusi ega muud sellist. Enamasti ei pane tähelegi, et need seal on. Olen koos püsipartneriga, kellel pole taolist asja kunagi olnud ning kellel on praegugi kõik korras. Olen olnud oma partneriga anaalses vahekorras. Sooviks nõu, kuidas talitleda ning milles võiks asi olla.
Hea küsija: Tegu peaks olema lihtsalt visuaalselt diagnoositava haigusega, millest piisab ka perearsti visiidist. Ei ole kiireloomuline haigus!
Teadmata põhjusega peavalu noorel mehel
Tere Noorel mehel, kellel varem pole kunagi pea valutanud, on tekkinud vasakus peapooles järsud tervavad valuhood, mis kestavad mõne minuti, sagenevad õhtul ja on kestnud üle nädala. Põhjus pole teada (võimalik kolmiknärvi neuralgaia või 1,5 kuud tagasi saadud löök vastu pead vm). Hammastes põletikku ei leitud. Perearst kirjutas välja Arcoxia 60 mg soovitusega kasutada retsepti siis kui valu peale hammaste kontrolli ei kao. Seni on mõned päevad on valu leevendanud Ibumetin 400 mg. Solpadeine tegi valu hullemaks. Külm kompress lükkab valuhoo tekkimist edasi. Valuhoo ajal pikali olemine muudab valu tugevamaks. Kas tõesti peaks valu leevandama vaid ravimitega või peaks perearstilt nõudma täiendavaid uuringuid, et valu tegelik põhjus välja selgitada? Kas külmade kompresside tegemine on ohutu kui valu põhjust ei tea?
Hea küsija: Alustan tagantpoolt – külma kompressi ei poolda! Variante palju, aga alarmeeriv on sümptom siiski ja soovitan kiiret neuroloogi konsultatsiooni, eriti juhul kui valuhood tugevnevad ja sagenevad ning anamneesis hiljutine peatrauma! Kuigi jah ka lihtne peapiirkonna külmetuski võib peavalu põhjustada. Kindlasti keelata silmi koormav tegevus – lugemine, teler, arvuti jne.
Gripp
Mure järgmine: 45 aastane mees,köha, palavik alates esmaspäevast stabiilselt 39,5-40.EMOs käidud 1,mail,tehtud röntgen,mis ei tuvastanud kopsupõletikku ja samuti vereproov mis ei näidanud põletikku.Palavik aga rohtu võttes langeb 38-38,5 peale ja kui rohu mõju kaob siis jälle 39,5-40.Rohtudest siis perearst kirjutas Ventolini ja Klacid 500 mg,ise andnud paracetamoli ja goldrexi teed.Kodus tehtud viinasokke,palju juua, külma lappi otsaette.Nüüd mõistus täitsa otsas.Mida edasi teha.Aitäh
Hea küsija: Üks korralik gripp võib ka kulgeda nädala kõrge palavikuga. Kindlasti pöörduge koheselt arstile tagasi. Ja korralik palavikku alandav ravi oleks kohane (k.a. diklofenac koos paratsetamooliga)
valu kuklas peale vahekorda
Tere! Mul on mure oma mehe pärast, kel on sageli pärast vahekorda, vahetult peale seemnepurset järsk tugev valu kuklas. Mõnikord ei ole valu üldse, mõnikord aga väga tugev, nii et võtab oimetuks. Tegemist 43-aastase mehega, ei joo ega suitseta, küll aga juba aastaid pisut kõrgem vererõhk (140/95) ja kolesterool. Millega võib olla tegemist ja kas see on seotud südamega? Suguvõsas paljudel meestel olnud infarkte. Tänan!
Selliseid peavalusid esineb meestel küllaltki sageli. Mõnel juhul taanduvad need valud mõne aja möödudes iseeneseslikult, mõnel juhul aitab kui suguakti eelselt võtta sisse valuvaigisti (nt ibuprofeen). Südamega ei ole siin mingisugust seost, kuid on võimalik, et probleem on seotud aneürismiga peaajus. Välistamaks viimast on asjakohane teha uuring, milleks tuleks pöörduda esmalt peretohtri poole. Kui aneürismi ei leita, siis on võimalik proovida ka selliseid ravimeid, mis lõõgastavad lihaskiude vms.
peas vilistab
peas vilistab või pigem piniseb juba mitmes päev. mõõtes kodus vererõhku , vasakul käel 130/82, paremal 119/82. töötan päevast päeva arvutiga, nii et sund asendisis siis.
Hea küsija: Vererõhud on korras, selline vahe on norm. Kas pinin on seotud tööga, ehk nädalavahetusel kaob? Kui jah, siis võib tegu olla nii kaelalihaste pingega kui algava osteokondroosiga kaela piirkonnas.
kõrge pulss ja kehva olemine
Palun nõu - mu perearst on väga tore, aga kui soovin mingeid uuringuid, pean neid ise oskama küsida. Nimelt jäin rasedaks ja kuskil raseduse keskel hakkas pihta see kui oli vahel kehva olla, väike puhkus ja kõik oli jälle hästi. Peale sünnitust esines ka mõni kord kus tundsin kuidas süda puperdab ja pea käib ringi. Panin selle kõik vähese ja ebakorrapärase söömise ja kohvi arvele. Nüüd aga on söömine korras ja kohvi ka eriti ei joo, aga siiski on viimasel ajal tihti jälle tunne kus pea käib ringi ja nagu kohe-kohe kukuks kokku. Proovisin vererõhku mõõta ja selgus, et pulss oli liiga kõrge. Lisaks pole mul kaalu mitte grammigi alla läinud peale sünnitusmajast ära tulemist. Rinnaga ei toida juba pool aastat ja laps on 1,5 a. Olen palju-palju lapsega jalutanud. Iga päev ja pikad tiirud ja jälgin hoolega mida söön ja kui palju. Aga ikka ei midagi. Esimese lapsega oli pool aastat peale lapse sündi kõik 20 kg kadunud nagu niuhti. Seekord tuli ka 20kg juurde aga ära ei lähe miskit. Milliseid analüüse võiks oma arstilt paluda, et teada saada mis põhjustab seda kehva olemist. See on viimasel ajal liiga tihedaks läinud :(
Hea küsija: alustaks tavalise kliinilise vere uuringust (oluline hemoglobiini ja erütrotsüütide näit) ja lisaks ferritiin ja veresuhkur. Kaalu koha pealt soovitan ka suhelda mõne hea ämmaemandaga kui muud riskid välistatud.
Kahtlased sinikad

