Küsi arstilt

Küsimused ja vastused

Muna kaelal

Avastasin 5a pojal 3 päeva tagasi kaelalt munakese, vist lümfisõlm. Ei ole valulik. Pöörab pead paremale, siis on väikese kühmuna ka näha. Üks öö tagasi hakkas lapsel kõha korra ja hääl kadus. Aga kurgu valu ja palavikku ei ole. Täna (22.02) käisin perearstil, kes katsus korra ja ütles et on jah üleval, aga muud teha ei saa kuna laps ei lasknud korralikult kurku vaadata. Kas see on normaalne, et tal see muna üleval? Varem pole olnud.

Tegu on tõenäoliselt külmetushaigusega kaasneva lümfisõlmede lokaalse suurenemisega. Eriravi ei vaja, aga siiski soovitan 2 päeva kodune reziim koos kehasooja kummelitee ja/või sooja piimaga koos meega. Kui valu ei tee ja palaviku ei kaasne, siis võib õue.
Kui kaasneb kurguvalu või palavik ja "munake" suurenema, siis panadol siirup 250mg või ibuprofeen siirup 150mg kuni kolm korda päevas. Suukaudselt lisaks Tonsilgon tilgad ja koos Zyrtec tilkadega. Ja palaviku või kaasneva valu korral soovitan perearstil kliinilise vere analüüs koos CRP-ga, mis näitab kas vajalik lisada antibiootikum ravi.

Jalalihase valu

Küsimus: Vasaku jala lihas valutab juba nädal aega. Kui labajalga alla surun, siis varbad harali ja eriti liigutada ei saa. Ka avastasin labajalal kaks soont, nagu jalg oleks paistes. Käies sääremari valus, toetada saan hetkel talutavalt. Kui see jalg valutab, siis on tunne, et samas lööb valu ka vasakule poole pähe. Mul paremajala puusaliigese kulumine ja diskoidne luupus - saan ravimeid, ehk see kuidagi seotud .Suht piin on olek. Tänan.

Vastus: Siin saan vaid kaudselt oletada ja soovitada kuna ilma analüüside, uuringute ja objektiivse läbivaatuseta ei suuda keegi täpset põhjust öelda.
Igaljuhul soovitan koheselt kontakteeruda oma perearstiga. Tegu võib olla tavalise lihaspõletikuga, kui ka süvaveenide põletikuga. Ka tuleb arvestada võimaliku lumbaalpiirkonna kahjustusega lülisambas. Ei saa välistada ka tromboosi. Vajalik kodune reziim, põletikuvastane ravi ja jalga soovitavalt hoida ülevalpool ehk olla voodis pikali. Valu tugevnedes või jala tundlikkuse või naha värvuse muutudes nädalavahetusel palun koheselt pöörduda kiirabisse.

Teie küsimustele vastavad psühhiaater-seksuoloog dr Imre Rammul, perearst dr Lauri Laas, psühholoog-seksuoloog-pedagoog Tõnu Ots

KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)