Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringuaruandest "Eesti noorte seksuaaltervis: teadmised, hoiakud ja käitumine" on selgunud, etkeskmiselt alustasid noored seksuaaleluga 15-aastaselt. Seksuaalvahekorra kogemusega noorte hulk on vähenenud. Suuremad muutused on aset leidnud iseäranis põhikoolinoorte hulgas.
Jaanuar on emakakaelavähi teadlikkuse kuu ning tervisekassa juhib sel nädalal algava kampaaniaga «Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida» tähelepanu just vähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.
Sel aastal toimub töövõimetuslehe väljamaksmises muudatusi, mis puudutavad töötavaid inimesi haigestumise korral: jaanuari alguses haiguslehe võtnud inimestele viibib töövõimetuslehe väljamaksmine, haiguspäevade hüvitamine jätkub teisest päevast ja riigiportaalis saab nüüd töövõimetuslehe väljavõtet teha, vahendab tervisekassa.
2023. aastat alustades kutsub Tervise Arengu Instituut loobuma kõikidest nikotiini sisaldavatest toodetest. Tavasigareti asendamine mõne teise nikotiinitootega ei ole tervisele ohutu alternatiiv, kuna nikotiini toime on endiselt mürgine ja sõltuvust tekitav. Nikotiinist loobumisel pakub tuge sotsiaalmeedia grupp ja uudse abivahendina interaktiivne sõnumilahendus.
Insuldile eelneb sageli mööduv isheemiline atakk ehk «hoiatav insult» või «mini-insult», millel on insuldile sarnased sümptomid ja mis kestab tavaliselt vähem kui viis minutit ning ei tekita püsivat kahjustust.
Biometeoroloogia uurib ilma mõju inimesele ning on välja selgitanud, et inimesed tunnevad ennast ilmamuutuse ajal ebameeldivalt ja see võib ka tervise halvenemist põhjustada.
Vähene ööuni takistab uute mälestuste loomist, pärsib immuunsus- ja reproduktiivsüsteemi. California ülikooli neuroteaduse ja psühholoogia professor Matthew Walker lahkab viise, kuidas unepuudus meie kehale ja mõistusele mõjub.
21-27. novembril toimub üle-Euroopaline HIVi ja hepatiidi testimisnädal, mille eesmärgiks on vähendada nende raskete nakkushaiguste hulka Euroopas. Ka Eestis on need mõlemad haigused kahjuks jätkuvalt levinud.
Kuigi eesnäärmevähk on üks ravitavamaid vähitüüpe, allub see ravile palju paremini varastes staadiumites. Haigust on aga siis kõige raskem leida, sest inimene ei pruugi kogeda mingeid erilisi sümptomeid.
Vanuse lisandudes veedab inimene järjest rohkem aega kodus ning sellega koos kasvab ka tõenäosus just seal viga saada. 65–74-aastaste vigastustest on vähemalt 48% saadud kodus, alates 85. eluaastast aga juba vähemalt 60%, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetest.
Uurimuses analüüsitakse seoseid õhutemperatuuri ja enam kui 84 000 haiglaravi vajanud südameatakijuhtumi vahel aastatel 2003–2006 Inglismaal ja Walesis ning leitakse, et õhutemperatuuri langus ühel päeval kõigest 1 °C võrra põhjustas järgmistel nädalatel südameatakkide koguarvu kasvu kahe protsendi võrra.
Kui kurgu kuivus pelgalt veejoomisega ära ei kao võib olla tegu allergia, viirushaiguse või põletikuga. Kuidas eristada?
November on meeste tervise kuu ning selle raames kutsub algatus «Pikema Sõpruse Päev» taas Eesti mehi üles leidma aega enda ja oma sõprade jaoks, minnes üheskoos tervist kontrollima ja veetes seejärel ühe meeldejääva päeva.
Alati ei ole lapse palaviku ja valu taga hooajalised viirused vaid midagi hoopis muud, millele esmapilgul kohe ei tule. Mitmete lastel esinevate tervisehäiretega kaasnevad palavik või tõusnud kehatemperatuur ja valu.
2020. aasta alguses avaldati teadustöö, mis tutvustas võimaliku ravi loomist kõigi teadaolevate gripitüvede vastu võitlemiseks. Juba enne seda oli sama rahvusvaheline uurimisrühm otsinud ka koroonaviirushaiguste ravi. Nende avastus toob rambivalgusse banaanid.
Stress on meie keha loomulik reaktsioon ning õiges koguses tuleb see meile kasuks. Liigne ja pidev stress paneb aga keha pinge alla ning vähendab vastupanuvõimet haigustele. Loe, millised on 7 nippi, kuidas stressitaset alandada ning enda keha haiguste eest kaitsta.
Käimas on vaimse tervise kuu, mis on seekord pühendatud tundetarkuse arendamisele. Kuu sündmused tipnevad esmaspäevasel vaimse tervise päeval, mis algab president Alar Karise ja Tartu Ülikooli kaasprofessori Jaan Aru tundetarkuse teemalise e-tunniga „Miks mu tunded mõnikord ajudele käivad“. Link on leitav Tagasi Kooli kodulehelt.
Kui migreeni esineb kuu jooksul neli episoodi või enam, tuleks hakata tegema ennetavat ravi, nendib neuroloog Toomas Toomsoo.
2021. aasta lõpu seisuga tegutses Eestis 1483 tervishoiuteenuse osutajat, neist 50 haiglat, 423 perearstiabi-, 481 hambaravi-, 342 eriarstiabi- ja 187 muud asutust, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud statistikast.
Kui alustada ninaõõne loputamist nõrga soolalahusega kaks korda päevas varsti pärast Covid-19 positiivset testi, võib see oluliselt vähendada haiglaravile sattumise riski, annavad meditsiiniteadlased teada.
Oma küsimuse arstile võid esitada meie portaalis anonüümselt!
Teie küsimustele vastavad seksuoloog-psühhiaater dr Imre Rammul ja Tõnu Ots, tuntud psühholoog, seksuoloog, pere- ja kasvatusnõustaja. Samuti perearst dr Lauri Laas.
Soovi korral registreeri end vastuvõtule OÜ Arstlik Perenõuandla (Dr. Imre Rammul)
Vaktsineerimisest loobumine võib põhjustada likvideeritud nakkushaiguste taaslevikut. Ka välismaal reisivad inimesed võivad haigusetekitajad uuesti Eestisse tuua, ütles terviseameti ekspert, viidates itaallaste otsusele tühistada laste kohustusliku vaktsineerimise seadus.