Küsi arstilt

Küsimused ja vastused
 
Tagasi kategooria vaatesse

Seedeelundkond

Krooksud ja sage krooksumine peale söömist

Alustan sellega, et on probleeme krooksudega. Nimelt peale söömist alati tulevad krooksud välja ja samuti kui söömisest on tunde möödas, tuleb väikseid krookse. Mitte nii tihti aga nüüd on tulnud vahel ka krooksudega maohape kurku. Kõrvetisi ega pahat maitset suus ei esine. Magu ega kõht samuti ei valuta. Ainult vahel on kurgus paha olla, samuti kurk ja neel päris tihti kuiv. Seedimine on samuti korras. Esineb ka ärevust, kas selle taga võib olla ka see? Halb harjumus on mul samuti, et söön šokolaadi päris palju. Kohvi ei joo ka väga palju. Selle aastased vereproovid on ka korras olnud, v.a natuke madal rauatase ja d-vitamiini puudus-mille olen nüüdseks korda saanud. Magada saan ka hästi ja ei tunneks, et maohape tuleks üles kui olla pikali.

Loe vastust

Hea küsija,

olete lihtsa kirjeldusega andnud selge ülevaate.

  1. Jätame ära toidulisandi C vitamiini näol, sest lisaks maoärritusele ei anna selle võtmine ühtegi kasutegurit!
  2. Milleks on ühel noorel inimesel vaja tsinki, kui ta toitub normaalselt ehk mitmekesiselt?
  3. Söömine olgu veel aeglasem ja toit rohkem läbi mälutud ning soovitav söögi ajal kõrvale mitte juua, ikka peale sööki
  4. Peale toitumist liikuda, mitte istuda puhkama
  5. Vältida kääritatud ja gaseeritud jookide tarbimist (ka mulliveed ja veinid vms)
  6. Söögikorrad sagedasemad, aga kogused väiksemad
  7. Stressi vältimiseks mõelge positiivselt ja ärge laske pisiasjadel igapäevast elu häirida
  8. Ebasobivad on ametid, mis eeldavad ette kummargil olemist ja alt raskuste tõstmist
  9. Sokolaadi söömine ei ole halb harjumus, aga soovitav vältida tühja kõhuga
  10. Kui ka siis ikka probleem, kontakteeruge perearstiga edasise uuringu suhtes, (näiteks ultraheli välistamaks "närvilise sapipõie" jne

Heade soovidega

dr Lauri Laas

Sulge
Valu kõhus ja kurgus imelik tunne

Valu on kõhus, rohkem rinna all ja roiete vahel, paremal pool suurem valu, kui kõht on täis või kinni. Kiirgub abaluu ja selja piirkonda. Püsti tõustes ja kummardudes lööb kurku imelik tunne. Kui käin WC-s siis korra läheb kergemaks kuid hakkab valutama terve parem pool ja kõhu alumine osa. Aasta tagasi algas, olen ka gastroskoopias käinud.

Loe vastust

Hea küsija,

Ette kummardades "imelik tunne kurgus" on tõenäoliselt seotud mao ülehappesusest tingitud reflukshaigusega.

Soovitav vältida töötamist ette kummardudes ja ka suurte raskuste käsitsi teisaldamist.

Samuti vältige maksa ja sapiteid ärritavaid vürtsiseid ning rasvaseid toite.

Toidu kogused olgu väiksemad ja neutraalsed, aga sagedasemad.

Kaebuste põhjal ei saa välistada ka maksa sapiteede patoloogiat mis võib ka ärritada kõhunääret. 

Võimalusel vastavad vereanalüüsid koos kõhuõõne ultraheliga.

Heade soovidega

dr Lauri Laas

Sulge
Maovalu ja sapp

Huvitab, mis tekitab maos suurt kogust sappi ja tekitab maovalusid? Valud algasid umbes kuu aega tagasi. 