Avastasin hiljuti jalgadelt tumedad laigud (nagu sinikad), need on iseenesest tekkinud, kuna tean et ei ole ennast kuidagi ära löönud. Ja ükspäev tõmbasin jalale pikka jutti (kogemata läksin terava serva vastu), ning sellised jutid lähevad tavaliselt punaseks ja siis ajapikku kaovad, kuid mina avastasin et see läks ajapikku hoopis tumedaks, ehk siis nagu ära kaduma hakkava asinika taoliseks (no selline tume pruunikas, nagu kaua olnud sinikal). Sellist asja ei ole juttidega veel kunagi olnud. Üldse viimasel ajal liiga tihti ja iseenesest tekkivad sinikad. PS. on veel nina nuusates verine tatt, ja seda pm 24/7.

Hea küsija: Raske nõu anda kui vanust ei tea. Alustaks perearstil tavaanalüüsidega ja neerufunktsiooni näitajad.

Päraku sügelus
Tere! Mul on selline mure, et tagumikuvahe sügeleb ja kohati hästi tugevalt. Samuti esineb tagumikuvahel selline valge kreemjas ollus. Kohati on jalge -ja tagumikuvahe roosa ja veritseb kergelt, eriti peale potilkäimist ja tagumiku pühkimist. Millega võiks tegu olla ja kas peaks pöörduma naha- või perearsti poole?
Hea küsija: Palun pöörduge perearstile, kes saab Teid koheselt aidata! Ka tasuks pidada neutraalse toidu-joogi dieeti.
Rauavaegus veres
Tere. Umbes aasta olen tundnud ennast vasinuna, ja avastasin et juuksed langevad valja. Minu perearst palus teha vere analuusi. Tuli valja et suur rauavaegus,Ta kirjutas raua tablette , millekuur kestis 2kuud, olen seda kuuri teinud juba 3korda , st.saanud rauatablette 6kuud jarjest .Tasapisi on raua sisaldus veres suurenenud , milles siis ikkagi vigavoibolla. M iks mu organism ei omasta rauda ja mida teha , mure on suur.
Hea küsija: Rauavaegusaneemia põhjusi liialt palju, et neid siin välja tuua. Põhjuse selgitab ikka Teie raviarst analüüsi tulemuste, anamneesi ja objektiivse leiu alusel. Te ei maininud ka rauarikast dieeti. Ärge tarbige mullijooke ning kohvi! Nende asemel granaatõuna mahl/jook, maksatoidud ja punane liha koos värske rohelisega. Ka rahvameditsiinist teatud nõgesel oma koht. Marjadest maasikad.
Higistamine
Mul on probleem liighigistamisega. Kui ma kõnnin või teen tööd normaalses tempos siis kohe higistan. Öösel kui ärkan siis mõne hetke möödudes hakkab palav ja pean kas ennast pesema või riided seljast võtma selleks, et maha jahtuda. magades on kõik normaalne. Olen 60 aastane ja selline olukord on olnud umbes paar kuud
Tegu sekundaarse generaliseerunud higistamisega. Põhjused alates toidust, menopausist, ainevahetushäired, teatud ravimid, palavikuga kulgevad haigused jne jne. Alustage palun põhjuse väljaselgitamisega perearstist. Leidsin ka internetist kodused soovitused: ·Kõige iga päev vannis või dušši all. Samas ärge unustage, et liigne, eriti lõhnastatud ja antibakteriaalsete seepide kasutamine võib põhjustada nahaärritust. ·Peale pesemist kuivatage põhjalikult jalgu, varvaste ja voltide vahesid, kuna mikroorganismid paljunevad edukalt just niisketes kohtades. ·Kandke naturaalsest materjalist riideid, sokke ja jalanõusid. ·Vahetage sokke või sukkpükse üks või kaks korda päevas, iga kord jalgu põhjalikult kuivatades. ·Eelistage puuvillase tallaga sukki ja sukkpükse ·Püüdke mitte kanda samu jalanõusid 2 päeva järjest, kuna need ei kuiva täielikult ära ööpäeva jooksul. ·Õhutage jalgu. Kõige paljajalu nii palju kui võimalik. ·Vajadusel kandke ööseks higistavatele piirkondadele antiperspiranti, eelistatult lõhnavaba. ·Katsuge