Artiklid

AVASTUS ⟩ Covid-19 on ka veresoonkonna haigus

Teadlased on juba mõnda aega teadnud, et SARS-CoV-2 eripärased valged valgud aitavad viirusel nakatada peremeesorganismi, haardudes tervete rakkudega. Nüüd näitab uus suur uuring, et neil on võtmeroll ka haiguses endas.

TalTechi teadlased loovad õhku ja pindasid puhastavaid pinnakatteid

Tallinna Tehnikaülikoolis on lõpule jõudmas uurimistöö, milles uuritakse titaaniumdioksiidi (TiO₂) kui kõige perspektiivikamat fotokatalüütilist pinnakattematerjali ning selle rakendamisvõimalusi igapäevastes olmetegemistes.

Esmaspäevast saab apteekides puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Alates esmaspäevast, 19. aprillist, saab 25 apteegis üle Eesti end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Nagu ka varasemalt, on see võimalik Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Pärnus, Rakveres, Narvas, Võrus kui Kuressaares, uute kohtadena on lisandunud Rapla ja Haapsalu. 

TAI teadurid uurivad Eesti elanike tervisekäitumist aasta möödudes koroonaviirusest põhjustatud olukorras

Tervise Arengu Instituut (TAI) saadab täiskasvanud Eesti elanike meiliaadressidele ligi 12 000 uuringukutset eesmärgiga hinnata, kas ja kuidas on elu koroonaviirusega mõjutanud inimeste tervisekäitumist, sh vaimset tervist.

Alkoholitarvitamise uued riskipiirid

Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Kus on sinu piir“ juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab nende elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja arvestama seonduvate terviseriskidega.

Teadlaste soovitus koroona vastu võitlemiseks: Magage rohkem!

Erinevate riikide teadlased on jõudnud järeldusele, et võitluses koroonaga on lisaks kätepesule ja distantsi hoidmisele võtmetähtsusega ka kvaliteetne uni. Milles siis seisneb une supervõime immuunsüsteemi tugevdamisel ja koroonaviirusega võitlemisel? Milline mõju on melatoniinil?

Kuidas mõjutab talisuplus meie nahka?

Käesoleval hooajal on väga populaarseks kujunenud talisupluse harrastamine, mis on hea viis enda karastamiseks, kuid sellel võivad olla ka ootamatud tagajärjed meie nahale. Apotheka Viru Keskuse apteegi iluteenindaja Marjana Tilk räägib lähemalt, millist mõju avaldab talisuplus meie nahale. 

Uuringus selgus, kellel on kolm korda suurem tõenäosus koroonaviirusega nakatumisest pääseda

Indias korraldatud uuringust selgus, et prillikandjatel on kolm korda väiksem tõenäosus koroonaviirusega nakatuda.

Geenivaramu koostöö toob palju võimalusi

Soome idufirmaga sõlmitud koostööleppe tulemusena avanevad geenivaramu teadlastele senisest mitukümmend korda paremad võimalused teadustööks ja tuleviku personaalmeditsiini arendamiseks. Uue koostöö põhjal sajab luua geenidoooritele haigust ennustavad profiilid ja geenivaramu atraktiivsus suurtes teaduskonsortsiumites suureneb hüppeliselt. 

Kuidas tugevdada immuunsust?

Kas tunned, et vajaksid sügis-kevadisel ajal lisaks D-vitamiinile veel midagi ekstra? Tutvustame sulle viimase aja kõige populaarsemaid immuunsust tugevdavaid preparaate, mille kohta apteegist kõige enam küsitakse. Proviisor Indrek Ventmann soovitab neist nelja. 

Idufirma arendas välja rakenduse, mis suudab mõõta valu

Austraalia idufirma PainChek arendas välja rakenduse, mis suudab näotuvastuse ja tehisintellekti abil määrata inimese valu taset.

2020.aasta peamised surma põhjused Eestis

Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri (SPR) esialgsetel andmetel suri 2020. aastal Eestis 15 643 inimest, kellest 7406 olid mehed ja 8237 naised.    

Hea uudis tuleviku toidudetektiividele

Eksperimendi käigus küpsetasid Tartu teadlased küpsised ja näitasid hiljem DNA-analüüsi põhjal ära, mis taimi need sisaldasid. Sellise tehnoloogia leiutamine on halb uudis kõigile toidutootjatele, kes oma kauba koostisosadega vassivad, kuna see võimaldab kindlaks teha, kas poest ostetud toit ikka päriselt ka sisaldab kõike, mida pakendi peal lubatakse.

Mida võib endaga kaasa tuua alkoholi liigtarvitamine? Pohmelli leevendamine.

Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg kõneleb lähemalt, kuidas mõjub meie organismile alkoholi liigtarvitamine, millised haigused või tervisemured võivad nii alguse saada ning millist abi leiab apteegist, et oma olemist paremaks muuta.

Kuidas leevendada maskide kandmisest tekkinud nahaprobleeme?

Maskide kandmine on hetkel meie igapäevase rutiini osa. Ühekordse või mitmekordse maski pikaajaline kandmine võib teatud nahapiirkondades põhjustada liigset survet ja hõõrdumist, mis omakorda võib häirida naha kaitsebarjääri funktsioone. See omakorda võib põhjustada näonaha probleeme: lööve, ärritus, põletik ja isegi akne. Millised võivad olla maskidest tekkinud nahaprobleemid ja mis lahendust BioNike neile pakub, räägib lähemalt BioNike’i esindaja Olga Kruglova.  

 

Teadlased tuvastasid ravimi, mis takistab edukalt koroonaviiruse paljunemist

Uudne arvutuslik ravimite skriinimismeetod koos laborikatsetega viitab sellele, et algselt lümfoomi raviks välja töötatud kemoteraapiaravimit pralatreksaat võib potentsiaalselt kasutada Covid-19 raviks.

Apteekri soovitused külmetuse esmaseks raviks

Nohu, kinnine nina, kurguvalu ja köha võivad märksõnadena tervise juures tekitada nüüdisajal rohkem ärevust. COVID-19 mõjutab inimesi erinevalt. Enamiku haigusnähud jäävad kergeks kuni mõõdukaks ja sageli ei olegi lihtne eristada viimast klassikalisest külmetushaigusest. Proviisor Izabelle Adamson vastab külmetushooajal kimbutavatele küsimustele.

Millest lähtuda kraadiklaasi valikul?

Igas koduapteegis peab olemas olema vähemalt üks toimiv kraadiklaas. Termomeetrite valik võib lüüa aga silme eest kirjuks. Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum räägib lähemalt, mida tuleb jälgida termomeetri soetamisel ning kasutamisel.

Seitse enimlevinud müüti külmetushaigustest. Mida uskuda?

Kas teadsid, et külmetamine ei põhjustagi külmetushaigusi? Haigeks jääme hoopis siis, kui meie organismi immuunsus on madal ning me puutume samal ajal kokku viirusekandjaga. Sügistalvine jahe õhutemperatuur ning madal -niiskus nõrgestavad inimese organismi vastupanuvõimet, ent sel perioodil muutuvad just viirused eriti nakkusohtlikuks. Millised enimlevinud müüdid viirustega kaasas käivad ja kas neid uskuda või mitte, selgitab Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg.

Teadlased avastasid uusi seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel

Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlaste avaldatud värskes artiklis ajakirjas Nature Communications kirjeldati seni avastamata seoseid raseduse katkemise ja ema geenide vahel.


KÜSI ARSTILT

Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!

Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog,  pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.

Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)

Terviseamet: vaktsiinide vältimine toob kaasa unustatud nakkushaiguste puhangud

18:05 29.03.2021

Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.