Loe vastust

Hea küsija,

kindlasti broneerige koheselt aeg perearstile, kui vaatamata Omep ravimi tarvitamisele esinevad Teil järsku (kuu tagasi) tekkinud püsivad maokaebused.

Vaadake, kas ei ole silmavalged või nahk kollakad, või lisandunud nahasügelus.

Kas väljaheites ei ole verd (kas väljaheide ei ole muutunud mustakamaks)

Kas esineb muid seedehäireid jne?

Perearst saab teha kliinilise vere analüüsi, peitevere analüüsi, sapifermentide esinemise uriinis jne.

Vajadusel ka saata kõhuõõne ultrahelisse või gastroenteroloogi vastuvõtule suunata.

Seni toituge võimalikult sagedasti aga väiksemate kogustega. Söök ja jook olgu neutraalsem ja kergemini seeditav. Vältige vürtsiseid, happelisi ja rasvaseid toite.

Kui on rohkem kõhugaase, siis ei tee paha ka kord päevas võtta suukaudselt mõnda probiootikumi (näiteks Enterol), mis aitab taastada seedetrakti normaalset mikrofloorat.

Heade soovidega

dr Lauri Laas

Inimene.ee

Sulge
Kõhuhädad

Tere esinevad juba pikka aega kõrvetised ,mitmeid aastaid käisin 4 kuud tagasi gastroskoopia uuringul seat öeldi es sappi on liiga palju maos aga mao haavandeid ei ole siis perearst kirjutas mulle väja GASTROCAPS 20 ja ütles et nyyd söö d neid eluaeg kas see on normaalne ve ok kui söön neid on ok mingi nädala ve 2 ei söö on jälle kõrvetised ja kui soodat võtan kohe ka kaovad siis nagu kysimus kas tõesti pean tablette neelama elu lõpuni ja kas sooda kui ta aitab ju kõhus hapet vähendada ei tee millegile teisele viga ise 38a. Ette tänades.

Loe vastust

Oluline on sage söömine väikeste kogustega. Dieettoit, mis sappi ei koorma. Rahustavad taimsed tabletid (Becalm jne) ja kui uni ei ole korras, siis unerohi. Kindlasti aegajalt vahetage rohtu: laske kirjutada Pantoprazoli 40mg üks kord päevas GASTROCAPS 20 asemel. NB! Pingemaandus!

Sulge
Sabakondi valulikkus ja kõhuprobleemid

Minu mured sellised, esimene neist, et sabakont on valus olnud juba üle kahe kuu kõvasti, istuda on teatus asendis valus, püsti on ka ebamugav tõusta, ei ole kukkunud ega ära löönud. Ei ole momendil Eestis ja ei tea mida teha kas tuleks minna, et perearsti külastada või kannataks suveni ära siis lähen kindlasti. Ikka väga ebamugav on ei tea mida teha. Teine probleem on selles et ala kõht on valus ja punnis nagu oleks tervelt midagi alla neelanud, juba mõned päevad nii olnud, ometi liikuv töö. Kõhuga on alati probleemid, on ka ennem seda olnud aga siis ühel päeval on ja teisel juba läinud see pole häiriv ja kui järjest siis tekitab ebamugavuse tunde, kõhu valud ka nendega ma juba harjunud ja jälle ei tea mida teha. Raske on kuskil mujal midagi ette võta. Oleks tore kui saaks mingit informatsiooni nende kohta kuidas edasi toimetada. Tänan ette!

Loe vastust

Seedetrakti kohapealt tehke kindlasti nädalane ravikuur probiootikumidega (on apteekides käsimüügis) ja oluline on dieettoit ja sagedasem väikeste kogustega söömine. Ka ei tohi gaasilisi jooke, kohvi, tsitruseliste mahlu jne. “Sabakondi valu” ongi reeglina pikaldasem. Siin ravivõimlemine, pipraplaaster või soojendavad salvid õhtuks.

Sulge