Artiklid

Paljud kevadlilled on mürgised

Enim taimemürgistusi juhtub 1–4-aastaste väikelastega, kes avastavad maailma maitsmise teel. Mürgistusteabekeskus soovitab enne loodusesse minemist lapsega kokku leppida, et taimi ja marju ei tohi suhu pista enne, kui on eelnevalt küsinud, kas see on söödav. Toataimedki tasub asetada väikelaste haardeulatusest väljapoole vältimaks õnnetusi.

Apteekides saab vaktsineerida puukentsefaliidi vastu

Kevad läheneb ja 34 apteegis üle Eesti saab taas vaktsineerida puukentsefaliidi vastu. Teenust pakkuvad apteegid asuvad 13 Eesti linnas ja asulas.

Infark keskeas

Eesti arstide liidu ajakirja andmetel moodustab 800 000-st aastas südameinfarkti haigestunud USA elanikest kolmandiku 55aastased ning nooremad mehed ja naised. Südameinfarkt on selle vanuserühma peamine haigestumise ja surma põhjus.

Pead tõstab tuntud bakteriaalse nakkuse ohtlikum uus tüvi

A-rühma streptokokkide levimus on kogu maailmas tõusuteel ning Ühendkuningriigis ja mujal Euroopas on teatatud uuest tüvest. Seda varianti on seostatud eluohtlike invasiivsete streptokokk-nakkuste märgatava sagenemisega.

Millise vitamiini võtmine võib ennetada autoimmuunhaiguste tekkeriski?

Autoimmuunhaigused tekivad siis, kui immunsüsteem ei tee oma keha rakkudel ja võõrastel rakkudel vahet. Nende haiguste vastu on vähe tõhusaid ravimeetodeid.

TAI: tänapäeva noored alustavad seksuaaleluga keskmiseks 15-aastaselt

Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringuaruandest "Eesti noorte seksuaaltervis: teadmised, hoiakud ja käitumine" on selgunud, etkeskmiselt alustasid noored seksuaaleluga 15-aastaselt. Seksuaalvahekorra kogemusega noorte hulk on vähenenud. Suuremad muutused on aset leidnud iseäranis põhikoolinoorte hulgas.

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 70 000 naist. Kas oled üks neist?

Jaanuar on emakakaelavähi teadlikkuse kuu ning tervisekassa juhib sel nädalal algava kampaaniaga «Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida» tähelepanu just vähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele. 

Kuidas toimub töövõimetuslehtede väljamaksmine tänavu

Sel aastal toimub töövõimetuslehe väljamaksmises muudatusi, mis puudutavad töötavaid inimesi haigestumise korral: jaanuari alguses haiguslehe võtnud inimestele viibib töövõimetuslehe väljamaksmine, haiguspäevade hüvitamine jätkub teisest päevast ja riigiportaalis saab nüüd töövõimetuslehe väljavõtet teha, vahendab tervisekassa.

TAI hoiatab: nikotiin on tervisele igal kujul ohtlik

2023. aastat alustades kutsub Tervise Arengu Instituut loobuma kõikidest nikotiini sisaldavatest toodetest. Tavasigareti asendamine mõne teise nikotiinitootega ei ole tervisele ohutu alternatiiv, kuna nikotiini toime on endiselt mürgine ja sõltuvust tekitav. Nikotiinist loobumisel pakub tuge sotsiaalmeedia grupp ja uudse abivahendina interaktiivne sõnumilahendus.

Hoiatavad märgid nädal enne insulti

Insuldile eelneb sageli mööduv isheemiline atakk ehk «hoiatav insult» või «mini-insult», millel on insuldile sarnased sümptomid ja mis kestab tavaliselt vähem kui viis minutit ning ei tekita püsivat kahjustust.

Terviseprobleemid, milles võid süüdistada ilma

Biometeoroloogia uurib ilma mõju inimesele ning on välja selgitanud, et inimesed tunnevad ennast ilmamuutuse ajal ebameeldivalt ja see võib ka tervise halvenemist põhjustada. 

Uneajast töötamine võib suurendada raske haiguse tekkeriski

Vähene ööuni takistab uute mälestuste loomist, pärsib immuunsus- ja reproduktiivsüsteemi. California ülikooli neuroteaduse ja psühholoogia professor Matthew Walker lahkab viise, kuidas unepuudus meie kehale ja mõistusele mõjub.

Algab rahvusvaheline HIVi ja hepatiidi testimisnädal

21-27. novembril toimub üle-Euroopaline HIVi ja hepatiidi testimisnädal, mille eesmärgiks on vähendada nende raskete nakkushaiguste hulka Euroopas. Ka Eestis on need mõlemad haigused kahjuks jätkuvalt levinud.

Meestele: tunne viit varajast eesnäärmevähi tunnust

Kuigi eesnäärmevähk on üks ravitavamaid vähitüüpe, allub see ravile palju paremini varastes staadiumites. Haigust on aga siis kõige raskem leida, sest inimene ei pruugi kogeda mingeid erilisi sümptomeid. 

Uuring: kodused ohud eaketele

Vanuse lisandudes veedab inimene järjest rohkem aega kodus ning sellega koos kasvab ka tõenäosus just seal viga saada. 65–74-aastaste vigastustest on vähemalt 48% saadud kodus, alates 85. eluaastast aga juba vähemalt 60%, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetest.

Külm ilm suurendab raske terviserikke ohtu

Uurimuses analüüsitakse seoseid õhutemperatuuri ja enam kui 84 000 haiglaravi vajanud südameatakijuhtumi vahel aastatel 2003–2006 Inglismaal ja Walesis ning leitakse, et õhutemperatuuri langus ühel päeval kõigest 1 °C võrra põhjustas järgmistel nädalatel südameatakkide koguarvu kasvu kahe protsendi võrra.

7 terviseprobleemi, millest võib anda märku kuiv kurk

Kui kurgu kuivus pelgalt veejoomisega ära ei kao võib olla tegu allergia, viirushaiguse või põletikuga. Kuidas eristada?

Pikema Sõpruse Päev kutsub mehi novembrikuus tervisekontrolli

November on meeste tervise kuu ning selle raames kutsub algatus «Pikema Sõpruse Päev» taas Eesti mehi üles leidma aega enda ja oma sõprade jaoks, minnes üheskoos tervist kontrollima ja veetes seejärel ühe meeldejääva päeva.

Levinumad lastehaigused, millega kaasnevad palavik ja valu

Alati ei ole lapse palaviku ja valu taga hooajalised viirused vaid midagi hoopis muud, millele esmapilgul kohe ei tule. Mitmete lastel esinevate tervisehäiretega kaasnevad palavik või tõusnud kehatemperatuur ja valu. 

Teadlased: banaan on surmarelv koroona vastu

2020. aasta alguses avaldati teadustöö, mis tutvustas võimaliku ravi loomist kõigi teadaolevate gripitüvede vastu võitlemiseks. Juba enne seda oli sama rahvusvaheline uurimisrühm otsinud ka koroonaviirushaiguste ravi. Nende avastus toob rambivalgusse banaanid.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

10:50 09.02.2022

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.