lõõgastuda. See võib aidata kontrollida stressi, mis vallandab higistamise. ·Muutke oma toitumist juhul, kui täheldate selle seost higistamisega ja higi lõhnaga. Proovige ära jätta kofeiiniga joogid, samuti tugevalt lõhnavad toiduained, nagu küüslauk ja sibul. ·Kodustest vahenditest aitavad kaenla-aluste higistamist vähendada laimimahl, õunasiider või valge äädikas, mida tuleb kanda kuivale, puhtale ja tervele nahale; vastasel juhul võib tekida nahaärritus ja/või infektsioon. Sarnaselt toimivad ka maisitärklis ja küpsetussooda.
ferritiin
Olen 53.a mees,probleemiks kõrge ferritiini tase 527,6 ja glükoos 7,2,hemoglobiin 164. Mis proove peaksin tegema,et saada tead,miks ferritiini tase nii kõrge.
Hea küsija, Tõenäoliselt tegu hemokromatoosiga. Kui arst on Teie riskifaktorid välistanud, siis on tõenäoliselt tegu päriliku haigusega. Tasuks uurida veel maksanäitajaid ja kindlasti diabeedi uuringud!
Nõelravi näonärvi halvatusega
Tere. Millal on õige aeg alustada herpeseviirusest tekkinud tavalise näonärvi halvatuse nõelraviga.. Praegu on haiguse algusest möödas 10 päeva, esimesed näo paranemise märgid on yekkinud.. Kas soojendavad protseduurid on lubatud ja millal võib õue minna?
Kui herpes on taandunud, alles siis saate teha soojendavaid protseduure. Hea kui saaksite külma tuult vältida! Kahjuks nõelravi kohapealt ei ole kliinilisi tõepõhiseid uuringuid tehtud ja ei oska selle efektiivsust hinnata.
Rasedus ja kortsud
Tere! Olen kaheksandat kuud rase, vanust alla 25 eluaasta. Viimase poole kuu jooksul on silmade ümber tekkinud tohutult kortse. Nahk on üle keha kuiv (kõige hullem on olukord jalgadel). Kreemitamine/õlitamine ei too leevendust. Joon igapäevaselt janu tundest palju vett (hinnanguliselt 3, mõnel päeval ehk ka 4 liitrit). Kõik vereproovid ja uriinianalüüsid on siiani korras olnud. Tarvitan igapäevaselt rasedatele mõeldud vitamiine. Viimasel ajal on vaevanud ka silmade väsimus (silmad uimased, silmalauge raske lahti hoida). Öösel sureb külili magades alumine jalg ära. Selle olen saanud leevendust ilmselt rosinatest (hakkasin neid tarvitama ja jalgade suremine on tunduvalt vähenenud, Mg tablettide tarvitamine ei andnud sellist efekti). Eks igal talvel on nahk kuivem olnud, kreemitan väherasvase kreemiga nahka ka suveperioodil, kuid nii hull pole asi kunagi olnud. Muret teevad just silmade ümber tekkinud kortsud. Kuidas kortsude juurdetekkimist vältida? Millest võib nende tekkimine tingitud olla? Tänan vastuse eest!
Ühest vastust anda on keeruline. Rasedus ise on suur hormonaalne muutus pluss veel suurest kõhust tingitud asendi ja kehahoiaku muutused. Konsulteerige kindlasti oma ämmaemandaga, arvan et tema on õige isik kes oskab anda häid soovitusi.
Kumb ohtlikum: puukporeljoos või ensafaliit ?
Tere! Kumb haigus siis lõppkokkuvõttes pikema aja peale tüsistuste näol ohtlikum on kas aasta hiljem avastatid puukporeljoos või puukensafaliit ?
Kumbki haigus ei pruugi anda tüsistusi ja võite nii läbi põdeda, et ei saa arugi. Kui haigus peaks kulgema raskelt, siis on puukentsefaliit kindlasti tõsisem haigus. Aga erinevalt puukborelioosist saate end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Samas borrelioosi korral on olemas spetsiifiline ravi.

Teie küsimustele vastavad psühhiaater-seksuoloog dr Imre Rammul, perearst dr Lauri Laas, psühholoog-seksuoloog-pedagoog Tõnu Ots

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)